Zryjte záhony bez dřiny!

02. 09. 2019

Zryjte záhony bez dřiny!

Podzim je doba, kdy je čas připravit záhony na novou sezónu. Na práci s rýčem a motykou se asi nikdo netěší. Ovšem pokud chceme mít kvalitní úrodu, záhon se bez důkladného prorytí a zapracování hnojiva neobejde.

Příprava záhonu ručním nářadím je namáhavá. Nejprve je nutné zeminu rýčem otočit, motykou pak rozkopat vzniklé hroudy a následně drobné hrudky rozmělnit a uhrabat nejlépe kovovými hráběmi. Pokud chcete do půdy navíc zapracovat rovnoměrně hnojivo nebo kompost, práce je o poznání namáhavější.

Dlouhé hodiny práce si můžeme ušetřit vhodným kultivátorem. Jeho výhodou je, že vše zvládne v jediném kroku, a dokonce několikanásobně rychleji, než by mohl udělat i ten nejusilovnější zahradník s běžným nářadím.

Rotující radličky kultivátoru se rychle zahrabou do půdy a rozmělní ji prakticky na prach. Pokud máte těžkou jílovitou půdu, stačí přisypat písek a kompost, kultivátor během rytí vše dokonale promísí. Pravidelné rytí, zapracovávání hnojiva a kompostu je pak hračkou.

Nakonec posuďte sami na videu:

 

Jaký kultivátor mám zvolit?

Pokud máte několik menších záhonků pouze pro radost, vystačíte s kultivátorem elektrickým. S těmi menšími se dá dokonce pracovat i v malých sklenících. Šířku kultivátoru proto volte podle šířky vašich záhonů. Pokud si pěstujete pro radost pár řádků mrkve a ředkviček, s přehledem vystačíte s elektrickým strojem se záběrem 30–40 cm. Tyto kultivátory jsou lehké, snadno se s nimi manipuluje v omezeném prostoru. Jejich obsluha je jednoduchá a údržba je omezena prakticky jen na očištění radliček po práci.

Jestliže jsou vaše záhony spíše menším políčkem, vhodnější bude některý z motorových kultivátorů. Díky vysokému výkonu motoru mohou mít záběr i širší než 1 m. Práce na rozlehlejších záhonech je proto rychlejší. U vybraných modelů motorových kultivátorů máte možnost přidáváním a odebíráním radliček nastavit šířku pracovního záběru. To přináší hned dvě výhody. Především lze šířku záběru přizpůsobit obdělávané ploše. Druhou výhodou je, že počet radliček můžete snížit v případě, že chcete prokypřit těžkou slehlou zeminu a manipulovat se strojem se širokým záběrem by bylo namáhavé.
U těch nejvýkonnějších kultivátorů je možné namísto radliček osadit kola a využít je jako pohonnou jednotku pro pluh, hrobkovač, vyorávač brambor, nebo je dokonce přestavět na jednoosý traktor. Motorový kultivátor díky tomu využijete po celou sezónu.

 

Autor: PST

 

 

Zpět na předchozí stránku


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…