Posílí imunitu, zlepší náladu, uleví od bolesti

13. 12. 2019

Posílí imunitu, zlepší náladu, uleví od bolesti

Podle archeologických nálezů sahá historie saunování až do prastaré Asie 5. století před naším letopočtem. Písemné záznamy pak popisují první sauny v Evropě již v 11. století našeho letopočtu. Moderní finské sauny začaly získávat oblibu počátkem minulého století a o prospěšnosti sauny na lidský organismus není pochyb.

Při pobytu v sauně se vyplavuje endorfin neboli tzv. hormon štěstí. Pobyt v sauně tedy zlepšuje náladu a má dobrý vliv na neurovegetativní systém. Může napomáhat ke snížení bolestí kloubů, napomáhá regeneraci svalů, posiluje imunitu, pomáhá předcházet nachlazením a ve výčtu blahodárných účinků bychom mohli pokračovat dál.  

Ne každý si ale může dovolit opravdovou finskou saunu. Její vybudování je prostorově finančně náročné, ve většině bytů je i díky velké energetické náročnosti nerealizovatelné.

Řešení přináší infrasauna

Infrasauna je prostorově nenáročná, ty nejmenší modely pro jednu až dvě osoby zaberou doma jen o něco málo více místa, než obyčejná skříň. Pro připojení sauny do elektřiny poslouží běžná zásuvka, infrasauna totiž spotřebuje přibližně stejně energie jako obyčejná napařovací žehlička. Místo pro ni lze proto najít i v malém panelovém bytě.
Na rozdíl od klasické finské sauny není třeba infrasaunu před použitím dlouze předehřívat. V infrakabině jsou instalovány panely, které generují dlouhovlnné infračervené záření, jež proniká více než 4 cm hluboko do tkání.

Zásadní rozdíl mezi finskou saunou a infrasaunou je tedy v tom, že zatím co v klasické sauně je ohříván celý prostor i vzduch na vysokou teplotu, v infrasauně je zářením ohříván povrch těla a teplo se takto vstřebává přímo do tkání. Teplota v infrasauně tedy dosahuje maximálně 60 °C. Infrasaunu proto mohou po poradě s lékařem zpravidla využívat i kardiaci, pro které by návštěva finské sauny mohla mít fatální následky.

Infrasauna prohřeje svaly, klouby a přináší tak úlevu od namožení. V chladných dnech posiluje imunitu, uvolňuje dýchací cesty, odstraňuje potíže s nespavostí a celkově zlepšuje náladu.

Zpět na předchozí stránku

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…