Je nejlepší doba pro střih živého plotu

23. 06. 2022

Je nejlepší doba pro střih živého plotu

Živý plot je fajn. Poskytuje nám v zahradě soukromí, ochrání nás před zvědavými pohledy kolemjdoucí a sousedů.  Na rozdíl od různých zdí a prefabrikovaných betonových plotů, které se v létě sluncem rozpálí a odrážejí teplo do zahrady, živý plot vytváří příjemné klima. Poskytuje stín a zároveň umožní průchod vzduchu, zahrada se proto v létě tolik nepřehřívá.

Další výhodou živého plotu je, že jej můžete tvarovat podle potřeby. Zatím co pro vybudování klasického plotu může být za určitých podmínek vyžadováno povolení nebo souhlas úřadů, u živých plotů zpravidla stačí, když se dohodnete se sousedem, kterému by mohl stínit nebo vadit ve výhledu.

Živý plot je ale nutné držet na uzdě, jinak by se mohl po pár letech rozrůst do neúnosných rozměrů.  Většina rostlin, které se běžně používají pro výsadbu živých plotů, snášejí střih poměrně dobře po většinu roku. Nevhodným obdobím je mrazivá zima, kdy by mráz mohl způsobit, že větve od řezu omrznou.

Brzy z jara keře prudce vybují. Veškerou sílu vloží do růstu a ten začne v červnu ustávat.  To je tedy ideální čas pustit se do střihu a tvarování. Nejenže střih budou rostliny poměrně dobře snášet, zároveň díky tomu, že nyní rostou pomaleji, nebude nutné po pár dnech zásah opakovat.  Tedy pokud nejste perfekcionista a nebude vám vadit, že dokonalý střih může tu a tam rušit nově vyrašená větvička.  Další vhodná doba kdy plot upravovat je i na přelomu srpna a září. Většinu rostlin ale můžete průběžne zastřihávat od března do listopadu.

Jehličnaté živé ploty stačí ostříhat jednou za rok, listnaté keře rostou rychleji, proto mohou vyžadovat střih i dvakrát či třikrát do roka.

Pokud potřebujete udělat nějaký razantnější prořez, nechte jej raději na zimu, kdy je období vegetačního klidu. V té době nejsou rostliny tak citlivé na výraznější zásahy, provádějte je ale zásadně v době, kdy nemrzne.

 

Jak si usnadnit práci?

Dnes by se jen těžko někdo pouštěl do živého plotu klasickými nůžkami.  Vybíráte li však plotostřih, neunáhlete se.

Máte li na zahradě pár metrů živého plotu, nebude asi nutné pořizovat hned výkonný motorový plotostřih, se kterým se díky vyšší hmotnosti a složitější obsluze hůř manipuluje. Tady vystačíte zpravidla s elektrickým nebo akumulátorovým strojem. Jsou poměrně lehké, nemusíte je složitě startovat, nebo míchat a doplňovat palivovou směs. Zvládnou je obsluhovat i méně technicky zdatní lidé.

Pokud však máte živým plotem obehnanou celou zahradu, přichází v úvahu výkonný motorový plotostřih. Práce půjde rychleji, nebudete se zdržovat popotahováním přívodních kabelu, nebo dobíjením a výměnou baterií.

Jestliže udržujete vysoký živý plot, určitě zvažte i teleskopický plotostřih. Nebudete muset namáhavě přesouvat štafle podél plotu, jednoduše jej ostřiháte přímo ze země. Díky teleskopické rukojeti dosáhnete i více než do třímetrové výšky.

 

Autor: PST

Související kategorie:

Obrázek

PLOTOSTŘIHY


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…