Jak správně zazimovat skleník

30. 08. 2021

Jak správně zazimovat skleník

Přestože ve skleníku většina z nás pravděpodobně stále ještě sklízí zbytky letošní úrody, blíží se doba, kdy bude třeba skleník připravit na zimu. Pokud nic na podzim nezanedbáme, ušetříme si tím spoustu práce na jaře a příští rok se nám skleník opět odmění bohatou úrodou.

Jakmile sklidíte poslední plody, bude třeba ze skleníku pečlivě odstranit i zbytky rostlin. A to nejen z půdy, ale i z výplní oken a konstrukce skleníku, kde mohou ulpívat tlející zbytky. Ty by se totiž mohly stát živnou půdou pro choroby a škůdce, jež by napadli příští rok nové rostliny. Vymytí skleníku by proto mělo být důkladné, přestože jej na jaře budeme muset opakovat.

Půdu důkladně zryjte a při té příležitosti ji můžete prohnojit kompostem. Ten by měl být v ideálním případě alespoň tři roky starý. V mladším kompostu mohou být nezetlelá semena plevelů, která by na jaře začala klíčit, a měli bychom tedy spoustu práce s jejich likvidací. Do půdy můžete přimíchat i dusíkaté vápno, které dokáže velké množství plevelných semen zlikvidovat, zároveň zahubí i většinu škůdců. Vápno sice můžete použít i na jaře, ovšem půdu zavápněte nejméně 3 týdny před první výsadbou a výsevem, jinak by mohlo zlikvidovat i vaši sadbu. Vápno v půdě je nutné aktivovat důkladným a opakovaným prolitím půdy vodou.

TIP:

Důkladné promísení zeminy s kompostem je poměrně složitá práce i ve venkovních záhonech. Ve skleníku, kde je omezený prostor, se s rýčem a motykou pracuje ještě obtížněji. Navíc se může stát, že při neopatrné manipulaci s nářadím poškodíte skleník. Proto je skvělým pomocníkem do skleníku malý akumulátorový kultivátor. Jeho rotující radličky půdu během momentu dokonale rozemelou a promísí s hnojivem a kompostem. V omezeném prostoru navíc nemusíte dávat pozor na žádné přívodní kabely, akumulátorový stroj je relativně tichý a nevypouští do vzduchu žádné jedovaté výfukové plyny.

Pokud byly letošní rostliny napadené chorobami a škůdci, doporučuje se většinou půdu ve skleníku úplně vyměnit. Půdu ovšem můžete dezinfikovat. Na trhu jsou dostupné různé speciální dezinfekční přípravky, které nejsou vždy právě levné. Zpravidla stejně dobře funguje i obyčejný hypermangan (manganistan draselný). Jeho rozpuštěním ve vodě vytvořte silný roztok, a tím důkladně prolijte půdu ve skleníku. Stejným roztokem pak pomocí rozprašovače nebo postřikovače ošetřete skla a rámy oken. Aplikaci ovšem provádějte zásadně pouze na podzim, abyste nekontaminovali jarní výsadbu.

Vlastníte-li moderní hliníkový skleník s polykarbonátovými okny, budete se muset o skleník starat i v průběhu zimy. Hřeben skleníku uprostřed raději podepřete, mohl by se pod těžkým mokrým sněhem začít prohýbat, a nakonec trvale ohnout. A v zimě nezapomeňte ze skleníku pravidelně odhrnovat sníh, aby svou váhou nepolámal polykarbonátové desky.

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Proč je vlastně tolik důležité rytí záhonů?

Proč je vlastně tolik důležité rytí záhonů?

21. 09. 2021

Konec léta a začátek podzimu je období, kdy se sklízejí poslední zbytky úrody, a záhony je nutné připravit na další…

Na jakém dřevě udit?

Na jakém dřevě udit?

16. 09. 2021

Nedávno jsme vám popsali konstrukci udírny a vysvětlili jsme úplně nejzákladnější postupy pro nakládání masa před…

Postavte si udírnu!

Postavte si udírnu!

15. 09. 2021

Kdysi bylo uzení jediným způsobem, jak na delší dobu zakonzervovat a uskladnit některé potraviny. Dnes ovšem udíme…