Jak na dřevo do lesa zadarmo?

20. 10. 2022

Jak na dřevo do lesa zadarmo?

Ne, opravdu se nemusíte bát, nebudeme vás navádět ke krádeži. V lese lze opravdu za jistých podmínek získat dřevo bez povolení zadarmo. Ale jak asi tušíte, bude v tom nějaký háček.

Pokud se chystáte do lesa vyrazit s motorovou pilou, budete k tomu potřebovat povolení od správce nebo majitele. V rámci tzv. samovýroby vám označí stromy, které můžete vytěžit. Samovýroba samozřejmě zadarmo není, cenu a podmínky vám sdělí správce nebo majitel lesa. Jestliže byste se vydali kácet bez povolení, pokud by byla způsobená škoda nižší než 10 000 Kč, bude to považován za přestupek a pravděpodobně vyváznete jen s tučnou pokutou. Situace ale bude jiná, pokud byste káceli stromy v chráněné oblasti, nebo způsobili škodu vyšší než 10 000 Kč. V takovém případě by o trestu rozhodoval soud.

Jak tedy na dřevo zadarmo?

Lesní zákon stanoví, že si každý může pro svoji potřebu v lese nasbírat suchou, na zemi ležící klest, nebo zbytky vršků stromů. Aby však větve mohly být považovány za klest, nesmí nejširší konec bez kůry přesáhnout průměr 7 cm. Není to mnoho, ale zase to není zas tak málo. Na přitápění v kamnech to mnohým lidem může stačit. Při sběru je ale nutné dbát pokynů vlastníka, proto není od věci se raději se správcem lesa domluvit.

Jestliže byste například nechtěli tahat větev po větvi v rukách, a chtěli do lesa zajet s vozíkem, vězte, že lesní zákon zakazuje jezdit a stát s motorovými vozidly v lesích. To platí i bez hledu na to, zda je lesní cesta sazena zákazovou značkou. Výjimku vám může opět udělit jen správce lesa. Ten nemusí být vždy svolný k tomu, abyste mu po lese jezdili s těžkým autem. Větší pochopení ale může mít proto, když se dohodnete, že do lesa pojedete jen s tichou akumulátorovou čtyřkolkou a lehkým vozíkem. A abyste mohli větve do vozíku snadněji naskládat, můžete se na cestu vybavit i malou akumulátorovou pilou kterou větve naporcujete.


Maličká aku pila s lištou o délce 11 cm na větve stačí...

V žádném případě se ale nenechte zlákat k naložení silnějších klád vyskládaných u cesty. Takový výlet by se vám mohl hodně prodražit.

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

Zahrada potřebuje vaši péči i v prosinci

28. 11. 2023

I když se může zdát, že s nástupem zimy na zahradě není moc práce, opak je pravdou. V prosinci sice již nesekáme trávu,…

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

Chcete mít ten nejkrásnější vánoční stromek?

27. 11. 2023

Živý řezaný vánoční stromek provoní domov jehličím a pomůže vytvořit tu pravou vánoční atmosféru. Stromečky, které…

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?

Benzin E10 od ledna 2024: Co to může znamenat pro starší motory?

27. 11. 2023

Od Nového roku se na čerpacích stanicích budeme setkávat s benzínem s označením E10. Doposud jsme byli zvyklí na…

Kdy a kde koupit vánoční stromek?

Kdy a kde koupit vánoční stromek?

20. 11. 2023

I když se díky letošnímu nadprůměrně teplému počasí příroda tváří, jako kdyby začínal podzim, advent je prakticky za…