Jak efektivně odstranit plevel ze záhonů a chodníků

10. 04. 2024

Jak efektivně odstranit plevel ze záhonů a chodníků

Plevel - nenáviděný nepřítel každého zahrádkáře. Nejenže kazí vzhled záhonů a chodníků, ale také může zabraňovat růstu rostlin a chodníky poškozovat. Nicméně, existuje několik efektivních způsobů, jak se ho zbavit, a to bez použití škodlivých chemikálií. 


Mulčování záhonů

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak kontrolovat růst plevele v květinových záhonech, je použití mulčovací kůry. Mulčování záhonů není jen estetickým prvkem, ale také vytváří bariéru, která zabraňuje růstu plevele tím, že snižuje množství světla a brání růstu mladých výhonků. V půdě navíc zadržuje vlhkost, protože brání odpařování vody. V zimě také brání promrzání půdy. Vrstva kůry ale musí být dostatečně silná a je důležité, ji pravidelně doplňovat. Tlející kůra zároveň slouží jako hnojivo.


Použití octa nebo horké vody na chodnících

Plevel, který se objevuje v prasklinách chodníků, je obtížné mechanicky odstranit. Kořeny jsou často hluboce zarostlé pod dlažbou nebo v betonu a není možné se k nim dostat, aniž by se chodník poničil. Nicméně, existují metody, které jsou účinné a zároveň ekologicky šetrné. Jednou z nich je použití octa nebo horké vody. Ocet je známý svými herbicidními vlastnostmi a je šetrnější k životnímu prostředí než chemické herbicidy. Stačí ocet nebo směs vody s octem nalít přímo do prasklin chodníku. Podobně kořeny může zničit i vařící voda.


Ruční odstraňování

Staromódní, ale stále účinný způsob, jak se zbavit plevele, je ruční odstraňování. I když to může být časově náročné, je to nejlepší způsob, jak se zbavit plevelů bez použití chemikálií. V záhonech se zeleninou vlastně jiná možnost ani neexistuje. Při ručním pletí je důležité, aby byly vytaženy celé kořeny, jinak se plevel rychle objeví znovu. Tato metoda je nejvhodnější pro menší záhony a místa s menším množstvím plevelů. Ovšem i v zeleninových záhonech si můžeme pomoci mulčováním. Jako mulč lze použít například trávu ze sekačky, nebo slámu.


Tepelná likvidace plevele

Pro ty, kdo hledají modernější přístup k odstraňování plevele, je možnou volbou likvidovat plevel pomocí tepla. Existují speciální přístroje, které k ničení plevelů využívají vysoké teploty. Princip je podobný, jako u horkovzdušné pistole. Tento způsob je účinný, ne vždy se však podaří zničit i hluboké kořeny, a tak se plevel po čase může objevit znovu. To je však vyváženo rychlostí a snadným použitím, proto není problém plevel likvidovat opakovaně. Tepelné odstraňování je ekologické a šetrné k půdě, což ho činí atraktivní alternativou k chemickým herbicidům.

Odstranění plevele ze záhonů a chodníků nemusí být složité ani škodlivé pro životní prostředí. S použitím těchto osvědčených metod můžete udržovat svou zahradu a chodníky čisté a zdravé, aniž byste museli sáhnout po agresivních chemikáliích. Každý si může vybrat metodu, která nejlépe vyhovuje jeho potřebám a podmínkám  zahrady.

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Máte doma mravence? Zbavte se jich bez kompromisů!

Máte doma mravence? Zbavte se jich bez kompromisů!

17. 05. 2024

Nikoho nepotěší zástup mravenců pochodující po kuchyňské lince. Zbavit se jich natrvalo je prakticky nemožné. 

Zabezpečení chaty: Prevence proti zlodějům a ochrana majetku

Zabezpečení chaty: Prevence proti zlodějům a ochrana majetku

13. 05. 2024

Chatařská sezóna se opět rozjela v plném proudu. Každý, kdo může, na konci pracovního týdne vyrazí z města, aby si…

Pravda o využití jedlé sody v zahradě: Může zlepšit chuť rajčat?

Pravda o využití jedlé sody v zahradě: Může zlepšit chuť rajčat?

13. 05. 2024

Při procházení internetu můžete často narazit na zaručené tipy, které vám zajistí lepší úrodu, šťavnatější plody, nebo…

Kdy a jak se zbavit mravenců?

Kdy a jak se zbavit mravenců?

10. 05. 2024

Mravenci jsou součástí přírody, mohou být i užiteční, proto není vždy nutné mraveniště v zahradách likvidovat. V…