Jiřičky vám přinesou štěstí a užitek

12. 08. 2021

Jiřičky vám přinesou štěstí a užitek

Nádherní malí ptáčkové, svrchu „brokátově“ modří, se sněhobílým bříškem. Jiřičky obecné. Po tisíciletí žily v harmonii s člověkem – svá hnízda si hojně stavěly na vnějších stranách domů, chalup a chat, třeba pod střechou, pod římsou, v okenní nice... Když si taková rodinka (či celá kolonie) jiřiček postavila někde hnízdo, věrně pak toto hnízdo obývala po celé generace – na podzim odlétla do dalekých afrických zimovišť a kolem prvního máje se pak neomylně vrátila domů do svého hnízda.

Lidé po staletí jiřičky milovali. Pevně věřili prastarému mýtu, že jiřičky „nosí do domu štěstí“, a věřili také, že jiřičky ochraňují dům před požárem. Ale také dobře věděli, že jiřičky jsou velmi užitečné: likvidují otravné mouchy a jiný obtížný hmyz – komáry, mšice, létající mravence...

Dnes jsou jiřičky bohužel již ohroženým druhem (podobně jako jim podobné vlaštovky, jež si však budují svá hnízda většinou uvnitř budov). A to nejen kvůli intenzivnímu zemědělskému používání chemikálií, které ve velkém ničí hmyz, ale i kvůli tomu, že spousta lidí dnes bez rozpaků shazuje či jinak likviduje jiřiččí hnízda. Proč to moderní lidé dělají? Nejen proto, že si již neuvědomují užitečnost a „posvátnost“ jiřiček. Ale především proto, že jiřičky jsou schopny „pokadit“ opravdu velkou plochu stěny domu: jednoduše totiž z hnízda vystrčí zadek ... a je „vymalováno“.

Jestli se na vaší chalupě, stodole, domě apod. uhnízdily jiřičky, rozpomeňte se na jejich užitečnost. A pomozte jim jako ohroženému druhu přežít! Vždyť proti zašpiněné, „pokaděné“ stěně se můžete jednoduše bránit dvěma osvědčenými způsoby: snadno a rychle můžete vyčistit špinavou stěnu tlakovou myčkou, třeba tlakovou myčkou HECHT 319. Samozřejmě čistěte opatrně, abyste hnízdo nezničili. Anebo prostě pod hnízdo připevněte prkénko tak, aby trus zachytávalo.

Autor: HP


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Proč je vlastně tolik důležité rytí záhonů?

Proč je vlastně tolik důležité rytí záhonů?

21. 09. 2021

Konec léta a začátek podzimu je období, kdy se sklízejí poslední zbytky úrody, a záhony je nutné připravit na další…

Na jakém dřevě udit?

Na jakém dřevě udit?

16. 09. 2021

Nedávno jsme vám popsali konstrukci udírny a vysvětlili jsme úplně nejzákladnější postupy pro nakládání masa před…

Postavte si udírnu!

Postavte si udírnu!

15. 09. 2021

Kdysi bylo uzení jediným způsobem, jak na delší dobu zakonzervovat a uskladnit některé potraviny. Dnes ovšem udíme…