Ideální doba pro výsadbu tulipánů

01. 09. 2021

Ideální doba pro výsadbu tulipánů

Pokud se chcete na jaře dočkat nádherně kvetoucích tulipánů, je právě ideální přichystat se na výsadbu cibulí. Tulipány lze sázet podle počasí od poloviny září do října, máte proto ještě nějaký čas k tomu, abyste si opatřili kvalitní cibule.

Tulipány u nás patří k nejoblíbenějším a nejrozšířenějším kvetoucím cibulovinám. Od 17. století, kdy se začaly tulipány křížit, se podařilo vyšlechtit bezpočet odrůd nejrůznějších barev i tvarů. Tulipány naleznete jednoduché, plnokvěté, jednobarevné žíhané, s rovnými, nebo roztřepenými okvětními lístky…

Výsadbu cibulí je nutné přizpůsobit teplotě. Pokud je rok chladnější, vysazujte je již od poloviny září, je-li teplo, můžete je sázet i zpočátku listopadu. Rozhodně nic neuspěchejte, když tulipány vysadíte příliš brzy, mohly by cibule v případě teplejšího počasí stihnout vyrašit ještě na podzim. To by je mohlo vysílit natolik, že by zimu nepřežily.

Cibule vysazujte do dobře zrytých záhonů, s tím vám může pomoci například malý elektrický nebo akumulátorový kultivátor. Připravte si jámy hluboké asi 15 cm a široké přibližně 25 cm, do kterých budete cibule sázet (hloubku a šířku jámy upravte podle velikosti cibulí). Tulipány vyžadují dobře propustnou, hlinitopísčitou půdu. Pokud máte na zahradě půdu hůře propustnou, můžete při výsadbě vykopat jámu hlubší o 3 – 5 cm než je pro sadbu třeba. Tento rozdíl vyplňte pískem, který bude sloužit jako drenáž. Zabráníte tím vyhnívání cibulí. Na písek dejte 5cm vrstvu kvalitního substrátu.

Tulipány je nejvhodnější sázet v trsech, vždy po 5 – 6 cibulích. Jednotlivé cibule ovšem musí být od sebe vzdálené minimálně 8 cm. Každá cibule musí být tak hluboko, jako je dvojnásobek její výšky. Cibulky zasypávejte opatrně, aby se nepřevrátily, vždy musí směrovat výhonkem nahoru. Po zasypání povrch jemně udusejte, abyste cibule nepoškodili. Cibule poté dobře zalijte.

Místa, kam jste tulipány zasadili, je vhodné dobře označit, abyste je na jaře omylem nezryli a nevykopali. V teplejších dnech cibulky zalévejte, na zimu je dobré zakrýt je například klestím, abyste je ochránili před mrazem.

 

Autor: PST

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…