Jak do zahrady umístit jehličnany

27. 07. 2021

Jak do zahrady umístit jehličnany

Jehličnany dokážou oživit každou zahradu. Jsou-li ve správném poměru s listnatými dřevinami a dalšími prvky, dosáhnete v zahradě dokonalé harmonie. Výhodou jehličnanů je, že mnohé se dají snadno tvarovat. Zajímavé tvary z nich můžete vykouzlit například akumulátorovým plotostřihem HECHT 6020. Nevhodné umístění jehličnanu však může být zdrojem pozdějších problémů a vzrostlejší strom už nelze snadno přesadit.

Přinášíme vám proto pár typů pro jejich umístění:

  • Některé jehličnany mohou působit velice dobře jako samostatný prvek. Perfektně vytvarovaný solitér v zahradě skvěle vynikne, případně jej můžete kombinovat s menšími prvky.
  • Nebojte se kombinovat. Pokud na pozadí umístíte vzrostlejší strom, který v popředí doplníte například menšími dřevinami, dosáhnete skvělého efektu.
  • Pečlivě plánujte. Představte si, jak široký a vysoký bude strom za několik let. Velké stromy potřebují dostatek prostoru, pokud je zasadíte na nevhodném místě, mohou za pár let překážet nebo vytvářet stín tam, kde jej nechcete. 
  • Zejména thuje jsou oblíbené pro vytvoření čivých plotů. Poskytnou v zahradě soukromí. Hodí se však jen do velkých zahrad, protože prostor opticky zmenšují
  • Jehličnany vysazujte v jarních měsících, nebo na přelomu srpna a září. Budou mít více času do zimy pořádně zakořenit. Dřeviny pěstované v kontejnerech lze teoreticky sázet po celý rok, ovšem nikdy je nesázejte do zmrzlé půdy. Při sázení přidejte vhodné hnojivo, které stromku poskytne podporu v počátečním růstu, než dobře zakoření.
  • Sazenice si pořizujte jen v odborných prodejnách, rozhodně je nevyrývejte někde v lese. Tam za to můžete obdržet tučnou pokutu, a pokud nejste skuteční odborníci, nikdy s jistotou nevíte, co vám z takového stromku za pár let vyroste. 
  • Pokud je třeba jehličnany prořezat, dělejte to nejlépe na jaře, nebo počátkem podzimu. Při prořezáváni ale buďte opatrní. Příliš radikální řez může jehličnan poškodit.

Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…