Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství rostlin, je důležité si skleník nachystat tak, aby byl co nejlépe připraven na novou sezónu. V tomto článku vám přinášíme několik užitečných tipů, jak na jaře připravit skleník na novou sezónu.

Vyčistěte skleník

Než začnete připravovat skleník na novou sezónu, je nezbytné nejprve ho důkladně vyčistit. Odstraňte zbytky rostlin a listů, které zůstaly v minulé sezóně a očistěte okna od prachu a nečistot. Pokud potřebujete vyčistit skleník zevnitř, můžete použít směs octu a vody nebo nějaký speciální čisticí prostředek pro skleníky.

Proveďte kontrolu

Než začnete s novou sezónou pěstování, je dobré provést kontrolu stavu skleníku. Zkontrolujte, zda jsou okna v pořádku a zda jsou všechny díly skleníku pevně spojeny. Pokud jsou některé části poškozeny, je důležité je opravit nebo vyměnit.

Připravte půdu

Připravte půdu tak, aby byla pro rostliny co nejvhodnější. Pokud pěstujete rostliny v nádobách, můžete použít novou zeminu a dobře ji promíchat. Pokud máte půdu přímo ve skleníku, můžete ji obohatit hnojivy nebo kompostem, s rytím a promísením vám pomůže malý elektrický nebo akumulátorový kultivátor. Dbejte na to, aby půda byla volná a prodyšná, aby kořeny rostlin mohly růst správně. Pamatujte také na to, že půdu ve skleníku je vhodné alespoň jednou za 5 let úplně vyměnit nejméně do hloubky 15 cm.

Nainstalujte zavlažovací systém

Je důležité zajistit, aby rostliny ve skleníku měly dostatek vody. Pokud nemáte čas na pravidelné zalévání, automatický zavlažovací systém zálivku obstará za vás. Existuje mnoho různých typů zavlažovacích systémů, které můžete použít, do skleníku jsou však nejvhodnější prokapávací nebo prosakovací systémy, které zavlažují pouze půdu pod rostlinami čímž je v přehřátém skleníku nevystavují teplotnímu šoku, jaký by utrpěly při pokropení listů ledovou vodou. Nezapomeňte také, že rostliny ve skleníku potřebují více vody než rostliny venku.

prosakovací hadice
Prosakovací hadice

Rozhodněte se, co chcete pěstovat

Než začnete se skutečným pěstováním, je dobré si rozmyslet, co chcete letos vypěstovat. Rozhodněte se, jakou zeleninu chcete pěstovat a jaké jsou její nároky na půdu, vodu a světlo. Dobře promyslete, jak rostliny rozesadíte, aby si vzájemně nestínily. Berte ohled také na to, jak rychle rostliny rostou a jak je postupně budete sklízet. Například saláty můžete bez problému zasadit mezi rajčata, protože než rajčata dorostou, budou již saláty dávno sklizené.

S připraveným skleníkem a plánem na pěstování je teď čas začít se sázením a sledováním růstu vašich rostlin. Je důležité pamatovat si, že skleník je vlastně umělou atmosférou, takže je třeba být pozorný a důsledný při péči o rostliny. S dobrým plánováním a přípravou skleníku se vám letos může podařit vypěstovat zdravou zeleninu.

 

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…