Jak do zahrady umístit jehličnany

27. 07. 2021

Jak do zahrady umístit jehličnany

Jehličnany dokážou oživit každou zahradu. Jsou-li ve správném poměru s listnatými dřevinami a dalšími prvky, dosáhnete v zahradě dokonalé harmonie. Výhodou jehličnanů je, že mnohé se dají snadno tvarovat. Zajímavé tvary z nich můžete vykouzlit například akumulátorovým plotostřihem HECHT 6020. Nevhodné umístění jehličnanu však může být zdrojem pozdějších problémů a vzrostlejší strom už nelze snadno přesadit.

Přinášíme vám proto pár typů pro jejich umístění:

  • Některé jehličnany mohou působit velice dobře jako samostatný prvek. Perfektně vytvarovaný solitér v zahradě skvěle vynikne, případně jej můžete kombinovat s menšími prvky.
  • Nebojte se kombinovat. Pokud na pozadí umístíte vzrostlejší strom, který v popředí doplníte například menšími dřevinami, dosáhnete skvělého efektu.
  • Pečlivě plánujte. Představte si, jak široký a vysoký bude strom za několik let. Velké stromy potřebují dostatek prostoru, pokud je zasadíte na nevhodném místě, mohou za pár let překážet nebo vytvářet stín tam, kde jej nechcete. 
  • Zejména thuje jsou oblíbené pro vytvoření čivých plotů. Poskytnou v zahradě soukromí. Hodí se však jen do velkých zahrad, protože prostor opticky zmenšují
  • Jehličnany vysazujte v jarních měsících, nebo na přelomu srpna a září. Budou mít více času do zimy pořádně zakořenit. Dřeviny pěstované v kontejnerech lze teoreticky sázet po celý rok, ovšem nikdy je nesázejte do zmrzlé půdy. Při sázení přidejte vhodné hnojivo, které stromku poskytne podporu v počátečním růstu, než dobře zakoření.
  • Sazenice si pořizujte jen v odborných prodejnách, rozhodně je nevyrývejte někde v lese. Tam za to můžete obdržet tučnou pokutu, a pokud nejste skuteční odborníci, nikdy s jistotou nevíte, co vám z takového stromku za pár let vyroste. 
  • Pokud je třeba jehličnany prořezat, dělejte to nejlépe na jaře, nebo počátkem podzimu. Při prořezáváni ale buďte opatrní. Příliš radikální řez může jehličnan poškodit.

Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Proč je vlastně tolik důležité rytí záhonů?

Proč je vlastně tolik důležité rytí záhonů?

21. 09. 2021

Konec léta a začátek podzimu je období, kdy se sklízejí poslední zbytky úrody, a záhony je nutné připravit na další…

Na jakém dřevě udit?

Na jakém dřevě udit?

16. 09. 2021

Nedávno jsme vám popsali konstrukci udírny a vysvětlili jsme úplně nejzákladnější postupy pro nakládání masa před…

Postavte si udírnu!

Postavte si udírnu!

15. 09. 2021

Kdysi bylo uzení jediným způsobem, jak na delší dobu zakonzervovat a uskladnit některé potraviny. Dnes ovšem udíme…