Máte kolo se správnou povinnou výbavou?

31. 05. 2021

Máte kolo se správnou povinnou výbavou?

Cyklistika zažívá aktuálně boom. Obce a kraje budují cyklostezky, stále více zajímavých míst přímo vybízí k „cyklovýletu“. A pokud nemáte tu správnou fyzičku, na elektrokole vyšlápnete i ten nejdelší kopec jako dobře trénovaný atlet. Často se však zapomíná, že každé kolo musí být pro jízdu na veřejných komunikacích opatřeno i nějakou povinnou výbavou.

Často může být kolo takovou výbavou opatřeno už z výroby. Nezřídka však výrobce dává zákazníkovi možnost volby opatřit kolo povinnými prvky podle vlastního uvážení, a tak některé součásti povinného vybavení mohou na kole chybět. Chcete-li však s kolem jezdit bezpečně po silnici, je vaší povinností kolo správně dovybavit.

Naprostou samozřejmostí jsou dvě funkční a vzájemně nezávislé brzdy. Tedy brzda přední a zadní, které jsou ovládané buď samostatnými páčkami, u starších typů kol může být zadní brzda ovládána pomocí pedálů.

Mezi povinnou výbavu patří i odrazky. Je to nejen přední bílá a zadní červená odrazka, povinné jsou rovněž oranžové odrazky na pedálech a také oranžové odrazky ve výpletu (paprscích) kol.  Právě na odrazky ve výpletu kol se zapomíná nejčastěji.

Mezi volitelnou výbavu se pak považuje červené zadní světlo a bílý přední světlomet. Ty se však stávají povinnými za snížené viditelnosti.

Mezi nepovinné, ale doporučené prvky se pak řadí zvonek, blatníky a kryt řetězu.

V případě elektrokola, aby mohlo být považováno za kolo a nikoliv například za motocykl, pak navíc platí, že elektromotor může mít výkon maximálně 250 W, smí pouze pomáhat při šlapání a při dosažení rychlosti 25 km/h se motor automaticky musí odpojit. Pokud by elektrokolo nesplňovalo byť jen jednu z uvedených podmínek, bude z pohledu zákona považováno za motocykl, který už ovšem musí mít všechny náležitosti spojené s provozem motocyklu. Mimo jiné technické osvědčení, registrační značku, zákonné pojištění a řidič musí mít platný řidičský průkaz. V opačném případě na něho bude pohlíženo stejně, jako by řídil neoprávněně motorové vozidlo na veřejné komunikaci.

Pro děti do 18 let je navíc při jízdě na kole povinná i cyklistická přilba. Rozhodně však není od věci, pokud budou přilbu používat i dospělí, protože přilba může zachránit život v každém věku.

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…