Zazimování zahradních zavlažovacích systémů

21. 12. 2016

Zazimování zahradních zavlažovacích systémů

Odkládání zazimování zavlažovacího systému je velkým rizikem, které s příchodem prvních mrazů může znamenat katastrofu. Jakmile se rtuť teploměru začne pohybovat na hranici 4°C, je to znamení, že mrazíky na sebe nenechají dlouho čekat.

Pokud by voda v zavlažovacím systému zamrzla, zpravidla poškodí ty nejcitlivější a zároveň nejdražší součásti. To, že se voda při zamrznutí rozpíná, ví asi každý. Tlak, kterým působí led na své okolí je skutečně velký, potrhat i masívní ocelové potrubí není pro mrznoucí vodu problém. Co tedy dokáže v elektromagnetickém ventilu, čerpadle, závlahových tryskách a dalších součástech systému si tedy dovedeme asi představit.

Podzim je období, kdy sluníčko ztrácí sílu a zároveň vzrůstá i nadílka srážek, které slábnoucí slunce nevysouší tak rychle. Většina rostlin se připravuje na zimu a zalévání již není třeba v takové míře, jako v horkém létě. Je tedy čas zvážit, nakolik ještě budeme venkovní závlahové systémy využívat, zda se nám vyplatí riziko jejich poškození zmrznutím, nebo těch pár rostlin vyžadujících zálivku pokud déle neprší, raději zalijeme konví. Většině běžných zahradních hadic na první pohled mráz mnoho neuškodí. Ovšem materiály, které jsou na výrobu hadice použity, při nízkých teplotách ztrácejí svou pružnost a mrznoucí voda v nich pak může vytvářet mikrotrhliny, které podstatně zkracují životnost hadice. Prasklina v potrubí, nebo venkovním kohoutku je pak důvodem k okamžité výměně. Další riziko je, pokud praskne část zavlažovacího systému v době, kdy není nikdo doma, může dojít i k vyčerpání studny a zničení čerpadla. Zaplavené pozemky a vyplavené sklepy jsou dalším důvodem, proč zazimování zbytečně neodkládat.

Zazimování spočívá v odpojení všech součástí, které odpojit lze a jejich uskladnění v prostorách, kde neklesá teplota pod bod mrazu. Všechny ostatní pevně umístěné venkovní součásti pak důkladně odvodníme pomocí výpustních ventilů. Tvrzení, že venkovní kohoutek uchráníme pečlivým zateplením pomocí omotání velké vrstvy vyřazených textilií, je mýtus. Jelikož chybí zdroj tepla, vrstva starých hadrů velice rychle promrzne, a tudíž nemá žádný smysl.  

Nejprve tedy odpojíme všechny venkovní rozvody od zdroje vody. Pokud jsou připojeny k domovnímu rozvodu, zpravidla postačí zavřít přívod vody a otevřít výpustní ventily. Jestliže je zavlažování napojené na venkovní povrchová čerpadla, odpojíme je, vypustíme z nich vodu a uklidíme je do prostor, kde neklesá teplota pod bod mrazu. Ponorná čerpadla umístěná ve studních a podzemních nádržích kde nemůže dojít k zamrznutí, postačí odpojit od elektrické sítě. Zároveň však od nich odpojíme všechna připojená zavlažovací zařízení.

U podzemních zavlažovacích systémů, které nejsou opatřeny automatickými odvodňovacími ventily, může být nutné jejich odvodnění pomoc kompresoru. Kompresor se připojí na vstup systému a místo vody vháníme do systému vzduch. Ručně pak otevíráme jednotlivé větve systému, a stlačeným vzduchem z nich vytlačíme veškerou vodu.  Pokud máme v systému výpustní ventily, postupujeme podle návodu výrobce. Většinou postačí otevřít vstup systému a vodu nechat automatickými ventily samospádem vytéct. Po odvodnění se o trysky zavlažovacích již starat musíme, jsou mrazuvzdorné.

Jestliže k ovládání zavlažování používáte spínací hodiny s ventilem na zdroji vody, odpojte je a ukliďte do vytápěných prostor. Po dobu uskladnění je vhodné vyndat i baterii, aby nedošlo k jejímu vybití a poškození přístroje. To samé platí i pro dešťová a další čidla.

Systémy ručního a nadzemní zavlažování, tedy hadice, volně umístěné kropiče a podobně odpojíme od zdroje vody, rozebereme, důkladně vysušíme a na zimu uskladníme v teple.

Všechny ventily a kohouty po odpojení zdroje vody necháme mimo sezónu otevřené.

 

Autor: PST


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.
Mohlo by Vás také zajímat

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

Jak předcházet poškození techniky palivem s biosložkou?

21. 03. 2023

To, že moderní paliva (např E10, E15, E85) obsahují ethanol není žádným tajemstvím. Ovšem o tom, jaké účinky může mít…

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

Jak připravit skleník na novou sezónu krok za krokem

16. 03. 2023

S příchodem jara se také blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos vypěstovat větší množství…

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

Probouzení jara v zahradě: Příprava záhonů a trávníku

10. 03. 2023

Březen je měsícem, kdy se příroda začíná probouzet ze zimního spánku. Stejně tak se i naše zahrady začínají probouzet a…

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

Jak kultivátory usnadňují práci na záhonech v zahradě?

09. 03. 2023

Kultivace záhonů je nezbytnou činností pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí  na svých zahradách pěstovat plodiny.…