Jak na prořez stromů

06. 09. 2022

Jak na prořez stromů

Podzim je ideální dobou, kdy prořezat stromy v zahradě. U ovocných stromů provádíme prořez po sklizni nebo následně v předjaří. Prořezem se prosvětlí koruna, čímž se do ní dostane více slunce. Tím se nejen podpoří plodnost, ale potlačí se tím i růst cizopasných hub a mechů, omezí se tím i hniloba a i mnozí škůdci mají raději stín, než slunce.

Obdobně na podzim můžeme přeřezat i stromy okrasné. U těch sice nezvýšíme plodnost, řezem je tvarujeme tak, aby měly rovnoměrně rozložené větve, provádíme tvarování.

Prořezávání by se nemělo zanedbat, provádět by se mělo včas. Tedy dříve, než budou větve příliš silné. Průměr větve by neměl přesahovat cca 7 cm, větší rány se hůře hojí a mohou být vstupní branou pro houby, škůdce a choroby. Tenké větve snadno odstraníte zahradnickými nůžkami. Na ty silnější už musíte s pilou. Větev vždy nejprve lehce nařízněte na spodní straně, následně řez dokončete z vrchní strany. Zajistíte tím, že padající větev nestrhne dole kůru ze stromu. Následně pahýl seřízněte jedním čistým řezem.

Pokud u vzrostlých stromů nechcete riskovat zdraví a šplhat po štaflích, můžete využít vyvětvovací pily na teleskopické tyči. S některými lze ze země řezat větve až 4 metry vysoko. V malých zahradách ale často vévodí nižší odrůdy stromů, které je možné snadno prořezat i ze země. K takovému účelu se hodí drobná a lehká pilka, se kterou se dobře mezi větvemi manipuluje.

A právě pro takové práce je určena pila HECHT 9922. 11 cm lišta má ideální délku pro řezání slabších větví tak, aby se s ní snadno manipulovalo i v hustěji větvené koruně. Pravda, rychlost řetězu 5 m/s není nikterak závratná, ale určitě s ní nebudete chystat 10 kubíků dřeva na zimu. Na uříznutí větve je však rychlost více než dostatečná. A využití najde i v dílně. Hlavní výhodou je ale akumulátorový pohon. Odpadají tedy kabely, které byste za sebou museli vláčet po zahradě a které by neustále překážely. Baterie ani nabíječka sice nejsou součástí dodávky, ale má to svůj opodstatněný důvod. Pila HECHT 9922 je totiž součástí akumulátorového programu 1278 ve kterém je možné všechno nářadí a stroje možné napájet jedním stejným typem akumulátorů. Bylo by proto nesmyslné prodávat každé nářadí s vlastním akumulátorem, když vám stačí zakoupit jen jeden nebo dva akumulátory a používat je pro všechno nářadí, které potřebujete. Proto si akumulátor i nabíječku můžete dokoupit volitelně.

Autor: PST

Související kategorie:

ACCU program 1278

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…