Zryjte záhony bez dřiny!

02. 09. 2019

Zryjte záhony bez dřiny!

Podzim je doba, kdy je čas připravit záhony na novou sezónu. Na práci s rýčem a motykou se asi nikdo netěší. Ovšem pokud chceme mít kvalitní úrodu, záhon se bez důkladného prorytí a zapracování hnojiva neobejde.

Příprava záhonu ručním nářadím je namáhavá. Nejprve je nutné zeminu rýčem otočit, motykou pak rozkopat vzniklé hroudy a následně drobné hrudky rozmělnit a uhrabat nejlépe kovovými hráběmi. Pokud chcete do půdy navíc zapracovat rovnoměrně hnojivo nebo kompost, práce je o poznání namáhavější.

Dlouhé hodiny práce si můžeme ušetřit vhodným kultivátorem. Jeho výhodou je, že vše zvládne v jediném kroku, a dokonce několikanásobně rychleji, než by mohl udělat i ten nejusilovnější zahradník s běžným nářadím.

Rotující radličky kultivátoru se rychle zahrabou do půdy a rozmělní ji prakticky na prach. Pokud máte těžkou jílovitou půdu, stačí přisypat písek a kompost, kultivátor během rytí vše dokonale promísí. Pravidelné rytí, zapracovávání hnojiva a kompostu je pak hračkou.

Nakonec posuďte sami na videu:

 

Jaký kultivátor mám zvolit?

Pokud máte několik menších záhonků pouze pro radost, vystačíte s kultivátorem elektrickým. S těmi menšími se dá dokonce pracovat i v malých sklenících. Šířku kultivátoru proto volte podle šířky vašich záhonů. Pokud si pěstujete pro radost pár řádků mrkve a ředkviček, s přehledem vystačíte s elektrickým strojem se záběrem 30–40 cm. Tyto kultivátory jsou lehké, snadno se s nimi manipuluje v omezeném prostoru. Jejich obsluha je jednoduchá a údržba je omezena prakticky jen na očištění radliček po práci.

Jestliže jsou vaše záhony spíše menším políčkem, vhodnější bude některý z motorových kultivátorů. Díky vysokému výkonu motoru mohou mít záběr i širší než 1 m. Práce na rozlehlejších záhonech je proto rychlejší. U vybraných modelů motorových kultivátorů máte možnost přidáváním a odebíráním radliček nastavit šířku pracovního záběru. To přináší hned dvě výhody. Především lze šířku záběru přizpůsobit obdělávané ploše. Druhou výhodou je, že počet radliček můžete snížit v případě, že chcete prokypřit těžkou slehlou zeminu a manipulovat se strojem se širokým záběrem by bylo namáhavé.
U těch nejvýkonnějších kultivátorů je možné namísto radliček osadit kola a využít je jako pohonnou jednotku pro pluh, hrobkovač, vyorávač brambor, nebo je dokonce přestavět na jednoosý traktor. Motorový kultivátor díky tomu využijete po celou sezónu.

 

Autor: PST

 

 

Zpět na předchozí stránku


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Nevyhazujte popel, je to cenná surovina

Nevyhazujte popel, je to cenná surovina

03. 12. 2021

Co může být symbolem domácí pohody víc, než plápolající oheň v krbu. Oheň na praskajícím dřevě v nás vzbuzuje pocit…

Co možná nevíte o Mikulášovi

Co možná nevíte o Mikulášovi

03. 12. 2021

Už tuto neděli se v podvečer objeví v ulicích Mikuláš s andělem a čertem, aby dětem připomenuli, že mají poslouchat a…

Nejlepší dárky pro kutily

Nejlepší dárky pro kutily

30. 11. 2021

Máme Advent, a tak již Vánoce klepou prakticky na dveře. Mnozí již mají dárky nakoupené, někteří dokonce zabalené.…