Jak se zbavit kuny?

13. 06. 2022

Jak se zbavit kuny?

Kuna je roztomilé a hravé zvířátko, pokud se k vám však nastěhuje, radost z toho jistě mít nebudete.

V české republice můžete narazit na dva druhy – kuna lesní a kuna skalní. Zatím co kuna lesní žije výhradně v lese, kuna skalní často žije v blízkosti lidí, kde dokáže napáchat nemalé škody. Pokud navštíví kurník, můžete si být jistí, že zamorduje celý chov. S oblibou se zabydlí ve stodole nebo na půdě, nepohrdne ale ani delší dobu odstaveným automobilem. V autě překouše kabely, polstrování, gumové hadice, nebo řemeny. Na půdě zničí izolace, elektrické rozvody, a když budete mít opravdu smůlu, může být elektroinstalace nahryzaná kunou i příčinou požáru.  I když je kuna velice plachá a na půdě ji zahlédnete jen sotva, o její přítomnosti budete velice dobře vědět. Je to noční tvor, a přestože se jedná o poměrně drobné zvíře, dokáže natropit takový hluk, že se nevyspíte. Prostory zaneřádí silně páchnoucí močí, která navíc může být infekční. Navíc si teritorium označí zapáchajícími výměšky žláz. Divokou kunu doma zkrátka nechcete.

Prvním krokem by mělo být kuně úplně zabránit, aby se k vám nastěhovala.  Nespoléhejte na to, že je půda vysoko. Kuna velice dobře šplhá a skáče. Osobně jsem zažil, že mne v noci probudily rány na okno a následně jsem zjistil, že se z okenního parapetu snaží kuna vyskočit pod krov, což se jí nepovedlo. O pár dní později se jí z půdy snažil vyhnat soused. Důkladně proto zabezpečte všechny otvory, kterými by se mohla protáhnout. Používejte k tomu materiály, které nemůže snadno překonat. Ideální je pevné pletivo, plech nebo beton.

Kuna je teritoriální tvor, který nesnese konkurenci. Máte li psa nebo kočku, kuna se bude vašemu pozemku vyhýbat. Samozřejmě pes nebo kočka nesmí být „gaučáci“, kteří většinu času tráví výhradně doma.

Chováte-li slepice, buďte důslední a každou noc je zavírejte do zabezpečeného kurníku.

Pokud se k vám kuna nastěhuje, nesnažte se jí chytit nebo zabít, kuna je u nás chráněná. Navíc kdybyste ji zahnali do kouta, může zaútočit a ošklivě vás poraní. Nejlepší je kunu něčím odpudit.

  • Na trhu jsou dostupné spreje proti kunám. Těmi by mělo stačit nastříkat prostor, kde se zabydlela.
  • Můžete také zkusit různé ultrazvukové plašiče.
  • Účinné rovněž bývají lidské vlasy například v silonové punčoše, ovšem mělo by se jednat o nebarvené vlasy ostřihané před umytím, aby lidský pach nebyl přebíjen šamponem nebo barvou.
  • Podobně účinné bývají i psí chlupy
  • Doporučuje se také trus kočkovitých šelem, nejlépe rysa, který žije i v naší přírodě. Sehnat lze v některých zoologických zahradách.

A jakmile kunu vypudíte, okamžitě zabezpečte všechny cesty, kudy by se mohla vrátit. Kuna je velice chytrá a tak si může rychle poměrně zvyknout na vše, čím jste se jí snažili odpudit a kdyby se vrátila, budete se jí zbavovat o to složitěji.

 

Autor: PST

 

SOUVISEJÍCÍ KATEGORIE


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…