Jak vybrat sekeru?

12. 10. 2021

Jak vybrat sekeru?

Sekera je jedním z nejstarších nástrojů, které člověk používá. Od doby, kdy první člověk přivázal ostrý kámen ke klacku, aby tak získal výkonný nástroj pro kácení stromů, se v základním tvaru příliš nezměnila. Přesto prošla dlouhým vývojem od pracovního nástroje přes zbraň až k dnešní moderním sekerám. 

Univerzální sekera

Dnešní univerzální sekera se moc neliší od sekery, kterou používal váš děda.  Vlastně se změnilo jen topůrko, které je u moderní sekery z odolného kompozitu a je lépe ergonomicky tvarované. Lépe tak sedne do ruky. Univerzální sekera je také relativně lehká a má štíhlou hlavu. Kromě štípání menších špalků se proto hodí třeba i na kempování. Snadno s ní přiostříte kůl, který pak stejnou sekerou zatlučete do země. Na rozštípnutí velkých špalků je však univerzální sekera nevhodná.

Štípací sekera

Na velké špalky proto použijte sekeru štípací. Její hlava je širší a těžší než u seker univerzálních. Po stranách ostří bývá opatřena širokými klíny, které umožní snadnější rozštípnutí větších špalků. Štípací sekery mají i delší topůrko. Ve spojení s vyšší hmotností se proto sekera zasekne s mnohem vyšší energií než sekera univerzální. 

Kalač

Ovšem ani štípací sekera si nemusí poradit s dlouhými odolnými špalky. Na takové štípání je určen kalač. Je to velká sekera s těžkou hlavou o hmotnosti až několik kilogramů. V případě, že se nepodaří špalek rozštípnout seknutím, jeho mohutná hlava umožňuje zatlučení kalače do špalku pomocí kladiva.

Typ a velikost sekery vždy pečlivě vybírejte podle toho, k čemu je primárně určená. Práce se zbytečně velkou sekerou vás rychleji unaví, což v důsledku zvyšuje pravděpodobnost úrazu. Ze stejného důvodu udržujte sekeru ostrou, aby bylo štípání snazší.

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…