Kultivátor pro zahradu: Jaké jsou jeho výhody a jak si vybrat ten nejlepší?

02. 05. 2023

Kultivátor pro zahradu: Jaké jsou jeho výhody a jak si vybrat ten nejlepší?

Letos si dává jaro na čas. Jindy máme často touto obou záhony oseté a osázené, ale v tomto roce se rozblácené záhony nedaly dobře zrýt a sazenice stále musíme v teple chránit před ranními mrazy. Snad se konečně dočkáme, počasí se umoudří a venkovní teploty se vrátí do normálních hodnot. Pak ale nastane pořádný frmol, kdy bude budeme muset co nerychleji připravit záhony na nadcházející sezónu. Naštěstí ná, s tím může pomoci správná zahradní technika.

Kultivátor stroj sloužící k přípravě půdy na setí nebo sazení rostlin. Kultivátor pracuje  v mělké hloubce (15 - 30cm)  a rozrušuje její  strukturu, čímž umožňuje lepší prodyšnost, zlepšuje její vodní a živinový režim a podporuje tím růst rostlin.

Zrytí a okopání záhonu ručně pomocí rýče a motyky může být fyzicky a časově náročné. V závislosti na velikosti a tvrdosti půdy může trvat několik hodin, někdy i několik dní. S použitím kultivátoru tak můžete ušetřit hodiny dřiny a zlepšit kvalitu svého záhonu. Kultivátor dokáže nejen rychle a snadno připravit půdu na zasetí nebo vysazení rostlin, zároveň vám umožní do půdy zapracovat rovnoměrně hnojivo takovým způsobem, jak byste to s běžnými ručními nástroji nikdy nedokázali. Když je hnojivo rovnoměrně zamícháno do půdy, umožňuje to rovnoměrné rozložení živin. To zajišťuje, že všechny rostliny mají živiny dobře přístupné , což vede ke stejnoměrnému růstu a lepšímu výnosu. Rovnoměrné rozložení hnojiva také zabraňuje přebytku hnojiva na jednom místě, což může vést k popálení kořenů.

Výběr správného kultivátoru pro Vaši zahradu závisí na velikosti záhonů a typu půdy, kterou budete kultivovat, a požadované hloubce rytí.


I malý akumulátorový kultivátor zvládne v záhonech práci za 10 lidí. Na založení nového záhonu ale nestačí.

Pokud zahradničíte spíš pro radost a na zahradě máte jen pár menších záhonů, pravděpodobně si vystačíte s malým elektrickým kultivátorem. Určitě budete překvapeni tím, že přípravu záhonů na sázení a setí, kterou jste běžně dělali třeba celé odpoledne, s kultivátorem zvládnete za pár minut, navíc mnohem kvalitněji. Výhodou elektrického kultivátoru je jeho nízká hmotnost, díky níž se s ním snadno manipuluje. Nehodí se však do těžké půdy, a je určen pro pravidelné obdělávání záhonů. Nový záhon s ním na zahradě nezaložíte.
Nevýhodou elektrického kultivátoru je nutnost všudy přítomného napájecího kabelu, na který musíte dávat neustále pozor. Pro malé záhony proto můžete zvážit i kultivátor akumulátorový.

Velkým plusem u elektrického i akumulátorového kultivátoru je, že nevypouštějí do vzduchu žádné zplodiny, lze s nimi proto pracovat i ve skleníku.

https://cz.hecht.cz/zahrada/kultivatory/

Motorové kultivátory jsou zpravidla mnohem výkonnější než elektrické. I pro malé záhony lze pořídit například menší dvoutaktní kultivátor se záběrem do 30 cm šířky. Vhodný je tam, kde není dostupný elektrický proud, ovšem ve skleníku s ním pracovat nelze. Jedovaté zplodiny z výfuku by vám rychle způsobily v šatně větraném prostoru zdravotní potíže.

Se středními motorovými kultivátory se můžete bez problému pustit i do středně velkých záhonů. V dnešní době, kdy ceny potravin letí raketově vzhůru si tak můžete vypěstovat třeba i zásobu brambor.

Pro zahradníky srdcaře, kteří t s pěstováním myslí opravdu vážně a mají rozlehlé záhony bude správnou volbou velký multifunkční kultivátor. Výkonný motor umožní nejen pohánět kultivační radličky s šířkou záběru i více než jeden metr, k takovýmto strojům také bývá dostupné u další příslušenství, jako je například pluh, vyorávač brambor, plečka, sečka, radlice na sníh apod. Nejvýkonnější kultivátory je pak možné pomocí kol a vozíku během pár minut přestavět na jednoosý traktor, který umožní kromě jiného třeba i svážet dřevo na zimu.  Takový stroj zkrátka využijete po celý rok.


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

05. 02. 2024

Zima se přehoupla do druhé poloviny a brzy v našich zahradách opět začnou opět pravidelně vrčet sekačky. Zatím co jedni…

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

01. 02. 2024

I když chladné únorové počasí nedává znát, že by se brzy mohlo ozvat jaro, máme vlastně jen pár týdnů k tomu, abychom…

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

31. 01. 2024

V době, kdy se příroda uložila k zimnímu spánku a stromy mají dobu vegetačního klidu je vhodné využít k zimnímu řezu.…

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

30. 01. 2024

Víte jak se v zimě starat o zahradu a zahradní techniku? Otestujte se v zábavném kvízu!