Jak vyzrát na komáry

24. 06. 2022

Jak vyzrát na komáry

Pískání otravného komára kroužícího kolem hlavy dokáže asi každého dohnat takřka k šílenství. V létě na terasách a u vody na nás útočí v hejnech a jedinou více či méně účinnou obranou bývá nějaký repelent. Někdy však sami děláme chyby tím, že komárům vytváříme prostředí, ve kterém se mohou množit.

Odstraňte ze zahrady vše, v čem se drží voda. Někdy to může být třeba i plachta, kterou je něco nedbale přikryté, v jejíchž záhybech se tvoří malé vodní rezervoáry.  To je perfektní líhniště pro komáry. Jejich larvy žijí ve vodě, kde visí těsně pod hladinou a trubičkou na zadečku dýchají vzdušný kyslík. Když se přiblížíte, okamžitě mrskavým pohybem zmizí v hloubce.

Zahradní jezírka v létě na zahradě vytvářejí příjemné klima a jsou zdrojem vody pro spoustu užitečných živočichů. Bohužel se v nich množí i komáři. V jezírku je pomoc jednoduchá - pořiďte si ryby. V menším jezírku to může být třeba pár zlatých karasů, kteří se dnes dají sehnat v bílé, zlaté, červené nebo žíhané barvě. Jezírko oživí a s larvami se rychle vypořádají.

Sud na dešťovou vodu je v zahradě se záhony nezbytný. Bohužel i on je jako mateřská školka pro larvy komárů. Nejlepším způsobem jak tomu zabránit, je zakrýt jej víkem, do kterého bude těsně vyvedena okapová roura. Tak zabrníte přístupu komářím samičkám, ty do vody nebudou moci naklást vajíčka.  Dalším dobrým způsobem je nakapat na hladinu jedlý rostlinný olej tak, aby se rozlil do tenkého filmu po celé hladině. Larvy nebudou moct vystrčit nad hladinu dýchací trubičku na zadečku a utopí se.

Pokud máte stejné štěstí jako já a pod střechou se vám zahnízdí jiřičky nebo vlaštovky, můžete si gratulovat. Zbaví vás nejen většiny komárů, ale i spousty dalšího otravného hmyzu.  Mnozí je nevidí rádi, protože zaneřádí místa pod hnízdy trusem. U nás ale dáváme pod hnízda kbelíky s vodou a rozpuštěný trus nám slouží jako skvělé hnojivo na zalévání záhonů.

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Povinné ručení na koloběžku a zahradní traktor?

Povinné ručení na koloběžku a zahradní traktor?

18. 04. 2024

Od 1. dubna 2024 začal platit nový zákon, který stanoví, že povinné ručení budou muset sjednat i majitelé některých…

Nesekejte trávu! Nechte pracovat robota

Nesekejte trávu! Nechte pracovat robota

15. 04. 2024

Nevím jak vy, ale já se pokaždé těším na jaro, až se všechno opět zazelená a rozkvete. S nadšením vždy vytlačím sekačku…

Chcete čerstvý hrách po celý rok? Je to superpotravina!

Chcete čerstvý hrách po celý rok? Je to superpotravina!

12. 04. 2024

Naše děti čerstvý hrášek vyloupaný z lusků milují. Pěstování je přitom snadné, a tak jim ho můžeme dopřát až do podzimu.

Extrémní dubnové teploty mohou mít neblahý vliv na naše zahrady

Extrémní dubnové teploty mohou mít neblahý vliv na naše zahrady

11. 04. 2024

Letos to chvíli vypadalo, že matka příroda jaro přeskočí a ze zimy bude rovnou léto. Teplé počasí nás sice potěšilo,…