Jak přilákat opylovače na zahradu: Tipy pro úspěšnou úrodu
03. 04. 2023
Často zapomínáme na to, že k dobré úrodě nestačí jen rostlinám poskytnout kvalitní půdu s dostatkem živin a chránit rostliny před škůdci a chorobami. Ovocné stromy, keře a některá zelenina by nemohly plodit bez opylovačů. Je tedy v zájmu každého zahrádkáře opylovače na svou zahradu přilákat.
Opylovači hrají klíčovou roli v přenosu pylu z jednoho květu na druhý, což umožňuje tvorbu semen a plodů. V přírodě existuje mnoho druhů opylovačů, ale v posledních letech se jejich počty výrazně snižují. Příčinou tohoto poklesu jsou například změny v krajině, intenzivní zemědělská výroba, používání pesticidů a herbicidů a klimatické změny.
Napadlo vás například, že květinový záhon zahradu nejen zkrášlí, ale že vysazování kvetoucích rostlin je výborný způsob, jak přilákat opylovače na zahradu? Je vhodné se zaměřit na rostliny, které kvetou v různých obdobích, aby byl zajištěn kontinuální zdroj potravy pro opylovače po celou sezónu.
Pokud je to možné, nechte část zahrady růst jako kvetoucí louku. Stane se domovem pro spoustu užitečného hmyzu.
Dalším způsobem, jak podpořit přítomnost opylovačů, je umístění hmyzích hotelů na zahradě. Tyto hmyzí domečky poskytují úkryt pro různé druhy opylovačů, jako jsou čmeláci, včely a vosy. Tyto druhy hmyzu jsou velmi užitečné pro zahradu, nejen jako opylovači, ale také jako predátoři škodlivých hmyzích druhů.
Posledním způsobem, jak podpořit přítomnost opylovačů, je minimalizovat používání pesticidů a herbicidů na zahradě. Tyto chemikálie mohou mít škodlivý vliv na užitečné opylovače. Chemii je možné nahradit triky, které znaly naše babičky.
Nalákejte na zahradu přírodní nepřátele škůdců, které tyto škůdce loví. Některé rostlinné výtažky, jako je například olej z česneku nebo čajovníku, mohou být použity jako přírodní pesticid. Při aplikaci postřikovačem ale nemusíte mít strach, že se nadýcháte jedů.
Pěstujte rostliny, které odpuzují škůdce. Některé rostliny obsahují silice, oleje, nebo jiné chemické sloučeniny, které mohou odpuzovat určité druhy hmyzu. Patří mezi ně například máta, česnek, petržel, levandule a další.
Namísto použití herbicidů odstraňujte plevel ručně. Případně například mulčování chrání půdu před vysycháním a snižuje růst plevele. Pokud se použije organický mulč, jako je například kůra nebo dřevěná drť, tlející kůra zároveň přidává živiny do půdy. Pokud budete navíc k mulčování využívat zahradní odpad, vracíte tak do půdy živiny. Kolik větví z prořezaných keřů a stromů každý rok končí zbytečně v odpadu? Pomocí zahradního drtiče je dobře zužitkujete, a ještě ušetříte za nákup mulče.
Snažit se v přírodou bojovat se je předem prohraná bitva, to platí i pro naše zahrady. Když vybudujete zahradu dobře vyváženou, s mnohými problémy si poradí sama.
Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!
Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat
Výhody infrasauny: Pozitivní účinky na tělo a snadná instalace do bytu
16. 09. 2024Infrasauny jsou stále populárnější volbou pro domácí relaxaci a zlepšení zdraví. Oproti klasickým saunám nabízejí nejen…
Jak správně postupovat po povodních: odčerpání vody a odstranění bahna
16. 09. 2024Povodně způsobují nejenom rozsáhlé škody na majetku, ale představují také zdravotní riziko. Po opadnutí vody je zásadní…
Výhody vodních čerpadel se spalovacím motorem
13. 09. 2024Vodní čerpadla se spalovacím motorem představují klíčové řešení v situacích, kdy je potřeba rychle a efektivně…
Výhody vytápění domu krbovými kamny - Levné, ekologické a efektivní řešení
13. 09. 2024Vytápění domu pomocí krbových kamen je jedním z nejlevnějších a zároveň ekologicky přívětivých způsobů, jak zajistit…