Jak na stavbu nadzemního bazénu

02. 06. 2020

Jak na stavbu nadzemního bazénu

Nadzemní bazény, ať již nafukovací, nebo s pevnou konstrukcí se těší velké oblibě. Díky nízkým pořizovacím nákladům a relativně snadné stavbě se můžete koupat ve vlastním bazénu třeba i v den jeho zakoupení. Co byste ale neměli při stavbě bazénu v žádném případě podcenit?

 

Bazén správně usaďte

V první řadě je nutné bazén umístit jen na dokonale vodorovný povrch. Bez vodováhy to tedy nejde. Rozhodně nespoléhejte na pocit, že vaše zahrada je v dokonalé rovině, vodní hladina v napuštěném bazénu vás rychle přesvědčí o opaku. A tisíce litrů vody i v mírně nakloněném bazénu budou na stěny vyvíjet nerovnoměrný tlak, který vám způsobí spousty problémů.

Pro stavbu kruhového bazénu se proto vybavte rovnou a dostatečně dlouhou latí, vodováhou, a nářadím na odkopání a srovnání základu pod bazén. Do středu základu zatlučte kolík, na který přivážete provázek o poloměru bazénu, se kterým si vyměříte kružnici pro základ. Odkopejte vrchní vrstvu zeminy s trávou. Pomocí latě a vodováhy kontrolujte ve všech směrech, zda je základ vodorovný a postupně jej srovnejte. Pod bazén je vhodné nasypat několikacentimetrovou vrstvu jemného písku, která zabrání, aby se dno bazénu propíchlo například o kámen, který by při sedání zeminy pod hmotností vody v bazénu mohl vystoupit na povrch.

Pod bazén je vhodné položit buď speciální plachtu, nebo geotextilii. Rozhodně nedoporučujeme používat zbytky starých koberců, které pod bazénem rychle zplesniví.

 

Základy máme – a co dál?

Pokud stavíte bazén s nafukovacím lemem, pečlivě rozložte dno na základ a nafoukněte lem bazénu. V případě bazénů s pevnou konstrukcí je nyní čas na stavbu konstrukce, která bude držet plachtu. V tomto případě postupujte podle návodu, který je dodáván s bazénem. Do vybudované konstrukce umístěte bazénovou fólii podle návodu dodávaného s bazénem.

Do bazénu začněte napouštět vodu a postupně rovnejte dno bazénové fólie. V této fázi si budete muset namočit nohy. Jak se bude voda rozlévat po dně, začnou se na fólii vytvářet přehyby, které je nutné natahovat a rovnat. Pokud byste toto zanedbali, u napuštěného bazénu už dno srovnat nepůjde. Při dovádění v bazénu pak může dojít v těchto místech k poškození fólie.

Jakmile máte dno perfektně srovnané, u nafukovacích bazénů už zbývá jen dopustit vodu. V případě bazénů s pevnou konstrukcí je při napouštění třeba pohlídat, aby se fólie dobře napínala i po stěnách konstrukce bazénu. U nových bazénů s pevnou konstrukcí doporučujeme v průběhu napouštění postupně instalovat i vratnou trysku a skimmer.

O tom ale zase někdy příště…

 

Autor: PST

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…