Pravda o využití jedlé sody v zahradě: Může zlepšit chuť rajčat?

13. 05. 2024

Pravda o využití jedlé sody v zahradě: Může zlepšit chuť rajčat?

Při procházení internetu můžete často narazit na zaručené tipy, které vám zajistí lepší úrodu, šťavnatější plody, nebo ochrání rostliny před chorobami a škůdci. Bohužel ne vždy fungují tak jak autor popisuje a někdy dokonce mohou napáchat víc škody než užitku.

Poměrně často je takto doporučována běžná jedlá soda, která prý dokáže při aplikaci do půdy u rajčat zlepšit jejich chuť, zvýšit výnosy a vůbec je to prý vlastně takový všelék. Jak je to ale doopravdy?

Pokud budete sodu přidávat do půdy, chuť rajčat tím nijak neovlivníte. I když se na jejich chuti může částečně projevit složení půdy, nejdůležitější faktor hraje výběr odrůdy rajčat. Chuť samozřejmě také ovlivní správné podmínky pro růst a dozrávání, jako je dostatek slunce, vody a kvalitní půda s dostatkem živin. Nadměrné množství sody v půdě může být pro rajčata nebezpečné.

Soda prý dokáže rajčata chránit před plísněmi a padlím?

Ano i ne. Důležitá je prevence. Soda je alkalická, tudíž při její aplikaci vzniká zásadité prostředí. To je nevhodné pro uchycení většiny plísní. Roztok sody ve vodě proto lze používat jako prevenci proti plísním. Má to však háček. Ve vyšších koncentracích bude soda pro rajčata toxická, přičemž preventivní postřik bude nutné čas od času opakovat. Například po vydatnějších deštích, když voda postřik smyje. Najít rovnováhu mezi tím, kdy soda pomáhá a kdy již začíná spíš škodit, může být někdy složitě.

Jestliže se plísně již na rostlině uchytily, soda nepomůže. Může sice omezit její šíření, důležité je odstranit i napadené listy, ale mnohdy je již pozdě.

Jedlá soda v kombinaci s prostředkem na nádobí podle některých zkušeností může pomoci při zasažení rajčat padlím. Doporučuje se cca 1 lžička prostředku na nádobí plus jedna lžíce sody na 4 litry vody. Tímto roztokem pak postříkejte pečlivě celou rostlinu, včetně spodku listů.

Někdy je soda také doporučována jako ochrana proti škůdcům, nebo k likvidaci plevelů. Ano, tady soda funguje spolehlivě. Ale opět to má své „ale“. Slimák, který přijde do kontaktu se sodou zahyne, podobně může soda likvidovat i některé druhy plevele. Jenže když nasypete sodu kolem rajčat nebo jiných plodin, nesmíte zapomínat, že při zalévání soda kontaminuje půdu, do které se s vodou vsákne. Snadno se tak může stát, že společně se škůdci a plevelem zahubíte i rostliny, které jste chtěli ochránit.

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.




Mohlo by Vás také zajímat

Jak si užít advent bez stresu: Tipy pro klidný a kouzelný čas

Jak si užít advent bez stresu: Tipy pro klidný a kouzelný čas

02. 12. 2024

Adventní období by mělo být časem klidu, očekávání a radosti. Bohužel, často se z něj stává období stresu, shonu a…

Opuštěná zvířata jako důsledek neuvážených rozhodnutí

Opuštěná zvířata jako důsledek neuvážených rozhodnutí

02. 12. 2024

Blíží se Vánoce, období radosti, pohody a splněných přání. Pod stromečkem se objevují dárky, které rozzáří dětské oči,…

Tip na dárek: Accu Program 1278 - Jeden akumulátor pro všechno

Tip na dárek: Accu Program 1278 - Jeden akumulátor pro všechno

29. 11. 2024

Představte si, že vlastníte nářadí, které sdílí jeden typ akumulátoru. Žádné hledání správné baterie, žádné zbytečné…

Zimní přikrmování ptáků: Jak pomoci a neublížit

Zimní přikrmování ptáků: Jak pomoci a neublížit

29. 11. 2024

Zima je pro ptáky náročným obdobím. Mrazy a sníh často ztěžují nalezení přirozené potravy, a proto je zimní přikrmování…