5 mýtů o bazénové chemii, aneb jak na čistou vodu v bazénu

08. 06. 2020

5 mýtů o bazénové chemii, aneb jak na čistou vodu v bazénu

Mýtus č. 1 – Bazén lze udržet čistý i bez chemie

Udržet vodu v bazénu čistou nezvládne pouze kvalitní filtrace. Bez chemie to prostě nejde. Někdo sice může namítnout, že řešením může být slaná voda. Ovšem ani to není tak docela pravda, sůl musí být pomocí solinátoru elektrolýzou rozkládána na chlor a sodík, tudíž i zde je aktivní složkou chlor. Sůl je tedy nutné pravidelně doplňovat, a aby byl chlor účinný, je nutné chemicky upravovat i pH vody.  

 

Mýtus č. 2 – Chlorové tablety do bazénu jsou drahé!

Mnozí tvrdí, že chlorové tablety do bazénu jsou drahé, že za zlomek ceny pořídí nejmenovaný tekutý dezinfekční prostředek pro domácnost, který funguje stejně dobře. Kolik byste jej ale museli do bazénu nalít, aby tento prostředek nahradil jednu 200 g rozpustnou tabletu? Počty jsou to relativně jednoduché. Z technického listu se dočteme, že obsah aktivní látky je 3 až 5 %. V jednom litru je tedy maximálně 50 g aktivní látky.

V porovnání s chlorovými tabletami bazénové chemie Blueline běžný tekutý čisticí prostředek s chlorem neobstojí!

Kupříkladu 200g pomalurozpustné chlorové tablety obsahují až 97 % aktivní látky a 3 % pojiva. V jediné tabletě je tedy přibližně stejně aktivní látky jako ve čtyřech litrech tekutého domácího čisticího prostředku s chlorem. Jedno balení s 5 ks tablet tedy nahradí 24 litrů čisticího prostředku. Asi tedy není třeba dále počítat, co je cenově výhodnější. A ve prospěch tablet hovoří nejen cena. Tableta se ve vodě pomalu rozpouští několik dní, čímž udržuje neustále rovnoměrný obsah chloru ve vodě.

 

Mýtus č. 3 – Chlorové tablety nejsou účinné!

Účinnou látkou v tabletách je kyselina trichlorisokyanurová, ze které se do vody uvolňuje chlor. Chlor je ovšem účinný, jen pokud má voda hodnotu pH od 7,0 do 7,4. Hodnota pH se mění podle toho, jak je bazén používán, jak se do bazénu dostávají různé nečistoty, ovlivní ji i dešťová voda, která do bazénu naprší. Pokud je pH nižší než 7,0 nebo vyšší než 7,4, chlorové tablety rychle přestávají být účinné. A nejen to. Pokud je pH vody nízké, vytváří se ve vodě chloramin, bazén začne zapáchat chlorem, začne se vytvářet sliz dráždící kůži, voda dokonce začne poškozovat kovové součásti bazénu a příslušenství.

Jestliže je pH vysoké, začne se srážet vodní kámen, který se bude usazovat a poškozovat potrubí a filtrační zařízení, voda se zakalí. Hrozí i porušení pH pokožky.

Vodu je tedy nutné pravidelně testovat na hodnotu pH a pomocí chemických prostředků ji upravovat. Nejen že díky správné hodnotě budou tablety správně účinkovat, prodloužíte tak i životnost bazénu a jeho příslušenství, a především ochráníte své zdraví.

 

Mýtus č. 4 – Voda po použití tablet zapáchá chlorem

Pokud je hodnota chloru v bazénu vyvážená a je správné pH, chlor není vůbec cítit. Paradoxně chlor není cítit ani v případě, že je voda mírně přechlorovaná. Chlor je naopak cítit, pokud je jej ve vodě málo. Chlor se totiž snaží rozbít ve vodě všechny nečistoty. Pokud je jej ve vodě málo, nečistoty nestíhá rozbíjet a začne je na sebe vázat. Tím vznikají vysoce dráždivé chloraminy, které zapáchají po chloru. Řešením je přidat do vody až desetinásobné množství chloru, kdy se vyrovná nerovnováha mezi nečistotami a chlorem, ten rozbije molekuly vázaného chloru a zápach postupně zmizí.

 

Mýtus č. 5 – chlor poškozuje bazén a jeho příslušenství

To je pravda jen částečně. Chlor je samozřejmě agresivní a pokud by voda byla dlouhodobě přechlorovaná, může docházet k vybělení bazénové fólie a dalšího příslušenství. Naopak pokud je ve vodě chloru nedostatek, jak již bylo řečeno, chlor přestane nečistoty rozkládat, začne je na sebe vázat a vytvářet vysoce agresivní chloraminy. Ty pak mohou způsobovat korozi kovových částí bazénu a příslušenství. Pokud udržíte u vody v bazénu hodnotu pH mezi 7,0 až 7,4 a současně s tím i ideální dávkování chloru, bazén tím rozhodně trpět nebude.

Autor: PST

 

Zpět

 


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…