Měsíční jahůdky: Příjemné překvapení v zahradě

15. 06. 2023

Měsíční jahůdky: Příjemné překvapení v zahradě

Měsíční jahůdky jsou rostliny, které neodolatelným způsobem okouzlují svými květy a plody. I když se některé druhy často množí jako plevel, přesto jsou oblíbeným doplňkem zahrady. Jedinečnost měsíčních jahůdek spočívá v tom, že plodí prakticky po celý rok. Proto je milují především děti, které se na tyto drobné sladké plody vždycky těší.

Měsíční jahůdky (Calendula) jsou rostliny, které se vysazují ze semen, dají se ale pořídit i sazenice. Existuje několik druhů měsíčních jahůdek, které se liší barvou květů a jejich velikostí. Nejčastěji se setkáme s rostlinami s bílými nebo růžovými květy, které vytvářejí výraznou barevnou paletu v zahradě. Listy měsíčních jahůdek mají také léčivé účinky a jsou často využívány v bylinkářství.

Měsíční jahody svou velikostí nemohou konkurovat vyšlechtěným jahodníkům, svůj původ mají v lesních jahodách, které volně rostou na slunných stráních v okolí lesů. Nečekejte proto žádné velké výnosy, jedinečnost měsíčních jahod spočívá v tom, že si od jara do podzimu můžete tu a tam zobnout čerstvý a voňavý plod. 

Měsíční jahůdky jsou také známé tím, že se samovolně  šíří podobně jako plevel. Často je najdeme mezi květinami, u plotu nebo na volných plochách. Malé jahodníky, které se náhle objeví mezi květinami, přinášejí radost a veselí do zahrady a zejména pro děti jsou vždy příjemným překvapením.

Pokud chcete pěstovat měsíční jahůdky v zahradě, můžete je vysévat přímo do půdy. Nejlepší čas na výsev je na jaře, kdy se půda již ohřála. Vhodné je připravit si půdu, uvolnit ji a smíchat s kompostem pro zajištění dostatku živin. Semena měsíčních jahůdek se mohou vysévat do řádků s mezerou asi 15-20 cm. Je důležité, aby semena byla zakrytá jemnou vrstvou půdy a zalita. Měsíční jahůdky preferují slunná místa, ale snesou i polostín. Nemusíte je však pěstovat pouze v záhonech. Mnoho druhů lze pěstovat i v truhlících nebo květináčích.

Rostliny měsíčních jahůdek mají schopnost kvést a plodit prakticky po celý rok. Jejich květy jsou atraktivní pro včely a další opylovače, a proto jsou vítanou součástí biodiverzity v zahradě. Po odkvětu se tvoří malé zelené plody, které postupně dozrávají a proměňují se v drobné jahůdky. Tyto sladké plody jsou oblíbené zejména u dětí, které si je rády sbírají a konzumují.

Měsíční jahůdky jsou zahradní rostliny, které dětem přinášejí radost a zároveň jsou cennou součástí zahrady. Jejich pestrost barev, nenáročnost a dlouhé období kvetení je činí zajímavými pro každého zahradníka. Při výsadbě měsíčních jahůdek v zahradě nezapomeňte na to, že jsou to rostliny, které si rády užívají slunce a živné půdy. Ať už se objeví jako samovolně rostoucí plevel nebo jsou pečlivě vysázeny jako součást zahradního aranžmá, měsíční jahůdky vždy přinesou do zahrady nádherné květy a sladkou odměnu ve formě plodů.


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak se vyspat v horkých letních nocích bez klimatizace

Jak se vyspat v horkých letních nocích bez klimatizace

24. 07. 2024

Léto je obdobím, na které se většina z nás těší. Slunečné dny, dlouhé večery a dovolené jsou jen některé z důvodů, proč…

Co dělat při bodnutí včelou, vosou nebo sršněm

Co dělat při bodnutí včelou, vosou nebo sršněm

24. 07. 2024

V létě se na zahradách, při piknicích či u bazénů často setkáváme s různými druhy hmyzu, mezi nimiž vynikají včely,…

Jak se starat o květiny během horka a letních bouřek

Jak se starat o květiny během horka a letních bouřek

23. 07. 2024

Léto bývá pro květinové záhony náročným obdobím. Střídání extrémního horka a prudkých bouřek může způsobit řadu…

Jaké květiny pěstovat, aby zahrada kvetla po celý rok?

Jaké květiny pěstovat, aby zahrada kvetla po celý rok?

23. 07. 2024

Pěstování květin v zahradě, která kvete od jara až do podzimu, je snem mnoha zahrádkářů. Abychom dosáhli tohoto cíle v…