Jak mít bohatou úrodu rajčat?
09. 05. 2022
Ve druhé polovině května již můžete začít vysazovat předpěstované sazenice rajčat na záhony. V této době by již neměly hrozit mrazíky, které by sazenice poškodily. Rajče je totiž teplomilná trvalka, která ovšem v našich zeměpisných šířkách venku přežije pouze jeden rok, proto je pěstována jako jednoletá rostlina.
Rajče je ovšem jednou z nejnáročnějších rostli na pěstování, proto vyžaduje pečlivou přípravu i péči. Pro jejich výsadbu volte slunné stanoviště, které je zároveň dobře chráněno před větrem. Důležitá je rovněž příprava půdy. Rajče je velice náročné na živiny. Zpočátku jim sice bude stačit, když půdu doplníte o větší množství kompostu, jakmile však začnou plodit, je nutné jim zvýšit množství draslíku. Pokud chcete předejít hnilobě, doplňte do půdy i vápník. Půda musí být dobře propustná a kyprá.
Rajčata sázejte dostatečně hluboko. Když si pozorně prohlédnete jejich stonek, najdete na něm malé chloupky, což jsou potencionální zárodky kořenů. Nebojte se proto v záhonu mladou sazenici zahnout až pod listy. Zajistíte tím bohaté zakořenění a rostlina pak bude lépe přijímat živiny. Sazenice od sebe rozmístěte v dostatečné vzdálenosti. Počítejte s tím, že se rostliny značně rozrostou. Vzdálenost je dána typem odrůdy a zpravidla ji najdete na sáčku se semeny. Pokud by byly sazenice vedle sebe příliš hustě, nemohl by mezi nimi proudit dobře vzduch, což by zvyšovalo riziko plísňových chorob.
Hustě zasazená rajčata budou méně plodit a budou náchylnější k chorobám
Rajčata je nutné zalévat pravidelně a dostatečně do hloubky. Hluboká zálivka dostane ke kořenům tolik potřebné živiny. Vždy je však zalévejte od spodu, dbejte na to, abyste nikdy zbytečně nepokropili listy. Mokré listy zvyšují opět riziko plísňových chorob, ke kterým jsou rajčata velice náchylná.
Při výsadbě tyčkových rajčat nezapomeňte rovnou k sazenici umístit dostatečně dlouhou a pevnou oporu. Pokud byste ji zatloukali vedle sazenice později, zbytečně byste poškodili kořeny.
Nezapomínejte rostlinu vyštipovat. Nejčastější chybou začátečníků je, že mají strach rostlinu připravovat o nové výhonky, aby ji nepoškodili, nebo se naopak domnívají, že čím více zelené hmoty bude rostlina mít, tím bohatší bude úroda.
Důsledně vyštipujte výhonky nad paždím listů
Důležité je zejména vyštipování bočních výhonků, které vyrůstají nad paždím listů. Zabráníte tím zbytečnému rozkošatění rostliny a ta následně vloží více energie do plodů. Odstraňujte i listy, které se vzájemně kříží a proplétají. Rostlina musí být vzdušná, aby se zároveň snížilo riziko plísňových chorob. Důsledně odstraňujte i všechny poškozené listy.
Napadení chorobami a škůdci se dá do jisté míry předcházet i tím, že mezi rajčaty budete pěstovat i další rostliny, které škůdce a choroby odpuzují. Například taková bazalka se nemá s rajčaty ráda jen na talíři. Rajče si také dobře rozumí i s cibulí, česnekem nebo s měsíčkem. Určitě je ale nekombinujte s brambory, mrkví, kedlubnou, kapustou nebo brokolicí.
Autor: PST
Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!
Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat
Podzimní úklid zahrady: Proč je důležité odstranit spadané listí
08. 10. 2024Podzimní období přináší nejen krásné scenérie plné barevných listů, ale také nezbytné práce na zahradě. Jedním z…
Jak správně uložit akumulátory na zimu, aby dobře sloužily i na jaře
07. 10. 2024Podzim je obdobím, kdy se většina zahradní techniky, elektrických motocyklů, elektrokol a dalších strojů napájených z…
Rozdíl mezi mechanickými a hydraulickými kotoučovými brzdami na elektrokolech
04. 10. 2024Kotoučové brzdy jsou na elektrokolech stále populárnější volbou díky jejich vyššímu brzdnému výkonu a schopnosti…
Jak vybrat malou domácí elektrocentrálu?
04. 10. 2024Malé domácí elektrocentrály s benzínovým motorem se mohou stát nenahraditelným pomocníkem při různých krizových…