Jak na plevel ve spárách dlažby: Bitva, která nikdy nekončí
21. 05. 2025

Máte krásnou zahradní cestičku, vydlážděný vjezd nebo elegantní terasu? Paráda. Jenže mezi těmi dokonalými dlaždicemi si najednou začne prorážet cestu... zelený vetřelec. Ne jeden, ne dva – ale celá armáda drobných, tvrdohlavých, a někdy i pichlavých vetřelců jménem plevel.
Zní to dramaticky? Věřte, že není. Plevel ve spárách není jen estetická nepříjemnost. Je to zákeřný protivník, který svými kořeny může nadzvedávat dlaždice, narušovat podloží a v nejhorším případě úplně rozbít to, co jste pracně pokládali.
Tak jak s ním zatočit?
1. Starý dobrý ruční tah
Znáte to – kleknete si, vezmete si rukavice (nebo taky ne, a pak toho litujete), chytíte zeleného narušitele a taháte. A taháte… a on se utrhne a kořen zůstane pěkně zastrčený ve spáře. Gratuluji, právě jste udělali plevel šťastným. Za pár dní je zpět, silnější a drzejší než kdy dřív.
Ruční vytrhávání má smysl hlavně u mělkokořenových rostlin. Ale u těch s dlouhými kořeny je to jen kosmetická úprava.
2. Oheň a síra! (Tedy skoro)
Pokud se ve vás probudí malý pyroman, můžete sáhnout po opalovací pistoli nebo speciálním hořáku na plevel. Funguje to skvěle – krátký žár způsobí prasknutí buněk a rostlina odumře do několika dnů.
Ale pozor: jestli je plevel vytrvalec a jeho kořeny se líně válí hluboko pod dlažbou, je klidně za pár týdnů zpátky. Oheň totiž často zničí jen to, co je vidět. A pod povrchem se už připravuje comeback sezóny.
3. Vroucí voda – stará známá klasika
Když nechcete pálit, můžete vařit. Vroucí voda je jednoduchá, ekologická a překvapivě účinná zbraň. Nalijte ji přímo do spáry – opravdu důkladně – aby se dostala až ke kořenům. Rostlinné buňky se přehřejí a plevel uhyne až ke kořenovému systému.
Jen pozor – voda musí být opravdu horká, ne jen vlažná. A ideálně se neopařit.
4. Kyselá zálivka – ocet
Dalším osvědčeným prostředkem je ocet s vodou v poměru 1:1. Ocet zvýší kyselost půdy, čímž vytvoří prostředí, ve kterém plevel ztrácí šanci. A vy se jen spokojeně díváte, jak jeho listy vadnou a kořeny kapitulují.
Používejte ale s rozumem – pokud byste s octem zacházeli jako s hnojivem, můžete si nechtěně poškodit okolní rostliny.
5. Jedlá soda – bílý zázrak
A teď něco, co máte skoro jistě doma: jedlá soda. Nasypte ji do spár, lehce zametněte a sledujte, jak si plevel sbalí svých pár chlorofylových švestek. Soda mění pH půdy tak, že se v ní většina plevelů necítí ani trochu vítaná.
A výhoda? Funguje nejen jako jed, ale i jako prevence. Pravidelné používání udrží spáry čisté déle.
6. A co potom?
Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv metodu (nebo kombinaci všech výše uvedených), nezapomeňte na prevenci. Jakmile je plevel pryč, spáry vyčistěte a znovu zasypte pískem – nejlépe křemičitým. Nejenže to vypadá úhledně, ale písek ztěžuje růst dalším nezvaným návštěvníkům.
Plevel je houževnatý soupeř, ale není neporazitelný. Vyžaduje jen trochu trpělivosti, správnou taktiku a hlavně – včasný zásah. A pokud se někdy vrátí? No, tak si znovu uvaříme konvici vody. Nebo připravíme zásyp ze sody. Zahrada je přece taky o příbězích a rituálech, ne?
Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!
Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Třešně dozrávají: Ochraňte úrodu před hladovými ptáky
16. 06. 2025S příchodem června začínají na zahradách dozrávat první šťavnaté třešně. Pro pěstitele je to očekávaná odměna za…

Letní prázdniny na plný plyn – dětská vozítka pro malé řidiče
13. 06. 2025Prázdniny začínají a co může být pro děti lepší zábavou než vlastní vozítko? Elektrická autíčka, dětské čtyřkolky,…

Sečení trávy v neděli? Pozor na vyhlášky a pokuty
13. 06. 2025Sečení trávníku je běžná činnost, která patří k údržbě každé zahrady. Jenže i tak zdánlivě nevinná činnost může vést k…

Jak účinně bojovat proti mšicím
12. 06. 2025Mšice patří mezi nejrozšířenější a zároveň nejnebezpečnější škůdce zahradních i pokojových rostlin. Tito drobní, ale…

