JAK NA JARNÍ VÝSADBU JAHODNÍKŮ?

12. 05. 2021

JAK NA JARNÍ VÝSADBU JAHODNÍKŮ?

Právě dozrálá, červenající se jahoda ?. Šťavnatá, sladká, k nakousnutí! Lahůdka par excellence. Ne nadarmo symbol lásky ? a tělesné rozkoše – už od středověku. Ale hlavně: extra důležité ovoce pro naše zdraví, protože je jedním z nejsilnějších přírodních antioxidantů, má víc vitamínu C než pomeranč nebo citrón, dále obsahuje vitamíny A, B a E ... a mnohé nezbytné minerální látky a stopové prvky. Každá ta na pohled malá jahoda je vlastně velkým zázrakem přírody.

Chcete si dopřát své vlastní, lahodné jahody už za pár týdnů v červnu či červenci, a přitom jste nestihli jahodník vysadit na konci loňského léta? Nic se neděje. Učinit tak můžete nyní! Výsadba teď počátkem května vám díky střídání májových dešťů a teplých slunných dní zajistí rychlé a silné zakořenění. A také ideální klimatické podmínky pro vývoj květů a plodů jahod. Mimochodem – jahodníky se vám také od května do září krásně rozmnoží: tzv. dceřiné odnože, jež vyrostou z mateřské rostliny, mohou narůst do délky jeden až jeden a půl metru (samozřejmě při citlivém zalévání v horkých dnech).

Jahodníky jsou v podstatě skromné na podmínky, v nichž vyrůstají. Mohou být pěstovány prakticky ve všech typech půd kromě půd vyloženě chudých a štěrkovitých, chladných jílovitých či hodně promokřených. Jahodník je schopný plodit i ve vyšších nadmořských výškách, a to až do 700 m n. m. Pro pěstování jahodníku je naopak zcela zásadní dostatek světla a vláhy.Na jaká základní pravidla byste měli pamatovat při výsadbě jahodníku?

  • Nikdy nevysazujte nový jahodník na to samé místo, kde jste jahody pěstovali v uplynulých čtyřech letech
  • Půdu pořádně prokypřete, pomoci si můžete například kultivátorem.
  • Rostlinky sázejte do sponu o rozměrech minimálně 30 x 30 cm, přičemž každou z nich po vysazení citlivě do půdy přitlačte a nezapomeňte ihned zalít.
  • Jahody přihnojujte velmi opatrně, abyste je nepopálili. První přihnojení byste měli provést až ve chvíli, kdy ve středu jahodníků uvidíte rašit nová listová srdéčka.

Autor: HP

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak vybrat nejvhodnější klimatizaci?

Jak vybrat nejvhodnější klimatizaci?

22. 06. 2021

Panuje-li tropické počasí, dříve nebo později se vzduch ohřeje i v té nejlépe izolované budově a mnozí začnou uvažovat…

Dopřejte si ve vedru osvěžující, chladivý vzduch!

Dopřejte si ve vedru osvěžující, chladivý vzduch!

18. 06. 2021

Současné parné a dusné dny, kdy pečící slunce zapadá až pozdě večer, mnohým z nás nesvědčí. A to jak po fyzické, tak i…

Co obnáší každodenní péče o kočku

Co obnáší každodenní péče o kočku

17. 06. 2021

Kočička vyžaduje vaši každodenní lásku a péči. Odvděčí se vám slastným vrněním při mazlení a třeba i tím, že si o vás…