Jak často měníte písek ve filtraci u bazénu?

18. 07. 2023

Jak často měníte písek ve filtraci u bazénu?

Pro čištění bazénové vody je nejčastěji používána písková filtrace. Jedná se o poměrně účinnou metodu, jak udržet vodu v bazénu čistou. Voda je čerpána přes pískovou náplň, ve které se zachytávají nečistoty a další částice, které by mohly ovlivnit kvalitu vody v bazénu. Výhodou pískové filtrace je, že písek je možné snadno propláchnout, a tak může sloužit i pár sezón. 

Nicméně, s časem se písek opotřebovává a znečišťuje, což snižuje jeho účinnost při filtračním procesu. Pro udržení optimálního filtračního výkonu je proto pravidelná výměna písku nezbytná.

Tím, jak voda promývá písek, dochází k jeho obrušování a zanášení. U jednotlivých zrníček písku se obrušují hrany a zmenšuje se jejich povrch. Tím se snižuje schopnost písku zachytávat na svém povrchu nečistoty. Navíc tím, jak se zrnka písku časem zmenšují, písek se zhutňuje a k tomu, aby jím voda protekla je třeba vyšší tlak. Průtok vody se snižuje a filtrace ztrácí výkon. Nezvládá přečerpat dostatečný objem vody a musí se častěji proplachovat.

Jak často písek měnit? 

Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží na tom, jak je filtrace využívána. Máte-li k většímu bazénu připojenou malou filtraci, která musí být v provozu několik hodin denně, aby přefiltrovala celý objem bazénu, životnost písku bude podstatně nižší, než při použití výkonnější filtrace s větším objemem pískové náplně a s vyšším průtokem. 

Filtrace jsou zpravidla vybavené manometrem, který ukazuje tlak vody v nádrži s pískem. Pokud je tlak vysoký, znamená to, že je nutné písek propláchnout. Jestliže však tlak vody stoupá i brzy po propláchnutí písku, i když byla voda v bazénu relativně čistá, znamená to, že je čas na výměnu pískové náplně. 

Písek by se zároveň měl měnit nejméně 1x za 3 roky, i když filtrace nevykazuje žádné potíže. V pórech starého písku se mohou postupně usazovat bakterie a postupně na povrchu může vznikat biofilm. K udržení čisté vody pak bude nutné zvýšit objem používané bazénové chemie. Pravidelnou výměnou písku proto udržíte vodu čistou s vynaložením menšího úsilí a zároveň ušetříte i nemalé finanční náklady za bazénovou chemii. 

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

28. 11. 2023

I když se může zdát, že s nástupem zimy na zahradě není moc práce, opak je pravdou. V prosinci sice již nesekáme trávu,…

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

27. 11. 2023

Živý řezaný vánoční stromek provoní domov jehličím a pomůže vytvořit tu pravou vánoční atmosféru. Stromečky, které…

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?

27. 11. 2023

Od Nového roku se na čerpacích stanicích budeme setkávat s benzínem s označením E10. Doposud jsme byli zvyklí na…

Kdy a kde koupit vánoční stromek?

Kdy a kde koupit vánoční stromek?

20. 11. 2023

I když se díky letošnímu nadprůměrně teplému počasí příroda tváří, jako kdyby začínal podzim, advent je prakticky za…