Zabezpečení chaty: Prevence proti zlodějům a ochrana majetku

13. 05. 2024

Zabezpečení chaty: Prevence proti zlodějům a ochrana majetku

Chatařská sezóna se opět rozjela v plném proudu. Každý, kdo může, na konci pracovního týdne vyrazí z města, aby si odpočinul na chatě.

Po příjezdu je nutné rychle posekat trávu, vytrhat plevel ze záhonů, zprovoznit dětem bazén a na večer připravit gril. V sobotu se provádějí opravy a údržba, někteří se pouštějí do budování. V neděli pak přijde na řadu spekulování nad tím, kdy je nejvhodnější doba vyrazit zpět do města, aby se chatař vyhnul té největší zácpě na silnicích. Jako na potvoru, když se vyrazí dopoledne, jako z udělání měli a stejný nápad i většina ostatních chatařů. Proto tedy příště vyrazíte odpoledne, jenže stejnou taktiku opět zvolili i ostatní.

Problém ovšem je, že chaty i chalupy v jarním období zůstávají během týdne opuštěné. Po práci, kterou jste nestihli během víkendu dokončit často na zahradě stanou zbytky materiálu, nebo i nářadí strčené jen tak pod přístřeškem, nebo narychlo zakryté plachtou. V nedělním spěchu se uklidí jen to nejnutnější, vždyť přece v pátek budete v práci opět pokračovat, tak proč se zdržovat s důkladným úklidem. Chyba!

Problém je, že chaty i chalupy v jarním období zůstávají během týdne opuštěné. V létě je v chatové oblasti zpravidla alespoň v některých chatách někdo i během pracovních dní, když zde tráví dovolenou. Na jaře a na podzim ale většinou ve všední dny nenarazíte na nikoho ani kilometr daleko.


Takovou návštěvu na chatě jistě nechcete...

Sice se často říká, že příležitost dělá zloděje, ovšem v případě vašich chat a chalup zloději spíše na příležitost čekají. Ledabyle uložený materiál a nářadí stačí jen odnést. A do opuštěné chatařské osady se někteří nebojí zajet třeba i autem, aby naložili míchačku na beton, nebo třeba dlažbu složenou pro otevřeným přístřeškem.

Chaty ovšem lákají i drobné zlodějíčky a bezdomovce. Materiál nebo nářadí, které na zahradě najdou jim mohou dobře posloužit jako páčidlo, žebřík jim pomůže vylézt otevřené ventilačce v patře. Často napáchají větší škody tím, jak poničí okna a dveře než cena odcizeného jídla, starého rádia nebo dosluhující televize.

Z chaty sice nikdy nevytvoříte nedobytný trezor, ale kvalitními zámky, bytelnými okenicemi a dveřmi můžete většinu zlodějíčků odradit. Cennější věci je lepší na chatě nenechávat a také se vyplatí alespoň důkladně zatahovat závěsy, aby do chaty nebylo vidět. Nikdy nevíte, co takového nenechavce zaujme.

Před každým odjezdem poctivě projdete zahradu a zkontrolujte, zda někde neleží cokoli, co by mohlo zlodějům pomoct překonat okna nebo dveře. Ujistěte se, že jsou všechny dveře dobře uzamčené a okenice pevně zajištěné. Jestliže máte nějaký materiál, který by mohl být pro zloděje zajímavý a nemáte možnost jej někde uzamknout, uložte jej alespoň tak, aby nebyl vidět od cesty.

Pamatujte, že je lepší vyrazit domů raději o hodinu později, než po příjezdu na chatu zjistit, že vás navštívil nevítaný host.

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Máte doma mravence? Zbavte se jich bez kompromisů!

Máte doma mravence? Zbavte se jich bez kompromisů!

17. 05. 2024

Nikoho nepotěší zástup mravenců pochodující po kuchyňské lince. Zbavit se jich natrvalo je prakticky nemožné. 

Zabezpečení chaty: Prevence proti zlodějům a ochrana majetku

Zabezpečení chaty: Prevence proti zlodějům a ochrana majetku

13. 05. 2024

Chatařská sezóna se opět rozjela v plném proudu. Každý, kdo může, na konci pracovního týdne vyrazí z města, aby si…

Pravda o využití jedlé sody v zahradě: Může zlepšit chuť rajčat?

Pravda o využití jedlé sody v zahradě: Může zlepšit chuť rajčat?

13. 05. 2024

Při procházení internetu můžete často narazit na zaručené tipy, které vám zajistí lepší úrodu, šťavnatější plody, nebo…

Kdy a jak se zbavit mravenců?

Kdy a jak se zbavit mravenců?

10. 05. 2024

Mravenci jsou součástí přírody, mohou být i užiteční, proto není vždy nutné mraveniště v zahradách likvidovat. V…