Jak zbavit rajčata plísně?

01. 08. 2022

Jak zbavit rajčata plísně?

Rajčata dnes sice můžeme po celý rok zakoupit v supermarketech, ale nejlépe stejně chutná to, které si vypěstujete sami.

Rajče je nejen chutná, ale také velice zdravá potravina. Obsahuje spoustu minerálních látek, bohaté je zejména na draslík. Obsahuje vitamíny A, B, C, E. Díky antioxidantům rajče snižuje riziko srdečních a cévních onemocnění, výzkumy dokonce začínaní potvrzovat, že může chránit před nádorovými onemocněními.

Plíseň se na rajčatech může objevit z ničeho nic. Předcházet se jí dá zejména tak, že budete rajčata sázet dostatečně daleko od sebe, aby mezi nimi mohl proudit čerstvý vzduch a listy se nezapařovaly. Důležité je odstraňovat zaschlé listy a při zalévání dbát, abychom rostliny zbytečně nenamáčeli. To znamená zalévat je tzv. odspodu.  Co ale dělat, když se plíseň náhle objeví?

Důležité je okamžitě zasáhnout. Odstraňte napadené listy i napadené plody. Méně napadené plody se můžete pokusit zachránit. Na trhu je dostupný nespočet chemických prostředků proti plísni, ovšem jestliže nechcete rajčata kontaminovat chemií, můžete zkusit tzv. chytrou houbu. Svým způsobem tak vyháníte sice čerta ďáblem, ale houba pythium oligandrum napadá fytopatogení houby. Zatím co chemické prostředky zpravidla fungují jen na konkrétní druh plísní, chytrá houba je účinná proti celé řadě plísňových onemocnění. Působí proti bramborové plísni, šedé plísni, červené hnilobě, fytoftorové hnilobě u jahod, okurkové plísni a dalším onemocněním.

Výhodou je, že nijak nekontaminuje půdu, nemusíte dodržovat ochrannou lhůtu mezi aplikací a sklizní a nemusíte se obávat předávkování.

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Některé koloběžky budou muset mít povinné ručení

Některé koloběžky budou muset mít povinné ručení

15. 08. 2022

Elektrická koloběžka může být nejen skvělým zdrojem zábavy, ale i perfektním dopravním prostředkem na kratší vzdálenost…

Fáma o zákazu topení v kamnech

Fáma o zákazu topení v kamnech

15. 08. 2022

Prodeje kamen v ČR lámou rekordy. Nic na tom nezměnila ani informace, která se v posledních měsících objevila v médiích…

Jak připravit sklep na uskladnění sklizně

Jak připravit sklep na uskladnění sklizně

12. 08. 2022

Za chvíli bude konec prázdnin a nastane doba sklizně. Ostatně některé plody sklízíme již dnes. Co nezkonzumujeme hned…

Čím budete letos v zimě topit?

Čím budete letos v zimě topit?

10. 08. 2022

Ceny plynu i elektřiny vystoupaly do takové výše, že když se něco rychle nezmění, mnozí budou muset plynové a…