Jak vybrat sekeru?

12. 10. 2021

Jak vybrat sekeru?

Sekera je jedním z nejstarších nástrojů, které člověk používá. Od doby, kdy první člověk přivázal ostrý kámen ke klacku, aby tak získal výkonný nástroj pro kácení stromů, se v základním tvaru příliš nezměnila. Přesto prošla dlouhým vývojem od pracovního nástroje přes zbraň až k dnešní moderním sekerám. 

Univerzální sekera

Dnešní univerzální sekera se moc neliší od sekery, kterou používal váš děda.  Vlastně se změnilo jen topůrko, které je u moderní sekery z odolného kompozitu a je lépe ergonomicky tvarované. Lépe tak sedne do ruky. Univerzální sekera je také relativně lehká a má štíhlou hlavu. Kromě štípání menších špalků se proto hodí třeba i na kempování. Snadno s ní přiostříte kůl, který pak stejnou sekerou zatlučete do země. Na rozštípnutí velkých špalků je však univerzální sekera nevhodná.

Štípací sekera

Na velké špalky proto použijte sekeru štípací. Její hlava je širší a těžší než u seker univerzálních. Po stranách ostří bývá opatřena širokými klíny, které umožní snadnější rozštípnutí větších špalků. Štípací sekery mají i delší topůrko. Ve spojení s vyšší hmotností se proto sekera zasekne s mnohem vyšší energií než sekera univerzální. 

Kalač

Ovšem ani štípací sekera si nemusí poradit s dlouhými odolnými špalky. Na takové štípání je určen kalač. Je to velká sekera s těžkou hlavou o hmotnosti až několik kilogramů. V případě, že se nepodaří špalek rozštípnout seknutím, jeho mohutná hlava umožňuje zatlučení kalače do špalku pomocí kladiva.

Typ a velikost sekery vždy pečlivě vybírejte podle toho, k čemu je primárně určená. Práce se zbytečně velkou sekerou vás rychleji unaví, což v důsledku zvyšuje pravděpodobnost úrazu. Ze stejného důvodu udržujte sekeru ostrou, aby bylo štípání snazší.

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Kočičí řeč těla

Kočičí řeč těla

14. 10. 2021

O tom, že člověka kočka na své potřeby a pocity upozorňuje mňoukáním, jsme již psali. Ne každý však ví, že kočky mezi…

Zvyšte životnost zahradní techniky na maximum alkylátovým benzínem!

Zvyšte životnost zahradní techniky na maximum alkylátovým benzínem!

13. 10. 2021

Stále častěji slýcháme povzdechy, že dnešní motory v zahradní technice nevydrží tolik, co dříve. Není až tak výjimečné,…

Jak bezpečně řezat s motorovou pilou

Jak bezpečně řezat s motorovou pilou

13. 10. 2021

Kdysi platilo pravidlo, že dřevo zahřeje dvakrát. Poprvé při přípravě, podruhé v kamnech. Od léta do zimy pak naši…