Proč je v bazénu voda bíle zakalená?

02. 06. 2022

Proč je v bazénu voda bíle zakalená?

Možná se vám to stalo také. Filtrace běží, pravidelně doplňujete tablety s chlórem a jednoho dne zjistíte, že voda získává bělavý, až mléčný nádech. Co je příčinou?

Bíle zakalenou vodu rozhodně neberte na lehkou váhu, mohla by vám způsobit i zdravotní potíže. Nejčastější příčinou bývá špatná hodnota pH vody.  Pokud není pH v rozmezí 7 až 7,4, má to velký vliv na účinnost desinfekčních prostředků. Například pokud je hodnota pH 7,5, snižuje se účinnost chlorových tablet až o 80%!

Prvním krokem by tedy měla být kontrola pH a její regulace pomocí prostředků pH PLUS nebo pH MÍNUS. Pokud pH část kolísá, může to způsobovat špatná alkalita vody. Ta lze měřit snadno pomocí testeru a měla by být v rozmezí 80 – 120 ppm. V případě nutnosti je možné alkalitu zvýšit prostředkem ALKALITA.

Druhým krokem je provedení dezinfekce. Použít lze chlorové tablety, tablety s aktivním kyslíkem, a pokud je znečistění opravdu silné, můžete provést šokové zachlorování pomocí prostředku OXI CHLOR SHOCK.

Pokud výše uvedený postup nepomůže, problém může způsobovat samotná voda v případě, že je tvrdá. V takovém případě pomocí testeru zjistěte tvrdost vody a upravte ji pomocí stabilizátoru tvrdosti.

Nepomůže-li ani toto, další příčinou může být přítomnost mikročástic, které filtrace nedokáže zachytit. Dezinfekční prostředky dokážou zahubit a rozložit mikroorganismy, jejichž zbytky má zachytit filtrace. Aby byla filtrace účinná, je nutné ji pravidelně čistit. Písek je nutné měnit alespoň 1x za rok nebo dva, u kartušových filtrací minimálně 1x za rok. Ani pak ale nemusí být filtrace schopna některé mikročástice zachytit. Pak je nutné použít VLOČKOVAČ. Ten mikročástečky vysráží do větších vloček, které už bude filtrace schopna zachytit. Při použití VLOČKOVAČE ale buďte obezřetní s jeho množstvím.  Pokud dávkování přeženete, může se stát, že vločkovač začne vločkovat sám sebe a voda se bíle zakalí ještě více. V takovém případě paradoxně pomůže znečistit vdu například jemným prachem, na který se vločkovač naváže. Vzniklou usazeninu pak vysajte vysavačem ze dna bazénu.

Prevencí proti opětovnému zakalení je pravidelné testování a úprava pH, používání dezinfekčních prostředků podle doporučení výrobce a samozřejmě funkční a čistá filtrace.

 

SOUVISEJÍCÍ KATEGORIE


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…