Chystáte se letos dlabat a vyřezávat dýně?

11. 10. 2021

Chystáte se letos dlabat a vyřezávat dýně?

Veselé nebo strašidelné obličeje vyřezané do dlabaných dýní na přelomu října a listopadu zdobí nejedno zápraží či zahradu. Zdobené dýně ale máme spojené především s oslavami Halloweenu, a proto někteří tuto tradici odsuzují jako nepůvodní svátek, který k nám byl přivezen ze zámoří. Nemyslím ale, že je důvod k nějakým obavám ze zavlečení cizích zvyků, protože do jisté míry je možno dlabání dýní chápat jako návrat k našim původním tradicím. Nakonec si možná někteří z vás vzpomenou, že v našich krajích bývalo zvykem na Dušičky dlabat „bubáky“ z řepy.

Dá se předpokládat, že oslavy Halloweenu i Dušiček mají základ v dávném keltském svátku Samhain. Podle této keltské tradice se v noci z 31. října na 1. listopadu vracejí duše zesnulých domů a svítilny vyrobené z dlabaných řep jim měly pomoci najít cestu. S tím, jak se jednotlivé národy v Evropě mísily, oslavu Samhain od Keltů postupně v různých podobách převzaly za svou. Přestože se později církev snažila tyto dávné pohanské zvyky vymýtit, tradice uctívání předků již byla natolik zakořeněná, že církvi nakonec nezbylo nic jiného, než tradici pokřesťanštit a převzít za svou. Není to vlastně nic překvapivého, podobným způsobem bylo pokřesťanštěno několik dalších původně pohanských tradic a patří mezi ně i Vánoce. Původně keltský Samhain tak v různých podobách jako vzpomínku na zesnulé slaví mnohé národy dodnes.

Až tedy budete letos opět dlabat dýni, vzpomeňte na to, že to vlastně není tak dávno, co naši pradědové a prababičky na dušičky dlabali řepu, aby z ní vyřezali bubáka a zapálili v něm svíčku.

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Kočičí řeč těla

Kočičí řeč těla

14. 10. 2021

O tom, že člověka kočka na své potřeby a pocity upozorňuje mňoukáním, jsme již psali. Ne každý však ví, že kočky mezi…

Zvyšte životnost zahradní techniky na maximum alkylátovým benzínem!

Zvyšte životnost zahradní techniky na maximum alkylátovým benzínem!

13. 10. 2021

Stále častěji slýcháme povzdechy, že dnešní motory v zahradní technice nevydrží tolik, co dříve. Není až tak výjimečné,…

Jak bezpečně řezat s motorovou pilou

Jak bezpečně řezat s motorovou pilou

13. 10. 2021

Kdysi platilo pravidlo, že dřevo zahřeje dvakrát. Poprvé při přípravě, podruhé v kamnech. Od léta do zimy pak naši…