Péče o trávník na přelomu ročních období: Podzim

31. 08. 2023

Péče o trávník na přelomu ročních období: Podzim

Podzim zase klepe na dveře a je tedy čas postarat se o trávník, aby nám příští rok dělal radost. Co je tedy nutné udělat? 

Přelom srpna a září je ideální dobou, kdy je důležité trávník provzdušnit. Pomocí provzdušňovače se rozruší půda pod trávníkem, aby ke kořenům mohla voda a vzduch a zároveň se vyčeše stařina a plsť. Nože provzdušňovače také rozruší trávník, což jej přiměje k odnožování a zahuštění. Je však nutné vyčkat na čas, kdy nebude půda mokrá po deštích. Ideálně by měla být jen mírně vlhká, jinak nože provzdušňovače mohou trávník vytrhávat. 


Akumulátorový provzdušňovač HECHT 1384

V září je důležité trávník také naposledy pohnojit, ovšem používejte jen podzimní hnojiva s vyšším obsahem draslíku a fosforu. Nepoužívejte hnojiva, která podporují růst, mladý trávník není tolik odolný vůči nízkým teplotám. Draslík a fosfor naopak podpoří zejména silné kořeny, které trávníku pomohou lépe snášet zimu. 

Velice důležité je také trávník na podzim sekat na správnou výšku. Ideálně na 5–7 cm. Nižší trávník by byl náchylnější k promrznutí, naopak vyšší trávník by polehal a byl by náchylný k chorobám a plísním. 

Nezapomínejte z trávníku také odstraňovat popadané listí, které brání přístupu světla a vzduchu. Listí můžete sesbírat i běžnou sekačkou a použít je na kompost. Nože sekačky listí podrtí, a to v kompostu zetleje rychleji než listí shrabané hráběmi. Pro hůře dostupná místa je ideální použít vysavač na listí


Kdy trávník naposledy posekat? 

Na tuto otázku se bohužel nedá jednoduše odpovědět. V posledních letech bývá počasí nepředvídatelné, a tak je nutné pečlivě sledovat dlouhodobé předpovědi. Poslední sečení by se mělo provádět ve chvíli, kdy začne růst trávníku zpomalovat. Zároveň by se mělo posekat s takovým předstihem, aby se trávník stihl ze sečení vzpamatovat před prvními silnějšími mrazy. Běžně tedy bývá ideální doba pro poslední sečení na přelomu srpna a listopadu.  


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

05. 02. 2024

Zima se přehoupla do druhé poloviny a brzy v našich zahradách opět začnou opět pravidelně vrčet sekačky. Zatím co jedni…

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

01. 02. 2024

I když chladné únorové počasí nedává znát, že by se brzy mohlo ozvat jaro, máme vlastně jen pár týdnů k tomu, abychom…

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

31. 01. 2024

V době, kdy se příroda uložila k zimnímu spánku a stromy mají dobu vegetačního klidu je vhodné využít k zimnímu řezu.…

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

30. 01. 2024

Víte jak se v zimě starat o zahradu a zahradní techniku? Otestujte se v zábavném kvízu!