Proč je v bazénu voda bíle zakalená?
02. 06. 2022
Možná se vám to stalo také. Filtrace běží, pravidelně doplňujete tablety s chlórem a jednoho dne zjistíte, že voda získává bělavý, až mléčný nádech. Co je příčinou?
Bíle zakalenou vodu rozhodně neberte na lehkou váhu, mohla by vám způsobit i zdravotní potíže. Nejčastější příčinou bývá špatná hodnota pH vody. Pokud není pH v rozmezí 7 až 7,4, má to velký vliv na účinnost desinfekčních prostředků. Například pokud je hodnota pH 7,5, snižuje se účinnost chlorových tablet až o 80%!
Prvním krokem by tedy měla být kontrola pH a její regulace pomocí prostředků pH PLUS nebo pH MÍNUS. Pokud pH část kolísá, může to způsobovat špatná alkalita vody. Ta lze měřit snadno pomocí testeru a měla by být v rozmezí 80 – 120 ppm. V případě nutnosti je možné alkalitu zvýšit prostředkem ALKALITA.
Druhým krokem je provedení dezinfekce. Použít lze chlorové tablety, tablety s aktivním kyslíkem, a pokud je znečistění opravdu silné, můžete provést šokové zachlorování pomocí prostředku OXI CHLOR SHOCK.
Pokud výše uvedený postup nepomůže, problém může způsobovat samotná voda v případě, že je tvrdá. V takovém případě pomocí testeru zjistěte tvrdost vody a upravte ji pomocí stabilizátoru tvrdosti.
Nepomůže-li ani toto, další příčinou může být přítomnost mikročástic, které filtrace nedokáže zachytit. Dezinfekční prostředky dokážou zahubit a rozložit mikroorganismy, jejichž zbytky má zachytit filtrace. Aby byla filtrace účinná, je nutné ji pravidelně čistit. Písek je nutné měnit alespoň 1x za rok nebo dva, u kartušových filtrací minimálně 1x za rok. Ani pak ale nemusí být filtrace schopna některé mikročástice zachytit. Pak je nutné použít VLOČKOVAČ. Ten mikročástečky vysráží do větších vloček, které už bude filtrace schopna zachytit. Při použití VLOČKOVAČE ale buďte obezřetní s jeho množstvím. Pokud dávkování přeženete, může se stát, že vločkovač začne vločkovat sám sebe a voda se bíle zakalí ještě více. V takovém případě paradoxně pomůže znečistit vdu například jemným prachem, na který se vločkovač naváže. Vzniklou usazeninu pak vysajte vysavačem ze dna bazénu.
Prevencí proti opětovnému zakalení je pravidelné testování a úprava pH, používání dezinfekčních prostředků podle doporučení výrobce a samozřejmě funkční a čistá filtrace.
SOUVISEJÍCÍ KATEGORIE
Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!
Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat
Moderní palivo s ethanolem může snadno poškodit zahradní techniku
10. 10. 2024Moderní palivo, které obsahuje až 10 % ethanolu, je sice vhodné pro použití v automobilových motorech, ale pro zahradní…
Topení dřevem: Proč je důležité používat výhradně suché dřevo
09. 10. 2024Topení dřevem je oblíbeným způsobem vytápění nejen pro jeho nižší náklady, ale také pro příjemnou atmosféru, kterou…
Podzimní úklid zahrady: Proč je důležité odstranit spadané listí
08. 10. 2024Podzimní období přináší nejen krásné scenérie plné barevných listů, ale také nezbytné práce na zahradě. Jedním z…
Jak správně uložit akumulátory na zimu, aby dobře sloužily i na jaře
07. 10. 2024Podzim je obdobím, kdy se většina zahradní techniky, elektrických motocyklů, elektrokol a dalších strojů napájených z…