Jak topit zadarmo a ekologicky?

06. 08. 2021

Jak topit zadarmo a ekologicky?

Výdaje za topení činí nemalou částku v každém rodinném rozpočtu. Pokud by vám někdo nabídl řešení, jak tyto výdaje výrazně snížit, případně topit úplně zadarmo, asi byste byli hodně nedůvěřiví. Opravdu to jde, má to samozřejmě jeden háček – musíte si palivo sami průběžně vypěstovat.

K palivové soběstačnosti potřebujete velký pozemek, ovšem ne tak rozlehlý, jak si možná někteří myslí. Nemusíte vlastnit zrovna kus lesa. Důležitě je především pustit se do pěstování rychle rostoucích dřevin.

V našich krajích je to prozatím nezvyklé, ale například Švédsko je první na světovém žebříčku v pěstování ekologického paliva. Vše funguje tak, že každé 2 - 3 roky specializované švédské firmy řežou silné pruty ze stromů, které za tímto účelem pěstují. Stromy poté opět na jaře obrazí novými pruty. Dřevo z prutů je následně zpracováno na pelety, kterými se topí. V tomto případě se však jedná o průmyslové zpracování, které v domácích podmínkách budete realizovat jen velice těžko.

Vlastníte-li dostatečně velký pozemek, můžete pěstovat dřeviny, které jsou schopné už za 5 let dosáhnout dostatečné mohutnosti, aby je bylo možné porazit a použít jako palivové dřevo. Z našich domácích dřevin to mohou být některé vrby, nejčastěji jsou ale využívány Japonské topoly.

Japonský topol vyroste již za 5 let do výšky přibližně 15 m. Je proto využitelný i jako účinný větrolam, nás však zajímají možnosti vytápění. K tomu, abyste byli naprosto soběstační pro ohřev vody a vytápění průměrného rodinného domu, byste potřebovali mít přibližně půlhektarovou plantáž, tedy pozemek o rozloze 100 x 50 m. Ovšem i na menším pozemku lze vytěžit poměrně velké množství dřeva, které citelně uleví nákladům na vytápění domu. Topoly se kácejí v zimě, v době vegetačního klidu. Na jaře pařezy opět obrazí a takto lze topol využívat přibližně 20 až 25 let. Výhřevnost topolu je přitom srovnatelná s výhřevností hnědého uhlí. Na rozdíl od uhlí je ale vytápění topolem naprosto ekologické. Oxid uhličitý, který při pálení vypustíte do ovzduší, totiž ze vzduchu opět odeberou při svém růstu ostatní topoly.

Stačí tedy zasadit topoly, počkat 5 let, pořídit motorovou pilu, štípačku na dřevo a topíte prakticky zadarmo.

Tak co, jdete do toho?

 

Autor: PST

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.




Mohlo by Vás také zajímat

Motor špatně startuje a kolísají otáčky

Motor špatně startuje a kolísají otáčky

22. 04. 2024

Nadpis článku je asi nejčastěji zmiňovaná závada zahradní techniky se spalovacími motory. I když důvodů, proč motor…

Povinné ručení na koloběžku a zahradní traktor?

Povinné ručení na koloběžku a zahradní traktor?

18. 04. 2024

Od 1. dubna 2024 začal platit nový zákon, který stanoví, že povinné ručení budou muset sjednat i majitelé některých…

Nesekejte trávu! Nechte pracovat robota

Nesekejte trávu! Nechte pracovat robota

15. 04. 2024

Nevím jak vy, ale já se pokaždé těším na jaro, až se všechno opět zazelená a rozkvete. S nadšením vždy vytlačím sekačku…

Chcete čerstvý hrách po celý rok? Je to superpotravina!

Chcete čerstvý hrách po celý rok? Je to superpotravina!

12. 04. 2024

Naše děti čerstvý hrášek vyloupaný z lusků milují. Pěstování je přitom snadné, a tak jim ho můžeme dopřát až do podzimu.