Proč vám zezelenala voda v bazénu?

19. 07. 2022

Proč vám zezelenala voda v bazénu?

Letošní léto střídá tropy s přívalovými dešti. Jeden týden teploty lámou rekordy, aby další týden propršel. A zatím co se dopoledne musíte chladit v bazénu, odpoledne přinese prudkou bouřku s prudkým lijákem. Takové počasí bohužel bazénům příliš neprospívá.

Za bouřky vítr do bazénu zanese spoustu nečistot, déšť zpravidla sníží pH vody v bazénu, čímž klesne účinnost bazénové chemie. Poměrně vysoká teplota, nízké pH vody a nečistoty pak způsobí, že se na části stěny bazénu z ničeho nic vytvoří zelený povlak z řas. Přidáte proto do bazénu chlór, ale druhý den voda ztrácí jiskru a zelený povlak na stěně se zvětší a získá sytější barvu. Pokusíte se tedy přidat ještě více chlóru, avšak následující den má zelený nádech i voda a bazén silně zapáchá chlórem. Co se to vlastně děje?

Hodnota pH vody v bazénu je často velice podceňována. Přitom je důležité udržovat neutrální pH, což je cca 7 – 7,4. Pokud je pH nižší nebo vyšší, účinnost chlóru rychle klesá. Například je-li pH vody 7,5, což je pouhou desetinu nad doporučenou hodnotou, je účinnost tablet jen 40%. Abyste pak vodu udrželi čistou, musíte přidávat dvojnásobné množství chlóru. Tou nejmenší potíží je, že stoupají náklady na zvýšené spotřebě bazénové chemie. Horší je však, že chlór méně účinný chlór nestačí rozkládat nečistoty a tak se na ně začne vázat. Tím vnikají silně zapáchající chloraminy, které dráždí oči a pokožku.

Jak tedy uvést bazén do pořádku?

V první řadě je třeba srovnat pH vody na hodnotu mezi 7 a 7,4. Ideálně tedy na 7,2. Hodnotu pH zjistíte snadno pomocí pH testeru. Existují různé typy, nejčastěji se setkáte buď s papírovými proužky, které podle PH vody mění svou barvu, nebo sadou, kde do lahvičky naberete vodu z bazénu, přidáte několik kapek roztoku a následně barvu vody porovnáte se vzorníkem, na kterém zjistíte hodnotu pH.

Vodu pak upravíte pomocí přípravků PH plus nebo PH mínus. Správná hodnota pH je u bazénu základ, jinak nemá ani cenu pokoušet se nějak kvalitu vody dál upravovat.

Nyní přichází na řadu samotné vyčištění vody. Pokud se již ve vodě vytvořily chloraminy a bazén silně zapáchá po chlóru, můžete mít pocit, že je bazén přechlórovaný. Jenže abyste zvrátili proces vytváření chloraminů, je třeba do vody přidat až desetinásobné množství chlóru. K tomu je určen přípravek OXI CHLOR SHOCK.  Nově přidaný chlór rozbije molekuly chloraminů a voda bude brzy opět v pořádku.

Samozřejmě také odstraňte z vody síťkou nebo vysavačem všechny nečistoty a udržujte dobře funkční i filtraci.

 

Autor: PST

 

SOUVISEJÍCÍ KATEGORIE


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…