JAK NA PROŘEZ OVOCNÝCH STROMŮ
10. 05. 2021

Chcete mít své ovocné stromy zdravé? Přejete si mít velkou úrodu plodů skutečně vyzrálých, chutných a sladkých? Měli byste provést jarní prořez stromů. Koruna každého ovocného stromu totiž potřebuje být vzdušná, zbavená větví slabých, neduživých ... a zároveň všech dalších, které korunu nadmíru zahušťují. Větví zkrátka musí zůstat v koruně stromu jen tolik, aby každý plod měl co nejvíce světla a prostoru. Pozor však – nikdy nesmíte prořezat strom příliš, konkrétně to znamená, že ho nesmíte zbavit více než ČTVRTINY celkového objemu koruny. A také se při prořezu snažte co nejméně zasahovat do tvaru a velikosti stromu – skutečně se zaměřte jen na to, abyste provzdušnili a prosvětlili korunu.Každá odrůda ovocných stromů vyžaduje svůj jedinečný postup prořezu. I přesné načasování se odvíjí od té které konkrétní odrůdy. Přesto platí některá obecná pravidla, která byste měli vzít v úvahu:
- Nikdy nedělejte řezy (rány) větší než o průměru 6 až 7 centimetrů. Větší řezy totiž mohou být nejen „pozváním“ pro výtrusy různých škodlivých hub, ale mohou být pro strom i fatální – hrozí totiž jeho výrazné oslabení, a v důsledku toho dokonce i postupné pomalé uhynutí.
- Každou ránu o průměru větším než 2 cm byste měli ošetřit ideálně štěpařským voskem či speciálním hojivým balzámem. Případně použít alespoň latexový nátěr. Zamezíte tak tomu, že strom napadne infekce.
- Pro prořez používejte vždy skutečně ostré nářadí: zahradnické nůžky či na silnější větve ruční pilku, případně elektrickou pilu, akumulátorovou pilu, benzínovou pilu nebo elektrickou vyvětvovací pilu.
- Větev odřízněte vždy na větevní kroužek (nenechávejte na stromě pahýly), díky tomu se rána může dobře zahojit.
- A jedna rada na závěr: vždy, když si s nějakým prořezem nejste úplně jisti, poraďte se s odborníkem. Nesprávně provedený prořez může strom nenávratně poškodit.
Autor: HP
Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!
Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?
21. 03. 2023To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem
16. 03. 2023S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku
10. 03. 2023Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?
09. 03. 2023Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí na svých zahradách pěstovat plodiny.…

