Křovinořez nebo vyžínač?

28. 07. 2022

Křovinořez nebo vyžínač?

Jaký je rozdíl mezi křovinořezem a vyžínačem? Stále je spousta lidí, kteří v tom nemají zcela jasno.  

Aby v tom byl ještě větší zmatek, někteří lidé si pletou i křovinořez s plotostřihem.  Popravdě název křovinořez je opravdu zavádějící, jeden by možná čekal, že se s ním řeže křoví a není určen k sečení trávy.  Tak jak to tedy je?

Vyžínač je osazen strunovou hlavou

Vyžínač je jednoúčelové zařízení, které je určené výhradně k sečení trávy.  Nejčastěji je vybaven strunovou hlavou, existují však i vyžínače s výměnnými plastovými čepelemi.  Rotující pružná struna snadno přesekne trávu, avšak když narazí na pevný předmět, sklouzne po něm. Proto je možné vyžínačem sekat podle zdí, plotů a obrubníků, aniž by je poškodil. Při nárazu se struna na tvrdé překážky samozřejmě obrušuje, proto je navinuta v hlavě na cívce a postupně se odvíjí. Vyžínače bývají nejčastěji poháněné elektrickým motorem napájeným ze sítě, nebo z baterie. Můžete se však setkat i s poměrně výkonnými vyžínači se spalovacím motorem.

U křovinořezu lze volit mezi strunou a nožem...

Křovinořez bývá oproti vyžínači robustnější a zpravidla má i výkonnější motor.  Může být osazen strunovou hlavou stejně jako vyžínač. Strunovou hlavu je ale možné nahradit i ocelovým nožem, se kterým snadno posekáte i vysokou trávu a mladé náletové dřeviny. Výkonné modely dokonce umožní osazení pilovým kotoučem, se kterým pokácíte i mladé stromky. Aby tohle vše křovinořez zvládl, musí mít dostatečný výkon a opravdu robustní konstrukci. To se samozřejmě citelně projeví na hmotnosti, proto je křovinořez při práci zavěšen na popruhu, abyste nedrželi celou váhu pouze v rukách.  Oproti tomu malý elektrický vyžínač snadno udržíte i v jedné ruce.

Kdy volit vyžínač a kdy křovinořez?

Vyžínač je ideálním nástrojem pro finální úpravu po posečení trávníku klasickou sekačkou. Snadno s ním posekáte místa, kam sekačka nedosáhne. Jsou to zejména úzké pásy trávy podle plotu, zdi nebo obrubníku.  Na tyto drobné úpravy by bylo neefektivní používat velký a těžký křovinořez, i když by si s tím také poradil. Ten je skvělý zejména pro sečení větších ploch, které jsou pro sekačku nepřístupné. Mohou to být prudší svahy, strouhy, dobře si poradí i s pozemky, kde je přerostlá tráva plná drobných náletových dřevin.

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…