Je možné sekat trávu, když dlouhodobě prší?

11. 06. 2024

Je možné sekat trávu, když dlouhodobě prší?

Letošní jaro pro naše zahrady i zahradní techniku bylo výraznou zatěžkávací zkouškou. Ze zimy jsme se prakticky ze dne na den přehoupli do letního počasí, a ve chvíli kdy se vše rozpučelo, vrátily se mrazy, které nás tak z větší části připravily o letošní úrodu ovoce. 

Následovalo několik týdnů deštivého počasí, kdy zahrada neměla šanci proschnout, a tak jsme se snažili alespoň posekat trávu v mezidobí, kdy déšť alespoň na pár hodin ustal, aby se zahrada neproměnila v deštný prales. Jenže klasické rotační sekačky nejsou pro sečení mokré trávy určené. 

Jak tedy sekat trávu, když řadu dní po sobě prší? 

V první řadě se musíme připravit na to, že sečení mokré trávy bude složité a namáhavé. Mokrá tráva se bude lepit na prostor okolo nože a bude ucpávat výhozový tunel do koše. Tyto problémy s mokrou travou nelze zcela odstranit, ale lze je alespoň částečně minimalizovat. 

V první řadě je samozřejmě důležité snažit se zvolit dobu, kdy tráva stačila alespoň trochu oschnout. Určitě není vhodné vyjet se sekačkou do zahrady bezprostředně poté, co přestalo pršet. 

Důležitý je rovněž dostatečně ostrý nůž. Ten byste ostatně měli několikrát za sezónu zkontrolovat a v případě potřeby jej nechat nabrousit. 

Počítejte s tím, že se může sekačka do rozmoklé půdy bořit. Když máte sekačku, která je opatřena pojezdem, bude lepší jej nepoužívat. Po sepnutí pojezdu by totiž kola mohla v podmáčeném trávníku proklouznout a nechat v něm holé stopy. Druhým důvodem je, že bude vhodné pojíždět se sekačkou pomaleji, než je běžné, aby měly nože dostatek času trávník dobře posekat. Zároveň se nebude hltit velkým množstvím trávy najednou, a tak ji bude snadněji vyhazovat do koše. 

Nesekejte velkou výšku najednou, raději trávník posečte ve dvou krocích, kdy výšku sečení postupně snížíte. Sekačce také můžete hodně ulevit tím, že nebudete využívat její celou šířku. Klidně můžete jet jednou třetinou šířky po již posečené části trávníku.

Během sečení pravidelně kontrolujte výhozový tunel, jestli není zanesený nalepenou mokrou trávou. Pravděpodobně jej bude nutné během sečení několikrát vyčistit. Nikdy to ale nedělejte, když je sekačka v chodu! Pokaždé nejprve zastavte motor a teprve pak odstraňte nalepenou trávu. 

Nikdy také nesekejte za deště s elektrickou sekačkou. 

Po sečení je důležité sekačku důkladně očistit, a to zejména v prostoru okolo nože a ve výhozovém tunelu. Pod nalepenou mokrou trávou by korodovala. 

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Užijte si bazén naplno a bez starostí!

Užijte si bazén naplno a bez starostí!

21. 06. 2024

Nadzemní bazény jsou skvělým způsobem, jak si užít letní dny na vlastní zahradě. Aby však zážitek z koupání byl co…

Znáte výhody venkovních žaluzií?

Znáte výhody venkovních žaluzií?

18. 06. 2024

Od jara se většina z nás těší na léto, kdy slunce rozehřeje zem a my se budeme moct natáhnout se studeným nápojem někde…

Je nutné v létě stínit skleníky před ostrým sluncem?

Je nutné v létě stínit skleníky před ostrým sluncem?

17. 06. 2024

Skleník je skvělý vynález. Umožní nám v našich končinách pěstovat plodiny, které vyžadují teplejší klima. Rostliny,…

Mléko jako přírodní postřik proti plísním a padlí na rostlinách

Mléko jako přírodní postřik proti plísním a padlí na rostlinách

12. 06. 2024

Plísně a padlí jsou běžnými problémy, se kterými se zahradníci setkávají při pěstování rajčat, okurek a dalších plodin.…