Je ideální doba pro letní řez některých dřevin

15. 08. 2023

Je ideální doba pro letní řez některých dřevin

S koncem prázdnin přichází i ideální doba pro řez některých dřevin, a to jak ovocných, tak okrasných. Letní prořezání ovocných stromů má zásadní vliv na zdravý růst a úrodu. U okrasných dřevin nám letní řez naopak umožní dosáhnout požadovaného tvaru.

O ovocných stromů a keřů prořezání provádíme zpravidla proto, aby se prosvětlila koruna a upravil její tvar. I když každý druh stromu vyžaduje specifický přístup i dobu prořezání, v zásadě platí pro většinu stromů to samé:

Jako první by se měly odstranit nemocné, poškozené a mrtvé větve. Zabráníte tím šíření chorob do dalších částí stromu. 

Druhým krokem je odstranit větve, které rostou dovnitř koruny. Cílem je vytvořit vzdušnou a dobře prosvětlenou korunu. Cirkulace vzduchu a dostatek světla omezí šíření chorob a podpoří růst zdravých plodů. 

Řez umožní i tvarování koruny. Odstraňte větve, které jsou příliš nízko nad zemí, zakraťte dlouhé mladé větve, které vyrostly příliš rychle a tvoří tenké pruty. Směr, kterým bude koruna růst snadno ovlivníte tak, že větev ustřihnete těsně nad velkým zdravým pupenem nebo výhonem, který roste z větve požadovaným směrem, zpravidla je to ven z koruny. 

Je důležité plánovat a řez je vhodné provádět včas na mladých větvích. Vyhnete se tak nutnosti pozdějších hlubokých řezů, které některé stromy špatně snášejí. 

Nezapomeňte rány na stromech ošetřit voskem nebo balzámem. Každá otevřená rána je vstupní branou pro infekci a hnilobu. 

Po důkladnějším prořezání bývá vhodné nechat stromu alespoň jednu sezónu na zotavení

Koncem léta také můžeme provádět finální tvarování tújí. To by mělo navazovat na jarní střih, který se provádí koncem jara. Při jarním střihu se zastřihnou nové přerostlé větve, které od jara rychle vyrašily. Na koci léta pak křovinořezem túje srovnáte a dotvarujete.

Jakými nástroji provádět řez a střih? 

Na silnější větve je vhodná ruční nebo řetězová vyvětvovací pila. Řetězové pily mohou být poháněné spalovacím, elektrickým nebo akumulátorovým motorem. Jsou zpravidla umístěné na výsuvné teleskopické tyči, proto s nimi snadno odstraníte i větve v koruně několik metrů vysoko. 

Na jednotlivé slabší větve použijte nůžky. Podle síly větve volte velké pákové, krokovací, nebo malé ruční zahradnické nůžky. 

Na živé ploty je samozřejmě nejlepší lištový plotostřih. Na výběr jsou opět motorové, elektrické nebo akumulátorové stroje. Na vysoké keře jsou vhodné plotostřihy s teleskopickou tyčí, které mohou střihat i ploty vysoké 3–4 m. 

Důležité je udržovat všechny nástroje čisté, aby se mezi dřevinami nepřenesly nějaké choroby. 

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Užijte si bazén naplno a bez starostí!

Užijte si bazén naplno a bez starostí!

21. 06. 2024

Nadzemní bazény jsou skvělým způsobem, jak si užít letní dny na vlastní zahradě. Aby však zážitek z koupání byl co…

Znáte výhody venkovních žaluzií?

Znáte výhody venkovních žaluzií?

18. 06. 2024

Od jara se většina z nás těší na léto, kdy slunce rozehřeje zem a my se budeme moct natáhnout se studeným nápojem někde…

Je nutné v létě stínit skleníky před ostrým sluncem?

Je nutné v létě stínit skleníky před ostrým sluncem?

17. 06. 2024

Skleník je skvělý vynález. Umožní nám v našich končinách pěstovat plodiny, které vyžadují teplejší klima. Rostliny,…

Mléko jako přírodní postřik proti plísním a padlí na rostlinách

Mléko jako přírodní postřik proti plísním a padlí na rostlinách

12. 06. 2024

Plísně a padlí jsou běžnými problémy, se kterými se zahradníci setkávají při pěstování rajčat, okurek a dalších plodin.…