Je nejvyšší čas vydezinfikovat skleník

14. 10. 2024

Je nejvyšší čas vydezinfikovat skleník

Na podzim, kdy zahradní sezóna končí, je důležité věnovat pozornost údržbě skleníku, především jeho důkladné dezinfekci od plísní, hub, škůdců a dalších patogenů, které by mohly přetrvávat a způsobit problémy v příštím vegetačním období. Správná péče o skleník zajišťuje, že v něm budou rostliny bezpečně růst a prosperovat i v dalším roce.

Mytí skel a stěn skleníku

Prvním krokem je důkladné umytí všech skleněných povrchů, kde se mohou usazovat nečistoty, prach a zelené řasy. Tyto řasy se vytvářejí především ve vlhkém prostředí a mohou narušovat nejen estetiku skleníku, ale také zhoršovat světelné podmínky pro rostliny. K čištění skel je ideální použít mýdlovou vodu, která účinně odstraní povrchové nečistoty. Po nanesení mýdlového roztoku se doporučuje omýt sklo čistou vodou, aby se odstranily všechny zbytky čisticího prostředku.

Pokud máte vysokotlaký čistič, můžete ho rovněž použít pro umytí skel. Tlak vody důkladně odstraní i odolné nečistoty, které by běžný mycí prostředek nemusel zvládnout.

Důležité upozornění: nikdy nepoužívejte vysokotlaký čistič na polykarbonátové výplně! Polykarbonát je mnohem méně odolný vůči tlaku vody a může se snadno poškodit. Pro mytí polykarbonátu je lepší použít jemný čisticí prostředek s houbou nebo hadříkem a opláchnout vodou z běžné hadice.

Dezinfekce půdy

Plísně a škůdci mohou přežívat nejen na povrchu skleníku, ale také se mohou ukrývat v půdě. Pro zajištění, že půda bude čistá a připravená na další sezónu, je ideální ji dezinfikovat pomocí dusíkatého vápna. Tento postup je velmi efektivní, protože dusíkaté vápno likviduje nejen spory plísní a larvy škůdců, ale také semena nežádoucích rostlin, které by mohly během nové sezóny vyklíčit.

Proces je jednoduchý: dusíkaté vápno se rovnoměrně rozptýlí po povrchu zeminy a zaryje se do půdy. Poté je nutné půdu dostatečně zalít vodou, aby se vápno mohlo správně aktivovat. Po této aplikaci však platí důležité pravidlo: ve skleníku nesmí být po dobu 4 týdnů nic vysazováno. Dusíkaté vápno působí na půdní mikroorganismy a rostliny, a proto je nutné nechat půdu "odpočinout", aby se zajistil optimální výsledek.

Dezinfekce skleníku sirnou svící

Nejjednodušší a zároveň velmi efektivní způsob, jak vydezinfikovat celý prostor skleníku, je použití sirné svíce. Tato metoda je oblíbená právě pro svou účinnost, protože oxid siřičitý, který se při hoření svíce uvolňuje, dokáže spolehlivě zlikvidovat všechny spory plísní, houby a škůdce včetně jejich vajíček. Postup je následující: sirnou svíci umístíte do kovové nádoby uprostřed skleníku, zapálíte ji a zavřete dveře a okna skleníku. Skleník by měl zůstat uzavřený po dobu 24 hodin, aby plyn mohl působit v celém prostoru. Po uplynutí této doby je nezbytné skleník důkladně vyvětrat.

Alternativní metoda: octová voda

Pokud nechcete používat chemikálie jako sirné svíce, můžete zvolit přírodní alternativu – dezinfekci pomocí octové vody. Směs octa a vody dokáže odstranit některé patogeny a nečistoty, avšak tento způsob není zdaleka tak účinný jako sirná svíce. Navíc je tato metoda pracnější, protože je nutné pečlivě umýt všechny povrchy. Octový roztok nemusí proniknout do všech spár a skulinek, kde by mohly zůstat škůdci a spory, proto je potřeba věnovat velkou pozornost detailům.

Podzimní údržba skleníku je nezbytná pro zajištění zdravého prostředí pro vaše rostliny v nadcházející sezóně. Důkladné vyčištění skel a stěn, dezinfekce půdy i prostoru skleníku zajistí, že veškeré plísně, houby a škůdci budou zničeni. Ať už zvolíte chemickou dezinfekci sirnou svící nebo přírodní metodu octové vody, je důležité věnovat čas pečlivé přípravě skleníku, aby byl na jaře připravený na nové výsadby.


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.




Mohlo by Vás také zajímat

Bezpečnost práce s křovinořezem: Nezbytná pravidla pro každého uživatele

Bezpečnost práce s křovinořezem: Nezbytná pravidla pro každého uživatele

17. 06. 2025

Jaro a začátek léta bývají obdobím intenzivního růstu trávy, zvláště pokud je dostatek srážek, jako tomu bylo v…

Třešně dozrávají: Ochraňte úrodu před hladovými ptáky

Třešně dozrávají: Ochraňte úrodu před hladovými ptáky

16. 06. 2025

S příchodem června začínají na zahradách dozrávat první šťavnaté třešně. Pro pěstitele je to očekávaná odměna za…

Letní prázdniny na plný plyn – dětská vozítka pro malé řidiče

Letní prázdniny na plný plyn – dětská vozítka pro malé řidiče

13. 06. 2025

Prázdniny začínají a co může být pro děti lepší zábavou než vlastní vozítko? Elektrická autíčka, dětské čtyřkolky,…

Sečení trávy v neděli? Pozor na vyhlášky a pokuty

Sečení trávy v neděli? Pozor na vyhlášky a pokuty

13. 06. 2025

Sečení trávníku je běžná činnost, která patří k údržbě každé zahrady. Jenže i tak zdánlivě nevinná činnost může vést k…