Jak se zbavit mravenců?

20. 07. 2021

Jak se zbavit mravenců?

Mravenci žijící v přírodě jsou vnímáni jako užiteční tvorové. Provzdušňují půdu, uklízejí tlející zbytky rostlin a živočichů. V naší vlastní zahradě či dokonce přímo doma s nimi ovšem soužití nevítáme.

Mravenci v zahradě ničí svými koloniemi pečlivě upravené trávníky a záhony, okusují zrající ovoce. Pokud si v trávě nevšimnete mraveniště, můžete si poškodit i sekačku. Některé druhy mravenců chovají mšice, které vynášejí na rostliny, keře a stromy. Ty se jim za to odměňují sladkou šťávou, kterou se mravenci živí. V některých případech pak mravenci chovem mšic mohou úplně zlikvidovat i vzrostlé keře.

Doma dokážou mravenci využít i tu nejmenší skulinku. Vydrolí i maltu a v případě ohrožení své hnízdo přestěhují za několik hodin jinam. Průvod mravenců pochodujících po kuchyňské lince nikoho nenadchne, obzvlášť když vám při něm mravenci znehodnotí všechny potraviny, ke kterým se dostanou.

Boj s mravenci ale není vůbec jednoduchý. Existuje sice spousta „zaručených“ babských rad, ale ne všechny jsou účinné. Důvodem je skutečnost, že jednoho mravence rychle nahradí 10 jiných. Máte-li boj vyhrát, musíte zlikvidovat celé mraveniště.

 

Boj s mravenci doma

Spreje proti lezoucímu hmyzu nejsou na mravence účinné. Zahubí pouze ty mravence, které postříkáte, brzy se ale vyrojí další. Poněkud účinnější jsou spreje určené přímo proti mravencům. Ty mravence zahubí, na aplikovaném místě zanechají pach, který ostatní mravence odpudí. Je zde ale riziko, že mravenci si rychle najdou jinou cestu. Poměrně neúčinné jsou i rady s odpuzením mravenců pomocí hřebíčku, skořice a dalších aromatických bylin nebo prostředků. Mravence sice odpudí na chvíli, ale podobně jako v předchozím případě si rychle najdou nějakou okliku, kudy budou dál váš dům navštěvovat.

Poměrně účinná je jedlá soda smíchaná s moučkovým cukrem. Soda je pro zvířata neškodná, pokud ji ale pozře mravenec, zahubí jej. Za normálních okolností by se ovšem mravenci sodě vyhnuli. Pokud ji smícháte s cukrem, nedokážou jí odolat. Potíž je opět v tom, že soda působí relativně rychle a mravence zahubí dříve, než ji donese do mraveniště.

Nejefektivnější jsou tzv. mravenčí bufety. V podstatě se jedná o domeček s nástrahou. Domeček zamezí tomu, aby nástrahu pozřel pes nebo kočka. Důležité je, aby nástraha měla pomalý účinek. Mravenci si nástrahu z domečku postupně nanosí do mraveniště a otráví i královnu.

 

Boj s mravenci venku

Ani venku různé zaručené rady od babiček zpravidla nemají velký a dlouhodobý účinek. Cokoli venku aplikujete, velice rychle spláchne déšť nebo si mravenci najdou cestu, jak se tomu vyhnout. Použití odpuzujících prostředků proto venku nemá smysl.

Menší mraveniště lze zlikvidovat například vařící vodou. Tím ale spálíte i trávník nebo rostliny v blízkosti mraveniště. Navíc, pokud je mraveniště například pod dlažbou, horká voda do něho bude pronikat pomalu a nedostane se do všech chodbiček. Můžete vyzkoušet podobné metody jako doma. Například sodu s cukrem. Jen je třeba směs umístit tak, aby do ní nemohla voda. Například na malou mělkou misku, kterou přiklopíte květináčem apod. Na trhu lze zakoupit i účinné jedy ve formě prášku nebo granulí, které nasypete na mraveniště nebo je rozpustíte ve vodě a mraveniště jimi zalijete. Pak je ovšem nutné k takovému místu po určitou dobu zabránit přístupu dětí a domácích mazlíčků.

Pokud to však není nutné a mravenci vám v zahradě vyloženě neškodí, není důvod je zabíjet. Jsou součástí přírody a do zahrady patří stejně jako další hmyz.

 

Autor: PST

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…