Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a my se musíme připravit na jarní práce. V tomto článku se zaměříme na to, jak správně připravit záhony a trávník.

Prvním krokem je odstranění všech suchých listů, rostlin a větví, které zahrada nasbírala během zimy. Pokud máte na zahradě kompostér, můžete tyto materiály využít jako organický materiál pro kvalitní kompost. Větve můžete rozdrtit v zahradním drtiči a když je nechcete kompostovat, můžete je dát přímo do záhonů nebo pod rostliny jako mulč.

Dalším krokem je přezkoumání stavu vašeho trávníku. Jakmile nebude země podmáčená, provzdušněte trávník pomocí vertikutátoru.  Holá místa, je třeba je opravit novým osivem. Výsev nové trávy by měl být proveden co nejdříve, aby se tráva mohla dobře zakořenit před letními vedry. Na trávník aplikujte hnojivo, aby byl zdravý a silný.

Při přípravě záhonů je důležité odstranit všechny plevele a rostliny, které do záhonu nepatří. Je důležité odstranit je i s kořeny, aby se opět nevyrostly. Půdu prokypřete a připravte pro setí a výsadbu. Při této práci vám výrazně pomůže kultivátor, který slehlou půdu prokypří a načechrá. Zároveň vám pomůže rovnoměrně zaorat hnojivo, kompost nebo hnůj.  Dobře naplánujte, jaké rostliny chcete letos vysázet, promyslete, jak je v záhonech rozmístíte. Zatím co některé rostliny si mohou vzájemně pomáhat tím, že například odpuzují různé škůdce a choroby, jiné se ve společném záhonu mohou snášet špatně.

Některé květiny a jiné rostliny, můžete vysévat už v březnu, často potřebují na zakořenění delší čas, proto je důležité s výsadbou začít co nejdříve. Je však důležité dobu setí správně odhadnout, aby mladé klíčky nepoškodily mrazy. Pečlivě proto sledujte předpověď počasí a bude-li to nutné, můžete rašící rostlinky před mrazem ochránit například zakrytím bílou textilií.

Konečně, v závěru března je možné začít s přípravou zahrady na následující měsíce. Pamatujte, že péče o zahradu je neustálý proces a práce nekončí ani v létě. Připravením záhonů a trávníku pro jaro, zajistíte si krásnou zahradu po celou sezónu.

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Užijte si bazén naplno a bez starostí!

Užijte si bazén naplno a bez starostí!

21. 06. 2024

Nadzemní bazény jsou skvělým způsobem, jak si užít letní dny na vlastní zahradě. Aby však zážitek z koupání byl co…

Znáte výhody venkovních žaluzií?

Znáte výhody venkovních žaluzií?

18. 06. 2024

Od jara se většina z nás těší na léto, kdy slunce rozehřeje zem a my se budeme moct natáhnout se studeným nápojem někde…

Je nutné v létě stínit skleníky před ostrým sluncem?

Je nutné v létě stínit skleníky před ostrým sluncem?

17. 06. 2024

Skleník je skvělý vynález. Umožní nám v našich končinách pěstovat plodiny, které vyžadují teplejší klima. Rostliny,…

Mléko jako přírodní postřik proti plísním a padlí na rostlinách

Mléko jako přírodní postřik proti plísním a padlí na rostlinách

12. 06. 2024

Plísně a padlí jsou běžnými problémy, se kterými se zahradníci setkávají při pěstování rajčat, okurek a dalších plodin.…