Jak funguje sedmicestný ventil u pískové filtrace?

11. 05. 2022

Jak funguje sedmicestný ventil u pískové filtrace?

Pokud si pořizujete svou první pískovou filtraci, možná váháte nad různými funkcemi, které některé filtrace nabízejí. Nejčastěji se setkáváme s dotazy na funkce sedmicestných ventilů. Přestože jsou filtrace dodávány s návodem k použití, ne vždy je uživateli jasné, jak sedmicestný ventil filtrace používat.

 

Začneme pěkně od začátku

Princip filtrace je velice jednoduchý. Čerpadlo nasává vodu z bazénu a ta je čerpána pod tlakem do filtrační nádoby. Zde prosakuje pískovou náplní směrem dolů ke koši, ze kterého je pak vedena zpět do bazénu. Nečistoty jsou zachycovány v pískové náplni a tak je jasné, že po čase dojde k jejímu zanesení, kdy už voda nedokáže pískem protékat a náplň je nutné vyčistit. Frekvence nutnosti čištění je samozřejmě závislá na znečištění bazénu. Čím více je bazén využíván, tím častěji bude nutné filtraci čistit, vodu ale může znečistit i prach, nebo pyl z kvetoucích rostlin. V průběhu sezóny se proto frekvence čištění filtrace může měnit.  K tomu, abychom poznali, kdy je nutné provést čištění, slouží tlakoměr umístěný na filtraci. Jakmile se písek nadměrně zanese, stoupne v nádobě tlak a podle hodnoty na tlakoměru snadno poznáte, že je nejvyšší čas provést čištění.

 

SEDMICESTNÝ VENTIL

Jak už název napovídá, sedmicestný ventil umožní řítit průtok vody filtrací v sedmi polohách. Pozor, kdykoli přepínáte ventil do jiné polohy, musí být vypnuté čerpadlo filtrace, jinak může dojít k poškození ventilu!

 

POLOHY VENTILU:

1. FILTRATION - FILTRACE
Při běžném provozu je nastaven do polohy filtrování. Voda protéká pískem dolů ke koši, přes který je vedena do příruby připojené k bazénu.

  2. BACKWASH – ZPĚTNÉ PROPLÁCHNUTÍ
Pokud dojde k zanesení písku, ventil přepněte do polohy zpětného propláchnutí.  Voda do filtrace začne proudit košem na dně nádoby, zvíří písek a uvolní z něho zachycené nečistoty. Při zpětném propláchnutí se ale voda nevrací do bazénu. Ventil ji přesměruje do výpustní příruby, kterou špinavou vodu vypustíte mimo bazén.

3. RINSE - PROPLÁCHNUTÍ
Polohu propláchnutí použijete při nové náplni, nebo po zpětném propláchnutí. Voda v nádobě proudí stejným směrem jako při filtrování, tedy pískem dolů ke koši, ovšem není vedena zpět do bazénu, ale je ventilem přesměrována do výpustní příruby mimo bazén. Po zpětném propláchnutí nebo při výměně náplně se totiž běžně stává, že než se písek v nádobě usadí, mohou se do vody uvolňovat drobné nečistoty a není žádoucí, aby se dostávaly do bazénu.

4. RECILKULATE – RECILKULACE
V této poloze voda neprochází vůbec náplní filtrace. Prochází pouze ventilem zpět do bazénu, filtrační médium je zcela vynecháno.  Tuto polohu ventilu využijete, například pokud je v okruhu připojen solární systém pro ohřev vody.

5. WASTE - ODTOK
Voda je vedena mimo filtrační náplň do výpustě mimo bazén. Slouží k odpouštění vody z bazénu (snížení hladiny vody).

 

6. CLOSED – ZAVŘENO
V této poloze jsou všechny vpusti a výpusti ventilu zcela uzavřené. Úplné uzavření využijete například při výměně písku v nádobě.

7. WINTER – ZIMA
V této poloze jsou naopak všechny vpusti a výpusti otevřené, používá se při zazimování, například proto, aby ve ventilu nemohla zamrznout voda.

 

SOUVISEJÍCÍ KATEGORIE


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…