Jiřičky vám přinesou štěstí a užitek

12. 08. 2021

Jiřičky vám přinesou štěstí a užitek

Nádherní malí ptáčkové, svrchu „brokátově“ modří, se sněhobílým bříškem. Jiřičky obecné. Po tisíciletí žily v harmonii s člověkem – svá hnízda si hojně stavěly na vnějších stranách domů, chalup a chat, třeba pod střechou, pod římsou, v okenní nice... Když si taková rodinka (či celá kolonie) jiřiček postavila někde hnízdo, věrně pak toto hnízdo obývala po celé generace – na podzim odlétla do dalekých afrických zimovišť a kolem prvního máje se pak neomylně vrátila domů do svého hnízda.

Lidé po staletí jiřičky milovali. Pevně věřili prastarému mýtu, že jiřičky „nosí do domu štěstí“, a věřili také, že jiřičky ochraňují dům před požárem. Ale také dobře věděli, že jiřičky jsou velmi užitečné: likvidují otravné mouchy a jiný obtížný hmyz – komáry, mšice, létající mravence...

Dnes jsou jiřičky bohužel již ohroženým druhem (podobně jako jim podobné vlaštovky, jež si však budují svá hnízda většinou uvnitř budov). A to nejen kvůli intenzivnímu zemědělskému používání chemikálií, které ve velkém ničí hmyz, ale i kvůli tomu, že spousta lidí dnes bez rozpaků shazuje či jinak likviduje jiřiččí hnízda. Proč to moderní lidé dělají? Nejen proto, že si již neuvědomují užitečnost a „posvátnost“ jiřiček. Ale především proto, že jiřičky jsou schopny „pokadit“ opravdu velkou plochu stěny domu: jednoduše totiž z hnízda vystrčí zadek ... a je „vymalováno“.

Jestli se na vaší chalupě, stodole, domě apod. uhnízdily jiřičky, rozpomeňte se na jejich užitečnost. A pomozte jim jako ohroženému druhu přežít! Vždyť proti zašpiněné, „pokaděné“ stěně se můžete jednoduše bránit dvěma osvědčenými způsoby: snadno a rychle můžete vyčistit špinavou stěnu tlakovou myčkou, třeba tlakovou myčkou HECHT 319. Samozřejmě čistěte opatrně, abyste hnízdo nezničili. Anebo prostě pod hnízdo připevněte prkénko tak, aby trus zachytávalo.

Autor: HP


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…