Bambus – stále zelený živý plot

24. 08. 2021

Bambus – stále zelený živý plot

Vy ještě nemáte v zahradě bambus? Důvodů, proč se stal oblíbenou rostlinou na mnohých zahradách, je bezpočet. Na výběr máte mnoho druhů bambusů, od malých až po druhy dorůstající i několika metrů. Většina bambusů prodávaných v ČR si velice dobře poradí s naším podnebím, mnohé snášejí i teploty pod 20 °C. Nejsou ani nikterak náročné na pěstování.

Bambus patří mezi křovité trávy, které zůstávají zelené i v zimě. Zasněženou zahradu proto oživí zelenou barvou. Přesto se stále jedná o exotickou rostlinu, které déletrvající vysoké mrazy moc nesvědčí. Pokud se navíc spojí mrazivý vítr s ostrými slunečními paprsky, může to bambus poškodit. Proto pro výsadbu bambusu vybírejte taková místa, kde nebude vystaven zejména severním, nebo východním větrům, které bývají nejchladnější. Bambus je zakořeněn relativně mělce, před mrazem je proto nutné kořeny chránit například mulčovací kůrou, listím nebo pod bambus můžete nasypat posekanou trávu ze sekačky.

Bambus není náročný na půdu, neměl by ale nikdy vyschnout. V suchých letních měsících jej zpravidla zalévat nezapomenete, ale mnohdy si neuvědomíme, že může vyžadovat zálivku i v zimě a především brzy z jara. Nejvíce vody potřebují bambusy první dva roky po výsadbě. Starší a dobře zakořeněné rostliny bývají odolnější.

V zahradě najde bambus mnoho využití. Lze z něho vytvořit živý plot, můžete jím vytvářet předěly zahrady, může být využit jako bariéra, za kterou skryjete kompostér či jiné nevzhledné technické zázemí v zahradě. Bambus může být i krásným prvkem v okolí jezírka. 

Do menších zahrad se hodí nižší typy bambusu. Ty lze vysadit i do větších nádob, čímž získáte krásnou dekoraci na terasu či do zimní zahrady. V rozlehlých zahradách naopak vyniknou vyšší typy, ze kterých lze vysázet i menší háj s místem pro relaxaci. Dobře může fungovat i trs bambusu vysazený jako solitér. Působivého, nádherného efektu docílíte, když bambus v noci šikovně nasvítíte. Zpravidla platí, že nižší odrůdy mají raději polostín, zatímco ty vysoké si potrpí na slunce.

Pokud budete vysazovat bambus do zahrady, mějte na paměti, že většina odrůd bambusů se množí celkem rychle pomocí výhonů, a tak se mohou brzy stát nezvladatelnými. Na uzdě je udržíte pouze tak, že výhonům do cesty postavíte neprostupnou bariéru, skrz kterou výhony neprorostou. Záhon s bambusem je vhodné olemovat například odolnou geotextilií, kterou zapustíte cca 40 cm do hloubky. Menší odrůdy lze sice do jisté míry udržet na uzdě i pravidelným sečením, pokud se ale šlahouny s novými výhonky protáhnou pod plotem k sousedovi, tak ten asi radost mít nebude.

Bambus je především v Asii využíván jako pevný a trvanlivý stavební materiál, ideální je i pro konstrukci nábytku nebo vytváření dekorací. V našich podmínkách sice sotva vypěstujete dostatek vzrostlého bambusu pro složité konstrukce. Jestliže však budete bambus prořezávat, bylo by škoda stébla vyhazovat. Na zahradě je dobře využijete jako oporu u rajčat a pokud zapojíte fantazii, jistě najdete i další využití této osobité a hezké rostliny.

 

Autor: PST

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…