Vyžeňte děti na zahradu!

30. 07. 2021

Vyžeňte děti na zahradu!

Ne, neberte samozřejmě nadpis doslova... Spíš se snažíme najít odpověď na otázku, jak děti přimět k tomu, aby na zahradě trávily víc času. Dávno jsou totiž pryč doby našeho dětství, kdy jsme se místo na sociální síti scházeli s celou partou kamarádů a kamarádek pod stromem za vesnicí. A hráli jsme opravdové hry s míčem, závodili na kolech. Vor na rybníku byl naší pirátskou lodí, kolečka ze starého kočárku jsme přitloukli na káru z prken a chvíli to byl závoďák, jindy zase tank. Přimět dnešní děti, aby se zvedly od počítačů, tabletů nebo telefonů a vyrazily ven, bývá občas nadlidský úkon, který se někdy neobejde bez přikazování nebo zakazování.

U předškoláků a malých školáčků asi nebude problém dostat je ven. Pohyb milují, nevydrží chvíli na jednom místě. Malé děti jsou zvídavé, rády se zapojí do práce, nebojte se je proto na zahradě zaměstnat. Pořiďte jim vlastní dětské nářadí, kolečko, konev, lopatku a hrábě. Uvidíte, jak budou hrdé na to, že už dokážou pracovat jako dospělí a že vám umí pomoci třeba při okopávání a pletí záhonů. Pískoviště a houpačka by asi měly být samozřejmým doplňkem zahrady, kde žije malé dítě.

Větší děti zapojte do složitějších prací. Můžete s nimi třeba postavit krmítko, ptačí budku nebo hmyzí hotel. Přitom je můžete poučit o ptáčcích a broučcích. Přenechte jim kousek záhonu, kde si zasadí samy, co budou chtít, a samy budou o rostlinky pečovat.

Dostat ven puberťáka se může zdát nemožné. Na ptáčky a broučky ho budete lákat jen těžko. Jakákoli práce v zahradě je pro něho skoro trestem, velký smysl v ní nevidí. Přesto se nenechte odradit jeho otráveným výrazem a brbláním. Přenechte mu některou pravidelnou činnost, která odpovídá jeho věku. Může třeba sekat trávu vyžínačem, pečovat o bazén apod.
Dobrým způsobem, jak jej dostat z domu, je například snídat, obědvat a večeřet co nejčastěji na terase nebo pod pergolou. Perfektním způsobem, jak venku stmelit rodinu, je třeba společné grilování nebo opékání špekáčků.

Děti v pubertě se často nerady druží s vlastní rodinou, na které jim připadá ledacos „přežité“ a trapné. Vytvořte jim proto na zahradě nějaký soukromý koutek, kde je nebude nikdo rušit. Natáhněte třeba mezi stromy houpací síť, umístěte do nějakého klidného zákoutí zahradní křeslo a stolek nebo jim pořiďte houpací lehátko.

 

Autor: PST

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Proč je vlastně tolik důležité rytí záhonů?

Proč je vlastně tolik důležité rytí záhonů?

21. 09. 2021

Konec léta a začátek podzimu je období, kdy se sklízejí poslední zbytky úrody, a záhony je nutné připravit na další…

Na jakém dřevě udit?

Na jakém dřevě udit?

16. 09. 2021

Nedávno jsme vám popsali konstrukci udírny a vysvětlili jsme úplně nejzákladnější postupy pro nakládání masa před…

Postavte si udírnu!

Postavte si udírnu!

15. 09. 2021

Kdysi bylo uzení jediným způsobem, jak na delší dobu zakonzervovat a uskladnit některé potraviny. Dnes ovšem udíme…