Jak zbavit rajčata plísně?

01. 08. 2022

Jak zbavit rajčata plísně?

Rajčata dnes sice můžeme po celý rok zakoupit v supermarketech, ale nejlépe stejně chutná to, které si vypěstujete sami.

Rajče je nejen chutná, ale také velice zdravá potravina. Obsahuje spoustu minerálních látek, bohaté je zejména na draslík. Obsahuje vitamíny A, B, C, E. Díky antioxidantům rajče snižuje riziko srdečních a cévních onemocnění, výzkumy dokonce začínaní potvrzovat, že může chránit před nádorovými onemocněními.

Plíseň se na rajčatech může objevit z ničeho nic. Předcházet se jí dá zejména tak, že budete rajčata sázet dostatečně daleko od sebe, aby mezi nimi mohl proudit čerstvý vzduch a listy se nezapařovaly. Důležité je odstraňovat zaschlé listy a při zalévání dbát, abychom rostliny zbytečně nenamáčeli. To znamená zalévat je tzv. odspodu.  Co ale dělat, když se plíseň náhle objeví?

Důležité je okamžitě zasáhnout. Odstraňte napadené listy i napadené plody. Méně napadené plody se můžete pokusit zachránit. Na trhu je dostupný nespočet chemických prostředků proti plísni, ovšem jestliže nechcete rajčata kontaminovat chemií, můžete zkusit tzv. chytrou houbu. Svým způsobem tak vyháníte sice čerta ďáblem, ale houba pythium oligandrum napadá fytopatogení houby. Zatím co chemické prostředky zpravidla fungují jen na konkrétní druh plísní, chytrá houba je účinná proti celé řadě plísňových onemocnění. Působí proti bramborové plísni, šedé plísni, červené hnilobě, fytoftorové hnilobě u jahod, okurkové plísni a dalším onemocněním.

Výhodou je, že nijak nekontaminuje půdu, nemusíte dodržovat ochrannou lhůtu mezi aplikací a sklizní a nemusíte se obávat předávkování.

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…