Nezbytné nástroje pro úpravu keřů a živých plotů

23. 05. 2023

Nezbytné nástroje pro úpravu keřů a živých plotů

S nástupem jara se probouzí příroda a zahrádkáři se vrhají na úpravu svých zahrad a zelených ploch. Jednou z nezbytných úloh je ostříhání a prořezání keřů a živých plotů nůžkami, plotostřihem nebo pilou. Některé keře vyžadují střih v konkrétním období, jiné je možné kromě zimy stříhat prakticky celý rok. Například některé vrby je nutné zastrihnout i několikrát ročně, jinak rychle přerostou v nekontrolovatelnou džungli. 

To však často znamená značné množství odpadu ve formě větví. Naštěstí existují praktická řešení pro likvidaci tohoto odpadu, jako jsou drtiče větví nebo štěpkovače. V tomto článku se podíváme na výhody těchto nástrojů a možnosti využití podrcených větví.

Drtič větví i štěpkovač jsou zařízení navržená speciálně k rozdrcení větví na menší kousky. Je mezi nimi však několik rozdílů. Zatím co drtiče pro drcení větví využívají nože umístěné na nožové hlavě, štěpkovače větve drtí pomocí ozubené hlavy. Obě řešení mají své výhody a nevýhody. Nožová hlava si dobře poradí i se silnějšími větvemi, je však poměrně hlučná a nože je nutné čas od času brousit. Zubová hlava je tichá, sama si větve natahuje, avšak má omezení v průměru větví, které dokáže podrtit.


Nožová a zubová hlava

Obě tato zařízení však přinášejí mnoho výhod pro zahradníky a majitele zelených ploch. Jednou z hlavních výhod je snížení objemu odpadu. Rozdrcením větví se dramaticky snižuje objem odpadu, což usnadňuje manipulaci a jeho likvidaci. Zároveň se podrcené větve stávají cennou surovinou, která najde v zahradě různá využití.

Jedna z největších výhod drtičů větví a štěpkovačů spočívá v možnosti využití podrcených větví při výrobě kompostu. Rozdrcené větve se rozkládají rychleji a poskytují hodnotné organické hnojivo. V kompostéru je ideální prokládat tzv. zelenou a hnědou hmotu. To to například znamená, že vrstvy trávy posečené sekačkou můžete v kompostéru proložit vrstvami podrcených větví . Přidáním podrcených větví do kompostu získáte bohatý zdroj živin pro vaše rostliny a zlepšíte strukturu půdy.

Nechcete-li podrcené větve kompostovat, můžete je zarýt přímo do záhonů. Ideální je k tomu využít kultivátor, který drť dokonale promísí s půdou. Organická hmota pak přispívá k zlepšení půdní struktury. Zlepšuje její propustnost a zároveň v půdě lépe zadržuje vlhkost. Podrcené větve obsahují živiny, které se uvolňují postupně, když se rozkládají. Tím zajistíte dlouhodobý přísun živin rostlinám.

Podrcené větve a keře lze také využít jako mulčovací materiál. Mulčování přináší řadu výhod pro zahradu. Položením podrcených větví na zem kolem rostlin vytvoříte ochrannou vrstvu, která udržuje půdu vlhkou, reguluje teplotu, potlačuje růst plevelů a dodává živiny do půdy. Mulčování je šetrné k životnímu prostředí a přispívá ke zdravému růstu rostlin.


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak ochránit úrodu před nálety špačků?

Jak ochránit úrodu před nálety špačků?

05. 06. 2023

Obraz plných stromů a rostlin zahalených v hojnosti plodů vyvolává pocit radosti a hrdosti v každém pěstiteli. Nicméně,…

Zelený a odolný: Jak správně pečovat o trávník v horkém létě

Zelený a odolný: Jak správně pečovat o trávník v horkém létě

05. 06. 2023

Pečování o trávník v letních měsících je klíčové pro udržení jeho zdravého a krásného vzhledu. V období intenzivního…

Perfektní trik na bezpečné česání třešní: Vyrobte si z PET lahve česač!

Perfektní trik na bezpečné česání třešní: Vyrobte si z PET lahve česač!

02. 06. 2023

Červen je měsícem, kdy nás dozrávající  třešně lákají svými sladkými plody. Nicméně sklizeň třešní může být často…

Skvělý trik na efektivní zálévání rajčat a některé další zeleniny

Skvělý trik na efektivní zálévání rajčat a některé další zeleniny

01. 06. 2023

Rajčata jsou velice oblíbená, jejich pěstování však není tak docela jednoduché. Stačí udělat pár drobných chyb a…