Jak se v létě účinně ochladit?

09. 06. 2021

Jak se v létě účinně ochladit?

Vrtá vám hlavou, jaký je vlastně rozdíl mezi ochlazovačem vzduchu a mobilní klimatizací? A které z těchto zařízení by vám ve vedrech mohlo víc pomoci? I když obě zařízení mohou na první pohled vypadat stejně, princip ochlazení vzduchu i jejich další možnosti jsou naprosto odlišné.

Chcete-li ochladit vzduch v místnosti, znamená to, že z něho musíte odebrat tepelnou energii. Ze školy jistě všichni máme alespoň nějaké povědomí o zákonu o zachování energie. V praxi to znamená, že když ze vzduchu odebereme teplo, to se nikam jen tak jednoduše nevytratí, nýbrž že je musíme někam „přemístit".

Ochlazovač vzduchu k tomu využívá studenou vodu. Tu jednoduše nalijete do nádrže v ochlazovači, kde je následně malým čerpadlem proháněna soustavou tenkých trubek. Ty tvoří mřížku chladiče, kterými od ventilátoru proudí vzduch. Vzduch předá vodě část tepla, a tím se ochladí. Zároveň se tím voda postupně ohřívá a po nějaké době již chlazení není tak účinné. Vodu pak musíte vyměnit za novou, studenou. Účinnost chlazení je možné zvýšit í tím, že do nádoby s vodou umístíte zásobníky s ledem, které jste nechali nachladit v mrazáku.

 

Klimatizace je poněkud složitější zařízení, které funguje na stejném principu jako běžná lednice. Základem je kompresor, který přečerpává chladivo soustavou dvou okruhů s rozdílným tlakem. Když se stlačí, dojde k jeho zahřátí a chladivo je hnáno do kondenzátoru, kde ventilátor z chladiva teplo odvětrá. Ochlazené chladivo pak přes expanzní ventil putuje do okruhu z nižšího tlaku. Snížením tlaku chladiva dojde k jeho dalšímu prudkému ochlazení. Chladivo putuje do výparníku, kterým ventilátor žene vzduch z místnosti. Obdobně jako v ochlazovači vzduch předá tepelnou energii chladivu, čímž se vzduch ochladí. Chladivo takto cirkuluje pomocí kompresoru oběma okruhy a cyklus se neustále opakuje.

Ovšem i klimatizace musí teplo někam odvádět. U klasické pevné klimatizace je proto jednotka s jedním okruhem umístěna v místnosti a druhá vně domu. Chladivo proudí mezi nimi a odvádí teplo ven. V případě mobilní klimatizace jsou oba okruhy v jedné kompaktní skříni, kterou můžete libovolně přemísťovat. Teplo je odváděno z místnosti ven pomocí hadice ve formě teplého vzduchu.

Je tedy zřejmé, že klimatizace pracuje podstatně účinněji a nepotřebuje měnit ohřátou vodu za studenou. Ochladí místnost rychleji na vámi požadovanou teplotu. Vyžaduje však vhodným způsobem umístit hadici, která bude teplo odvádět ven. To lze realizovat i pootevřeným oknem, které utěsníte pomocí textilní těsnící sady se zipem. Takto umístěná klimatizace pak pracuje automaticky a nepotřebuje žádnou další složitou obsluhu.

V ochlazovači vzduchu je nutné pravidelně měnit vodu (či navíc přidávat led), přičemž ochlazovač dokáže teplotu v místnosti snížit jen o pár stupňů. Jeho výhodou v porovnání s klimatizací je nejen nižší pořizovací cena, ale také podstatně nižší spotřeba elektrické energie (řádově o desítky procent). Omezený chladící výkon lze navíc kompenzovat tím, že si pořídíte ochlazovač s integrovaným ionizátorem vzduchu.  Nejenže je ionizovaný vzduch podstatně příjemnější, i když nemá zrovna komfortní teplotu (nakonec všichni známe, jak se dýchá po bouřce), je zároveň velmi prospěšný našemu zdraví a ničí viry v místnosti.

 

Autor: PST

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Proč je vlastně tolik důležité rytí záhonů?

Proč je vlastně tolik důležité rytí záhonů?

21. 09. 2021

Konec léta a začátek podzimu je období, kdy se sklízejí poslední zbytky úrody, a záhony je nutné připravit na další…

Na jakém dřevě udit?

Na jakém dřevě udit?

16. 09. 2021

Nedávno jsme vám popsali konstrukci udírny a vysvětlili jsme úplně nejzákladnější postupy pro nakládání masa před…

Postavte si udírnu!

Postavte si udírnu!

15. 09. 2021

Kdysi bylo uzení jediným způsobem, jak na delší dobu zakonzervovat a uskladnit některé potraviny. Dnes ovšem udíme…