Jak často měníte písek ve filtraci u bazénu?

18. 07. 2023

Jak často měníte písek ve filtraci u bazénu?

Pro čištění bazénové vody je nejčastěji používána písková filtrace. Jedná se o poměrně účinnou metodu, jak udržet vodu v bazénu čistou. Voda je čerpána přes pískovou náplň, ve které se zachytávají nečistoty a další částice, které by mohly ovlivnit kvalitu vody v bazénu. Výhodou pískové filtrace je, že písek je možné snadno propláchnout, a tak může sloužit i pár sezón. 

Nicméně, s časem se písek opotřebovává a znečišťuje, což snižuje jeho účinnost při filtračním procesu. Pro udržení optimálního filtračního výkonu je proto pravidelná výměna písku nezbytná.

Tím, jak voda promývá písek, dochází k jeho obrušování a zanášení. U jednotlivých zrníček písku se obrušují hrany a zmenšuje se jejich povrch. Tím se snižuje schopnost písku zachytávat na svém povrchu nečistoty. Navíc tím, jak se zrnka písku časem zmenšují, písek se zhutňuje a k tomu, aby jím voda protekla je třeba vyšší tlak. Průtok vody se snižuje a filtrace ztrácí výkon. Nezvládá přečerpat dostatečný objem vody a musí se častěji proplachovat.

Jak často písek měnit? 

Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží na tom, jak je filtrace využívána. Máte-li k většímu bazénu připojenou malou filtraci, která musí být v provozu několik hodin denně, aby přefiltrovala celý objem bazénu, životnost písku bude podstatně nižší, než při použití výkonnější filtrace s větším objemem pískové náplně a s vyšším průtokem. 

Filtrace jsou zpravidla vybavené manometrem, který ukazuje tlak vody v nádrži s pískem. Pokud je tlak vysoký, znamená to, že je nutné písek propláchnout. Jestliže však tlak vody stoupá i brzy po propláchnutí písku, i když byla voda v bazénu relativně čistá, znamená to, že je čas na výměnu pískové náplně. 

Písek by se zároveň měl měnit nejméně 1x za 3 roky, i když filtrace nevykazuje žádné potíže. V pórech starého písku se mohou postupně usazovat bakterie a postupně na povrchu může vznikat biofilm. K udržení čisté vody pak bude nutné zvýšit objem používané bazénové chemie. Pravidelnou výměnou písku proto udržíte vodu čistou s vynaložením menšího úsilí a zároveň ušetříte i nemalé finanční náklady za bazénovou chemii. 

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Pískoviště na zahradě pordporuje zdravý rozvoj dětí

Pískoviště na zahradě pordporuje zdravý rozvoj dětí

12. 07. 2024

Pískoviště na zahradě poskytne dětem hodiny zábavy a zároveň podporuje jejich rozvoj. Hraní na pískovišti rozvíjí…

Grilování: Udržte maso šťavnaté s jogurtovými marinádami

Grilování: Udržte maso šťavnaté s jogurtovými marinádami

09. 07. 2024

Grilování je oblíbená letní aktivita, která spojuje rodinu a přátele při společném jídle. Jedním z klíčů k úspěšnému…

Jak vytěžit ze své zahrady maximum?

Jak vytěžit ze své zahrady maximum?

04. 07. 2024

Naše zahrady, stejně jako vše ostatní, podléhají módním trendům. Zatímco naši předkové využívali takřka každý metr…

Mohou komáři přenášet nemoci a jak se před nimi chránit?

Mohou komáři přenášet nemoci a jak se před nimi chránit?

01. 07. 2024

Komár je u nás považován za jednoho z nejotravnějších tvorů. V našich zeměpisných šířkách si komáří kousnutí většinou…