Co na přelomu dubna a května zasít a vysadit?

29. 04. 2021

Co na přelomu dubna a května zasít a vysadit?

Průběh letošního jara je v porovnání s předchozími roky poněkud nezvyklý. S mrazy v dubnu počítal asi málokdo. Sezóna se nám tím poněkud posunula a výsev a výsadbu jsme byli nuceni odložit.

Mnozí mají po bytech rozmístěné nádoby s naklíčenými rostlinkami a netrpělivě sledují předpověď počasí. Ti šťastnější, kteří mají na zahradě skleník, mají před ostatními náskok, ale i jim jistě noční mrazy ještě nadělaly nejednu vrásku.

Pokud se meteorologové nemýlí, konečně by se příští týden mělo začít oteplovat a noční mrazíky by nás již zaskočit neměly. Přesto asi nebude od věci ochránit čerstvě vysetou a osazenou zeleninu před přízemními mrazíky ještě po nějaký čas bílou netkanou textilií.  Nejenže v noci zabrání promrzání půdy, přes den k rostlinám propustí světlo a zároveň zabrání ostrým slunečním paprskům zeminu prudce rozehřát. Mladé rostliny proto neutrpí takový šok rychlými výkyvy teploty.

Do záhonů již můžeme začít vysévat mrkev, karotku, ředkvičky, ředkev, řepu, petržel, zelí, kopr, kapustu a pozdní kedlubnu. Je také nejvyšší čas na sadbu brambor.

Na přelomu dubna a května letos také vysadíme hrách, fazole, cibuli, jarní česnek nebo třeba nakládačky. 

Pokud je nemáme předpěstované, můžeme v teplejších oblastech do volného záhonu také pomalu začít vysévat například cukety a melouny.

Rajčata, papriky, cukety nebo salátové okurky již nyní můžeme vysávat ve skleníku. Pokud máte zeleninu doma předpěstovanou, s ohledem na letošní nejisté počasí zvažte jejich přemístění do záhonu podle oblasti, ve které se nacházíte. Včasnou výsadbou jim poskytnete více času na zakořenění, po nějaký čas je ještě můžete ochránit uvedenou netkanou textilií. Ideální je také malý pařník, který mladé rostliny ochání před chladem a podpoří jejich růst. V teplejších dnech ale přes den pařník otevírejte, aby nedošlo k přehřívání rostlin. Poději, když rostliny vyrostou a je tepleji, můžete pařník nechat otevřený trvale, nebo jej zcela odstranit.

Nevíte, jak takové pařeniště vyrobit? Pavel Zeman s Honzou Hermanem vás v pořadu Receptář prima nápadů provedou výrobou krok po kroku:

https://primadoma.tv/video-159684-navod-na-vyrobu-dvoupatroveho-pareniste

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Nevyhazujte popel, je to cenná surovina

Nevyhazujte popel, je to cenná surovina

03. 12. 2021

Co může být symbolem domácí pohody víc, než plápolající oheň v krbu. Oheň na praskajícím dřevě v nás vzbuzuje pocit…

Co možná nevíte o Mikulášovi

Co možná nevíte o Mikulášovi

03. 12. 2021

Už tuto neděli se v podvečer objeví v ulicích Mikuláš s andělem a čertem, aby dětem připomenuli, že mají poslouchat a…

Nejlepší dárky pro kutily

Nejlepší dárky pro kutily

30. 11. 2021

Máme Advent, a tak již Vánoce klepou prakticky na dveře. Mnozí již mají dárky nakoupené, někteří dokonce zabalené.…