Jak vyzrát na komáry

24. 06. 2022

Jak vyzrát na komáry

Pískání otravného komára kroužícího kolem hlavy dokáže asi každého dohnat takřka k šílenství. V létě na terasách a u vody na nás útočí v hejnech a jedinou více či méně účinnou obranou bývá nějaký repelent. Někdy však sami děláme chyby tím, že komárům vytváříme prostředí, ve kterém se mohou množit.

Odstraňte ze zahrady vše, v čem se drží voda. Někdy to může být třeba i plachta, kterou je něco nedbale přikryté, v jejíchž záhybech se tvoří malé vodní rezervoáry.  To je perfektní líhniště pro komáry. Jejich larvy žijí ve vodě, kde visí těsně pod hladinou a trubičkou na zadečku dýchají vzdušný kyslík. Když se přiblížíte, okamžitě mrskavým pohybem zmizí v hloubce.

Zahradní jezírka v létě na zahradě vytvářejí příjemné klima a jsou zdrojem vody pro spoustu užitečných živočichů. Bohužel se v nich množí i komáři. V jezírku je pomoc jednoduchá - pořiďte si ryby. V menším jezírku to může být třeba pár zlatých karasů, kteří se dnes dají sehnat v bílé, zlaté, červené nebo žíhané barvě. Jezírko oživí a s larvami se rychle vypořádají.

Sud na dešťovou vodu je v zahradě se záhony nezbytný. Bohužel i on je jako mateřská školka pro larvy komárů. Nejlepším způsobem jak tomu zabránit, je zakrýt jej víkem, do kterého bude těsně vyvedena okapová roura. Tak zabrníte přístupu komářím samičkám, ty do vody nebudou moci naklást vajíčka.  Dalším dobrým způsobem je nakapat na hladinu jedlý rostlinný olej tak, aby se rozlil do tenkého filmu po celé hladině. Larvy nebudou moct vystrčit nad hladinu dýchací trubičku na zadečku a utopí se.

Pokud máte stejné štěstí jako já a pod střechou se vám zahnízdí jiřičky nebo vlaštovky, můžete si gratulovat. Zbaví vás nejen většiny komárů, ale i spousty dalšího otravného hmyzu.  Mnozí je nevidí rádi, protože zaneřádí místa pod hnízdy trusem. U nás ale dáváme pod hnízda kbelíky s vodou a rozpuštěný trus nám slouží jako skvělé hnojivo na zalévání záhonů.

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…