Zahradní jezírko: Proč v jezírku chovat ryby?

03. 07. 2023

Zahradní jezírko: Proč v jezírku chovat ryby?

Zahradní jezírko je jedním z nejkrásnějších prvků, které můžete umístit do své zahrady. Jeho živý ekosystém přináší do prostředí harmonii a krásu. Zlepší mikroklima v zahradě, poskytne životní prostor mnoha živočichům a dalším tvorům pomůže uhasit žízeň. Jezírko přitahuje drobné živočichy, jako jsou žáby, motýli a ptáci, kteří přispívají k biodiverzitě vaší zahrady. 

Již při budování jezírka je proto dobré pamatovat, aby všichni tito užitečné tvorové měli do jezírka dobrý přístup. Plastová jezírka s kolmými břehy se mohou stát snadno pastí pro ptáky a další živočichy, kteří nemají šanci po kolmé stěně vyšplhat a v jezírku se utopí. Vytvořte proto třeba z kamenů ostrůvek pozvolný břeh, který jim umožní s vody vylézt.

 

Jezírko může bohužel přitahovat také komáry, kteří se v něm množí. Ti by mohli po vylíhnutí znepříjemňovat váš pobyt na zahradě. Bzučící hejno otravných komárů dokáže večerní venkovní posezení nejen pokazit, ale i přerušit. A asi není třeba popisovat, jak dokáže zpestřit spánek i jediný komár v ložnici.  

Nejjednodušším a přírodním způsobem, jak tomu zabránit, je chovat v jezírku ryby. Jedním z ideálních druhů ryb je zlatý karas. Tento nenáročný všežravec pomáhá udržovat populaci komárů pod kontrolou tím, že se živí jejich larvami. Navíc karas zlatý dobře snáší i horší okysličení vody a zimu, což ho činí ideálním pro menší jezírka. 

Karas zlatý byl vyšlechtěn do mnoha barev a tvarů, některé poddruhy tak mohou připomínat kapra koi. V létě vyplouvá k hladině a vyhřívá se na sluníčku. Má rád společnost vlastního druhu, ovšem velmi snadno se množí, tak hrozí jeho přemnožení. Snadno může v jezírku i přezimovat. Na krmení je nenáročný, můžete jej přikrmovat vločkami nebo peletkami. 

Ryby v jezírku jsou nejen nádherným doplňkem, ale prospěšné i tím, že likvidují larvy obtížného hmyzu. Pokud navíc filtraci jezírka využijete i k pohonu malého vodopádu či potůčku, budete si moci v zahradě vychutnávat pohled na jezírko plné života za zvuku bublající vody. 

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Povinné ručení na koloběžku a zahradní traktor?

Povinné ručení na koloběžku a zahradní traktor?

18. 04. 2024

Od 1. dubna 2024 začal platit nový zákon, který stanoví, že povinné ručení budou muset sjednat i majitelé některých…

Nesekejte trávu! Nechte pracovat robota

Nesekejte trávu! Nechte pracovat robota

15. 04. 2024

Nevím jak vy, ale já se pokaždé těším na jaro, až se všechno opět zazelená a rozkvete. S nadšením vždy vytlačím sekačku…

Chcete čerstvý hrách po celý rok? Je to superpotravina!

Chcete čerstvý hrách po celý rok? Je to superpotravina!

12. 04. 2024

Naše děti čerstvý hrášek vyloupaný z lusků milují. Pěstování je přitom snadné, a tak jim ho můžeme dopřát až do podzimu.

Extrémní dubnové teploty mohou mít neblahý vliv na naše zahrady

Extrémní dubnové teploty mohou mít neblahý vliv na naše zahrady

11. 04. 2024

Letos to chvíli vypadalo, že matka příroda jaro přeskočí a ze zimy bude rovnou léto. Teplé počasí nás sice potěšilo,…