Solární ohřev vody v bazénu: Neudělejte chybu při zapojení

17. 07. 2023

Solární ohřev vody v bazénu: Neudělejte chybu při zapojení

Solární tepelné panely v našich klimatických podmínkách mohou prodloužit koupací sezónu v bazénu o několik týdnů. Energie ze slunce je zadarmo, a protože se běžně zapojují do filtračního okruhu, voda v bazénu může být teplá od jara do podzimu, aniž by stouply náklady na provoz bazénu. Ovšem aby se panely využívaly efektivně, musí být zapojené správným způsobem. Jinak by totiž mohla nastat i situace, že panely budou vodu ochlazovat.

Poměrně často se můžeme setkat s tím, že si majitel bazénu pořídí jeden nebo více panelů, zapojí je na výstup filtrace a výstup z panelů připojí k bazénu. Je to jednoduché řešení, které bude do jisté míry fungovat. Přefiltrovaná voda se v panelech ohřeje a poteče do bazénu. Ovšem pouze za předpokladu, že svítí slunce. V deštivých dnech, kdy může teplota klesat i pod 20 °C budou panely naopak vodu chladit. Když se následující den na oblohu vyhoupne slunce a teploměr vystřelí vzhůru, s údivem zjistíte, že voda v bazénu má sotva 20 °C, což rozhodně není teplota pro příjemné koupání.

Je zde sice možnost v chladnějších dnech nezapínat filtraci, aby voda necirkulovala přes panely, kterém fungují jako chladič, ale pak se ve vodě mohou hromadit tlející nečistoty, které způsobí zakalení a podpoří tvorbu řas. Co s tím tedy dělat?

Řešení je velice jednoduché. Zapojte do okruhu dvoucestný ventil, kterým můžete přesměrovat vodu mimo panely. Pomocí hadice nebo potrubí vytvoříte druhý okruh a podle toho, do jaké polohy přepnete ventil poteče voda buď přes panely, nebo okruhem kolem.

 

Výhody tohoto řešení jsou hned dvě. V chladných dnech nebudou panely vodu ochlazovat. Jestli však nastane situace, kdy je dlouhodobě tropické počasí, panely mohou vodu v bazénu přehřát. Koupání v příliš teplé vodě už nepřináší osvěžení, a navíc v přehřáté vodě se snadněji množí řasy a udržení její kvality vyžaduje více chemie a úsilí.

Díky takové maličkosti, jakou je dvojcestný ventil budete mít vyšší kontrolu nad teplotou vody i nad její kvalitou.


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

Proč už neseká vaše sekačka jako nová?

05. 02. 2024

Zima se přehoupla do druhé poloviny a brzy v našich zahradách opět začnou opět pravidelně vrčet sekačky. Zatím co jedni…

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

Zahrádkářská sezóna 2024 klepe na dveře: Je čas udělat revizi nářadí a techniky

01. 02. 2024

I když chladné únorové počasí nedává znát, že by se brzy mohlo ozvat jaro, máme vlastně jen pár týdnů k tomu, abychom…

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

Únor je ideální pro prořezání některých stromů

31. 01. 2024

V době, kdy se příroda uložila k zimnímu spánku a stromy mají dobu vegetačního klidu je vhodné využít k zimnímu řezu.…

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

Malý kvíz - zahrada a zahradní technika v zimě

30. 01. 2024

Víte jak se v zimě starat o zahradu a zahradní techniku? Otestujte se v zábavném kvízu!