Proč vám zezelenala voda v bazénu?
19. 07. 2022

Letošní léto střídá tropy s přívalovými dešti. Jeden týden teploty lámou rekordy, aby další týden propršel. A zatím co se dopoledne musíte chladit v bazénu, odpoledne přinese prudkou bouřku s prudkým lijákem. Takové počasí bohužel bazénům příliš neprospívá.
Za bouřky vítr do bazénu zanese spoustu nečistot, déšť zpravidla sníží pH vody v bazénu, čímž klesne účinnost bazénové chemie. Poměrně vysoká teplota, nízké pH vody a nečistoty pak způsobí, že se na části stěny bazénu z ničeho nic vytvoří zelený povlak z řas. Přidáte proto do bazénu chlór, ale druhý den voda ztrácí jiskru a zelený povlak na stěně se zvětší a získá sytější barvu. Pokusíte se tedy přidat ještě více chlóru, avšak následující den má zelený nádech i voda a bazén silně zapáchá chlórem. Co se to vlastně děje?
Hodnota pH vody v bazénu je často velice podceňována. Přitom je důležité udržovat neutrální pH, což je cca 7 – 7,4. Pokud je pH nižší nebo vyšší, účinnost chlóru rychle klesá. Například je-li pH vody 7,5, což je pouhou desetinu nad doporučenou hodnotou, je účinnost tablet jen 40%. Abyste pak vodu udrželi čistou, musíte přidávat dvojnásobné množství chlóru. Tou nejmenší potíží je, že stoupají náklady na zvýšené spotřebě bazénové chemie. Horší je však, že chlór méně účinný chlór nestačí rozkládat nečistoty a tak se na ně začne vázat. Tím vnikají silně zapáchající chloraminy, které dráždí oči a pokožku.
Jak tedy uvést bazén do pořádku?
V první řadě je třeba srovnat pH vody na hodnotu mezi 7 a 7,4. Ideálně tedy na 7,2. Hodnotu pH zjistíte snadno pomocí pH testeru. Existují různé typy, nejčastěji se setkáte buď s papírovými proužky, které podle PH vody mění svou barvu, nebo sadou, kde do lahvičky naberete vodu z bazénu, přidáte několik kapek roztoku a následně barvu vody porovnáte se vzorníkem, na kterém zjistíte hodnotu pH.
Vodu pak upravíte pomocí přípravků PH plus nebo PH mínus. Správná hodnota pH je u bazénu základ, jinak nemá ani cenu pokoušet se nějak kvalitu vody dál upravovat.
Nyní přichází na řadu samotné vyčištění vody. Pokud se již ve vodě vytvořily chloraminy a bazén silně zapáchá po chlóru, můžete mít pocit, že je bazén přechlórovaný. Jenže abyste zvrátili proces vytváření chloraminů, je třeba do vody přidat až desetinásobné množství chlóru. K tomu je určen přípravek OXI CHLOR SHOCK. Nově přidaný chlór rozbije molekuly chloraminů a voda bude brzy opět v pořádku.
Samozřejmě také odstraňte z vody síťkou nebo vysavačem všechny nečistoty a udržujte dobře funkční i filtraci.
Autor: PST
SOUVISEJÍCÍ KATEGORIE
Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!
Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Mulčovací kůra: Jaké má výhody a proč ji používat?
12. 03. 2025Mulčovací kůra je jedním z nejúčinnějších přírodních materiálů pro zlepšení kvality půdy a ochranu rostlin. Používá se…

Jarní postřiky ovocných stromů: Kdy a jak je správně aplikovat?
11. 03. 2025S příchodem jara je důležité připravit ovocné stromy na novou sezónu. Jedním z klíčových kroků je včasná aplikace…

Jak správně vyčistit zámkovou dlažbu
07. 03. 2025V posledních letech jsou zimy spíše na blátě než na sněhu, což má negativní dopad na zámkovou dlažbu. Během chladných…

Počátek jara je čas na vertikutaci trávníku - jak a proč ji provádět
04. 03. 2025Vertikutace je klíčovým krokem v péči o trávník, který pomáhá udržet trávník zdravý, hustý a krásně zelený. Tento…

