Švédská pochodeň - Krásné osvětlení pro venkovní oslavy

29. 06. 2023

Švédská pochodeň - Krásné osvětlení pro venkovní oslavy

Švédská pochodeň vytváří příjemnou atmosféru a poskytuje útulné osvětlení pro venkovní prostředí. Pochodeň pomalu hoří od vrchu dolů, čímž poskytuje dlouhotrvající teplo a světlo. Je skvělým doplňkem pro různé venkovní oslavy, romantické večery nebo prostě pro vytvoření útulného prostředí ve večerní zahradě. 

Výroba švédské pochodně  (nebo také jinak finské svíce) je poměrně snadná, budete potřebovat jen vhodný špalek a řetězovou pilu.  S ohledem na to, jak hluboké řezy je nutné provést by práce s ruční pilou byla velice namáhavá.

Použijte špalek o délce nejméně 1 m s průměrem alespoň 20 cm. Postavte jej na zem a shora proveďte několik řezů ve tvaru kříže nebo hvězdy tak, aby se protínaly uprostřed špalku. Řezy proveďte do hloubky cca 80%, u metr dlouhého špalku to tedy bude asi 80 cm. Nikdy nedělejte řezy hlubší, špalek by mohl rychle prohořet a rozpadnout se. 

Pochodeň umístěte na nehořlavý povrch v dostatečné vzdálenosti od všech hořlavých předmětů. Počítejte s tím, že se může převrátit, nebo rozpadnout do stran. Mějte proto pro jistotu připravené hasící prostředky.  

Navrch do středu řezu dejte podpalovač, třísky nebo březovou kůru a zapalte je. Pochodeň se od shora středem pomalu rozhoří. Řezy může do pochodně vnikat vzduch, který bude hoření podporovat. Oheň bude pomalu postupovat od středu ven a dolů. Díky tomu bude hořet pomalu a dlouho.  Může posloužit i k opékání buřtů. 

Výhodou pochodně je, že nemusíte přikládat dřevo a za chladných večerů se u ní můžete ohřát. Vytvoří romantickou atmosféru a poskytne světlo. Proto může být ideálním doplňkem na různých setkáních, oslavách ale i na zahradní párty. 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

28. 11. 2023

I když se může zdát, že s nástupem zimy na zahradě není moc práce, opak je pravdou. V prosinci sice již nesekáme trávu,…

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

27. 11. 2023

Živý řezaný vánoční stromek provoní domov jehličím a pomůže vytvořit tu pravou vánoční atmosféru. Stromečky, které…

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?

27. 11. 2023

Od Nového roku se na čerpacích stanicích budeme setkávat s benzínem s označením E10. Doposud jsme byli zvyklí na…

Kdy a kde koupit vánoční stromek?

Kdy a kde koupit vánoční stromek?

20. 11. 2023

I když se díky letošnímu nadprůměrně teplému počasí příroda tváří, jako kdyby začínal podzim, advent je prakticky za…