Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a my se musíme připravit na jarní práce. V tomto článku se zaměříme na to, jak správně připravit záhony a trávník.

Prvním krokem je odstranění všech suchých listů, rostlin a větví, které zahrada nasbírala během zimy. Pokud máte na zahradě kompostér, můžete tyto materiály využít jako organický materiál pro kvalitní kompost. Větve můžete rozdrtit v zahradním drtiči a když je nechcete kompostovat, můžete je dát přímo do záhonů nebo pod rostliny jako mulč.

Dalším krokem je přezkoumání stavu vašeho trávníku. Jakmile nebude země podmáčená, provzdušněte trávník pomocí vertikutátoru.  Holá místa, je třeba je opravit novým osivem. Výsev nové trávy by měl být proveden co nejdříve, aby se tráva mohla dobře zakořenit před letními vedry. Na trávník aplikujte hnojivo, aby byl zdravý a silný.

Při přípravě záhonů je důležité odstranit všechny plevele a rostliny, které do záhonu nepatří. Je důležité odstranit je i s kořeny, aby se opět nevyrostly. Půdu prokypřete a připravte pro setí a výsadbu. Při této práci vám výrazně pomůže kultivátor, který slehlou půdu prokypří a načechrá. Zároveň vám pomůže rovnoměrně zaorat hnojivo, kompost nebo hnůj.  Dobře naplánujte, jaké rostliny chcete letos vysázet, promyslete, jak je v záhonech rozmístíte. Zatím co některé rostliny si mohou vzájemně pomáhat tím, že například odpuzují různé škůdce a choroby, jiné se ve společném záhonu mohou snášet špatně.

Některé květiny a jiné rostliny, můžete vysévat už v březnu, často potřebují na zakořenění delší čas, proto je důležité s výsadbou začít co nejdříve. Je však důležité dobu setí správně odhadnout, aby mladé klíčky nepoškodily mrazy. Pečlivě proto sledujte předpověď počasí a bude-li to nutné, můžete rašící rostlinky před mrazem ochránit například zakrytím bílou textilií.

Konečně, v závěru března je možné začít s přípravou zahrady na následující měsíce. Pamatujte, že péče o zahradu je neustálý proces a práce nekončí ani v létě. Připravením záhonů a trávníku pro jaro, zajistíte si krásnou zahradu po celou sezónu.

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…