Nezbytný krok pro úspěšnou sklizeň: Odstraňte u cuket, dýní a okurek některé listy

12. 07. 2023

Nezbytný krok pro úspěšnou sklizeň: Odstraňte u cuket, dýní a okurek některé listy

Rostliny jako cuketa, okurka a dýně jsou oblíbenými plodinami v zahradách a sklenících. Aby tyto rostliny mohly růst a plodit co nejlépe, je důležité věnovat jim správnou péči. O tom, jak bojovat s chorobami a škůdci už toho bylo napsáno i vyřčeno mnoho.  Poměrně málo se však ví, jak důležité může být odstraňování některých listů. Nejenže tím můžete snížit rizika chorob, ale také můžete podstatně zvýšit výnosy.

Poškozené a suché listy jsou často náchylné k různým chorobám a škůdcům. Pokud takové listy zůstanou v rostlině, mohou sloužit jako zdroj infekce a umožnit rozvoj chorob jako je plíseň nebo houbové infekce. Navíc takové listy již neplní žádnou funkci a pro rostlinu jsou jen zbytečnou přítěží. Pravidelným odstraňováním těchto listů se odstraňuje potenciální riziko a minimalizuje se možnost, že by se nemoci šířily na ostatní části rostliny.

Rostliny se často musí vyrovnávat se stresovými podmínkami, jako je nedostatek vody nebo přílišná vlhkost půdy. V takových případech mohou listy žloutnout a umírat. Tyto listy již neplní svoji funkci a mohou dokonce odebírat živiny ostatním zdravým částem rostliny. Když je odstraníme, rostlina může přesměrovat své zdroje a energii na zdravé části a zlepšit tak své celkové zdraví.

I když jsou listy nezbytné pro fotosyntézu, což je proces, při kterém se vytváří energie potřebná pro růst a tvorbu plodů, pokud je jich zbytečně mnoho, vzájemně si stíní a drží se mezi nimi vlhkost. List, na který dopadá jen minimum světla plní svou funkci špatně. Vlastně jen ubírá energii, kterou by mohla rostlina věnovat tvorbě plodů. Odstraňováním listů, které si navzájem stíní, se rostlina prosvětlí a zároveň se mezi listy umožní lepší proudění vzduchu. Mezi listy se tolik nedrží vlhkost, čímž se snižuje riziko napadení houbovými chorobami. 

Listy, které se překrývají, také mezi sebou soutěží o prostor a zdroje. Přiměřeným odstraněním některých listů se tento konkurenční tlak snižuje a rostlina může lépe využívat dostupné zdroje pro růst a tvorbu plodů.

V době květu mohou rovněž některé listy bránit opylovačům v přístupu ke květům. Neopylený květ nevydá žádný plod, jen zaschne a upadne. Proto je v této době vhodné odstřihnout i listy, které utlačují květy.

Je však důležité odstranění listů nepřehánět. Přílišné stříhání může rostlinu oslabit a snížit plodnost. Doporučuje se proto odstraňovat zejména pouze staré a poškozené listy a následně s rozvahou odstranit jen některé listy, které brání přístupu světla a proudění světla a vzduchu uvnitř rostliny.

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

05. 02. 2024

Zima se přehoupla do druhé poloviny a brzy v našich zahradách opět začnou opět pravidelně vrčet sekačky. Zatím co jedni…

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

01. 02. 2024

I když chladné únorové počasí nedává znát, že by se brzy mohlo ozvat jaro, máme vlastně jen pár týdnů k tomu, abychom…

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

31. 01. 2024

V době, kdy se příroda uložila k zimnímu spánku a stromy mají dobu vegetačního klidu je vhodné využít k zimnímu řezu.…

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

30. 01. 2024

Víte jak se v zimě starat o zahradu a zahradní techniku? Otestujte se v zábavném kvízu!